بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه ۱۰ خرداد

از مقاومت رییس دولت تا کجاست آزادی

ادامه انتشار اخباری علیه مدیریت دفتر رییس جمهور، همراه با انتقادهائی از روابط دولت و مجلس و پیشرفت کارها و مقاومت رییس دولت در برابر قانون گزارش های اصلی چند روزنامه صبح تهران را تشکیل می دهد در همان حال روزنامه های مستقل از لزوم حفظ آزادی ها نوشته اند و نشریات اقتصادی از افزایش نرخ دیه و بیمه خودرو ابراز نگرانی کرده اند.

رسالت، راه مردم و اعتدال از زبان رییس قوه قضاییه نوشته اند "برخورد با زمین خواران را قاطعانه پیگیری می کنیم" و سیاست روز به "بررسی ۶ محور مهم رهنمودهای رهبری در دیدار با نمایندگان" پرداخته است.

حق نشر عکس jahan sanat
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

گرانی، دونرخی شدن ارز و توقف تسهیلات تولید

"قیمت بیمه خودرو سه برابر شد" تیتر اول روزگار است، "سرمایه گذاری ۱۵۰ میلیارد دلاری در صنایع نفت و گاز" در صدر اخبار فرهیختگان آمده، جام جم خبر داده "طرح جدید ادغام ها در مجلس نوشته می شود، "تشکیل کمیته خانه‌های خالی" تیتر اصلی دنیای اقتصاد است و جهان صنعت از "توقف تسهیلات تولید و صنعت" نوشته است.

حمید رضا طهماسبی پور در سرمقاله جهان صنعت نوشته سال قبل جملگی کارشناسان رشد نقدینگی را خطر می‌دانستند و رییس بانک مرکزی آن را هدفمند و در سمت تولید می‌دانست؟ پس چه شده که او پس از بر هم ریختن بازار ارز، سکه و رشد تورم و آشفتگی بازار‌های مختلف اقتصادی با تردید خاصی اعلا‌م داشت فکر می‌کنم با تصویب افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی در شورای پول و اعتبار بخش عمده نقدینگی‌ ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی به سمت بانک‌ها، بخش‌های مختلف اقتصادی، صنایع و کشاورزی هدایت خواهد شد.

نویسنده این روزنامه پرسیده آیا این سخنان نشان از شکست سیاست آزمون و خطایی ایشان و نگاه فردمحورانه دولتمردان نیست به واقع اگر کار کارشناسی وجود می‌داشت چرا باید اکنون شاهد بازگشت به عقب باشیم و بسته پولی و مالی ۹۰ که صغیر و کبیر آن را دلیل آشفتگی‌ها خواندنش را در ماه سوم سال به تیغ اصلا‌ح بسپاریم.

به نظر سرمقاله جهان صنعت همین پذیرش اشتباه هم گام خوبی است تا راهی اشتباه اصلا‌ح شود و یاد بگیریم که هر نقدی تخریب نیست و حتما نباید هشدارها محقق شود که باور کنیم اشتباه رفته‌ایم. باشد که درس گیرند و هر نقدی را اشتباه و بیراه نخوانند و به قول حکما نبینند که می‌گوید و بشنوند چه می‌گویند.

منبع خبر کیهان، انقلابیون مصری در تهران

خراسان خبر داده "نشست ویژه روسای جمهور ایران روسیه و چین هفته آینده برگزار می شود"، کیهان "موج بیداری از اسپانیا به فرانسه و یونان رسید" را گزارش کرده و روزنامه جمهوری اسلامی از "بیانیه دو هزار استاد دانشگاه در محکومیت فجایع بحرین" نوشته است.

کیهان درباره اتهام و اخراج دیپلومات ایرانی توسط دولت مصر نوشته این کار "توسط باند عمر سلیمان که از بازماندگان رژیم دیکتاتوری حسنی مبارک است با واکنش انقلابیون مصر مواجه شد" و در توضیح گزارش خود نوشته اخراج قاسم حسینی رایزن سوم دفتر نمایندگی منافع ایران در قاهره در حالی اتفاق افتاد که گزارش های منابع آگاه در گفت وگو با کیهان حاکی است که وی به اشتباه دستگیر شده، و به مدت ۲ ساعت در بازداشت به سر برده و سپس با عذرخواهی فراوان آزاد می شود. اما در همین حال فشار سفارت آمریکا با همکاری عوامل برجای مانده از سیستم دیکتاتوری مبارک بویژه باند عمر سلیمان باعث می شود که دولت موقت مصر به ناچار مجبور به اخراج وی از قاهره شود.

این روزنامه سپس خبر داده انقلابیون مصر از این موضوع به شدت نگران شده اند و "اقدام صورت گرفته علیه دیپلمات ایرانی را ناشی از نفوذ آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه مهره های سابق خود در مصر ارزیابی کرده اند".

کیهان منبع خبر خود را "اعضای برخی از این انقلابیون که در قالب هیئت ها و گروه های مختلف دائما در حال تردد به ایران هستند" اعلام داشته و نوشته به همین دلیل مردم مصر به شدت نسبت به اعمال بقایای باند مبارک - سلیمان هشیار و حساس هستند و انجام این قبیل اقدامات توانایی انقلابیون را برای کشف این باندها و تسریع در پاکسازی آنها افزایش خواهد داد.

کجاست آزادی که نمی بینیم

آرمان از قول نمایندگان فراکسیون اقلیت مجلس نوشته "نباید بی گذار به آب زد"، شرق سخن علی مطهری را در عنوان اصلی خود نقل کرده "نترسیم از حرف مخالف" و ابتکار از "آغاز دور جدید مناظره ها" خبر داده است.

