'احمدی نژاد گفته است ۳۵ میلیون رای دارد'

احمدی نژاد حق نشر عکس FARS
Image caption اظهارات منسوب به رئیس دولت در مورد داشتن ۳۵ میلیون رای، پیشتر نیز مورد اشاره برخی رسانه ها قرار گرفته

غلامرضا مصباحی مقدم نماینده تهران و عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران گفت که محمود احمدی نژاد در دوره غیبت از محل کار خود مدعی شده است که ۳۵ میلیون رای دارد.

اظهارات آقای مصباحی مقدم، که دیشب در سایت خبرآنلاین منتشر شده، اشاره ای به یازده روز غیبت محمود حمدی نژاد از دفتر ریاست جمهوری در نیمه اول اردیبهشت ماه است، که در اعتراض به ابقای وزیر اطلاعات توسط آیت الله خامنه ای صورت گرفت.

اظهارات منسوب به رئیس دولت دهم در مورد برخورداری از ۳۵ میلیون رای، پیشتر نیز مورد اشاره برخی شخصیت ها و رسانه های محافظه کار ایران قرار گرفته است.

در همین ارتباط، سه هفته پیش علیرضا زاکانی نماینده محافظه کار تهران در مجلس هشتم، در یادداشتی در هفته نامه پنجره نوشته بود که محمود احمدی نژاد در دوران غیبت خود، به برخی از کسانی که به ملاقات وی رفته اند گفته است که "اگر همین الان انتخابات شود، وی ۳۵ میلیون رای دارد".

پیش از آن نیز، مصاحبه گر هفته نامه شما ارگان جمعیت موتلفه اسلامی نیز در حین گفت گو با احمد خاتمی عضو مجلس خبرگان گفته بود: "این روزها زمزمه‌هایی می‌شنویم که برخی معتقدند آقای دکتر احمدی‌نژاد ۳۵ میلیون رأی داشته و به علت ولایی بودنش ۱۰-۱۲میلیون رأی را از دست داده و اگر حمایت ولایت نبود، شاید ایشان رأی بیشتری می‌آورد."

امیدواریم دو سال آینده "به سلامتی طی شود"

غلامرضا مصباحی مقدم در بخشی دیگر از گفت و گوی خود، رئیس دولت دهم را کسی دانسته که بر مواضع خود اصرار می کند و تنها وقتی عقب می نشیند که "احساس می کند شرایط دیگر به او اجازه نمی دهد که موضعش را ادامه دهد".

وی افزوده: "مثلا با اینکه شورای نگهبان در همین قضیه ادغام وزارتخانه​ها تفسیر قانونی ارائه داد که باید مورد تبعیت رئیس جمهور باشد، اما می​بینیم که ایشان به دنبال ارائه این تفسیر و جلسه مشترکی که با رئیس​مجلس در خدمت مقام معظم رهبری داشته، و خبر این است که معظم له هم فرموده​اند مبنای عمل دولت باید تفسیر شورای نگهبان باشد، باز هم ایشان با سه وزیر تودیع می کند."

در پی بروز اختلاف میان مجلس و دولت در مورد نحوه ادغام هشت وزارتخانه، شورای نگهبان ایران در ۲۱ اردیبهشت تاکید کرد که هم این ادغام باید به تصویب مجلس برسد و هم وزرای جدید لازم است از مجلس رأی اعتماد بگیرند.

جلسه مورد اشاره آقای مصباحی مقدم، حدود دو هفته پیش و به علت مخالفت محمود احمدی نژاد با نظر شورای نگهبان در مورد ادغام وزارتخانه ها برگزار شده بود.

در پی برگزاری این جلسه، علی لاریجانی رئیس مجلس ایران اعلام کرد که "مشکل ادغام وزارتخانه ها" در جلسه ای با حضور رئیس جمهوری و رهبر ایران "حل شده" و دولت باید وزرای جدید را برای گرفتن رأی اعتماد به مجلس معرفی کند.

با این حال، بعد از جلسه تشکیل شده در حضور آیت الله خامنه ای، آقای احمدی نژاد به برکناری یه سه وزیر پرداخت و برخی محافظه کاران، این اقدام را مغایر با توصیه آیت الله خامنه ای در جلسه سران دو قوه مبنی بر لزوم تبعیت دولت از نظر شورای نگهبان دانستند.

آقای مصباحی مقدم در مصاحبه اخیر خود با گفتن اینکه آقای احمدی نژاد فکر می کند موضع گیری های وی منجر به جلب ۱۰ میلیون از آرای مخالفان دولت به سمت وی شده است، یادآوری کرده که از "دوره خدمت آقای احمدی​نژاد فقط دو سال باقی مانده" که باید "به سلامتی طی شود" و طی آن، "تنشی بین او و بخش​های مختلف نظام به وجود نیاید".

یک روز پیش از انتشار اظهارات غلامرضا مصباحی مقدم، محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس هشتم نیز گفته بود که آیت الله خامنه ای ترجیح می دهد محمود احمدی نژاد قبل از پایان دوره مسئولیت قانونی خود برکنار نشود و عمر آن "به طور طبیعی" به پایان برسد.