عبدالجواد موسوی در مقاله ای در روزگار با اشاره به سخنان علی مطهری دباره آزادی بیان نوشته ضمانت اجرای این سخنان چیستآیا اگر فی المثل همین بنده کمترین به استناد و به پشتوانه این حرفهای قشنگ. راه افتادم و این طرف و آن طرف عقایدم را مطرح کردم و بعد به دردسر افتادم ایشان به عنوان وکیل الرعایا حاضرند از بنده دفاع کنند و در صورت محبوس شدن بنده، موجبات آزادی مرا فراهم آورند؟ ما در این سالها حرفهای قشنگ کم نشنیده ایم. هیچ مسوولی در نظام جمهوری اسلامی یافت نمیشود که از آزادی بیان و تضارب آرا سخن نگوید.

به نوشته این مقاله در حوزه نظر ما آزاداندیش ترین مردم جهان هستیم اما همان مسوول محترمی که ایران را آزادترین کشور جهان میخواند به راحتی آب خوردن منتقدانش را بزغاله خطاب میکند و در پیش چشم همه رسانه ها به آقایی که بیشترین حمایت را از او انجام داده است به عنوان منتقد دلسوز جایزه میدهد. ما از این عجایب بسیار دیده ایم و بی شک و گمان پس از این نیز خواهیم دید. پس متاسفانه نمیتوانیم چنان که شاید و باید از سخنان علی آقای مطهری حظ کافی و وافی ببریم. یعنی دلمان میخواهد اما نمیتوانیم.

روزگار نوشته نمیشود عده ای در آزادی مطلق به سر ببرند و عده ای دیگر که مخالف آن عده هستند برای نوشتن یا گفتن هر جمله ای تن و بدنشان بلرزد. این حرفها به معنای دفاع از محتوای سخنان "دگراندیشان" نیست، بلکه به معنای دفاع از اصل مسلم آزادی است. در سرزمینی که اعتراض و انتقاد به فلان مدیر درجه سه گرفتاریهای زیادی برای منتقد به بار میآورد چنین سخنان قشنگی دردی را دوا نمیکند. آقای علی مطهری! ماجرای آزادی بیان خیلی جدیتر از این حرفهاست که شما میفرمایید اما از قدیم گفته اند: با حلوا حلوا گفتن دهن شیرین نمیشود. اگر حقیقتا می خواهید از حریم آزادی بیان دفاع کنید باید در این راه هزینه های زیادی بپردازید.

حق نشر عکس mardomsalari
Image caption گرسنه ها گزارش اصلی مردم سالاری

سقوط ۳.۵ میلیون نفر به زیر خط فقر

روزگار در گزارشی نوشته سقوط ۳/۵ میلیون نفر به زیر خط فقر با هزینه های سلامت کارشناسان حوزه سلامت سال گذشته هشدار دادند در صورت مدیریت نشدن هزینه های سلامت، بیماری ها پنهان می ماند و هزینه های درمان در سه سال آینده سرسام آور خواهد شد، به طوری که بیش از پنج درصد مردم به زیر خط فقر سقوط میکنند.

به نوشته این روزنامه نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس نیز با یادآوری این معضل گفته "هزینه های درمان هر سال تعداد بیشتری را فقیر میکند و اکنون سالانه پنج درصد جمعیت کشور یعنی بیش از ۳/۵ میلیون نفر بر اثر پرداخت هزینه های درمان برای همیشه به زیر خط فقر میروند و مجبورند برای تامین این هزینه ها وسایل زندگی خود را هم بفروشند".

علی میرفتاح در مقاله ای در روزگار نوشته چند روز میگذرد از حرف رئیس جمهوری که با افتخار گفت در ایران هیچ گرسنه ای نداریم؟- واقعاً یعنی چه؟ ما کجای کاریم؟ چه کاره ایم؟... گیرم دولت سرگرم دعواهای سیاسی است و برای خدمت رسانی، آنقدر شوق دارد که مدام با مجلس و جاهای دیگر در پی حل وفصل مناقشه ها است. آیا مردم هم حواسشان نبود که گرسنه ای کنار دستشان دارد از حال میرود؟ اینجا کجاست؟

به نوشته این مقاله آیا دور و برمان را نمی بینیم و هیچ خبر نداریم که مردم فقیر چطور دارند شبشان را صبح میکنند؟ توی خبرها خواندم که از شورای شهر کسی رفته و دست این مرد را بوسیده. این کارهای نمایشی به چه کار میآیند وقتی این پیرمرد حتی از سیر کردن شکمش عاجز است؟ به جای اینکه دستش را ببوسید، نانش بدهید و در خلوت عذاب وجدان بگیرید و خود را سرزنش کنید که در شهرتان هنوز گرسنگانی هستند که به اغما فرو روند.

مقاله روزگار اشاره کرده اصلا فرض کنیم که دولت و جاهای دیگر وقتی برای سفید کردن این سیاه نمایی ها ندارند، مردم چه؟ خودم و شما را میگویم. آیا مرض بی خیالی و بی حالی به جان ما هم افتاده؟ مسلمانی به کنار، آدمیزاد که هستیم. نه فقط برای دولت که برای تک تک اهالی تهران مایه شرمساری است که پیرترین رفتگر شهر گرسنه باشد و نای حرف زدن و راه رفتن نداشته باشد. ما هم باید خجالت بکشیم و سر به زیر بیندازیم.

زیر پوست خبر

ابتکار در ستون طنز خود نوشته:

متکی: هنگام دریافت خبر برکناری‌ام، به وزیر امور خارجه سنگال دلداری دادم [بهش گفتم ما ایرانی هستیم. این چیزا برامون عادیه]

- دفاع مجدد رئیس بهزیستی از خریدار خودروی احمدی‌نژاد [انصافاً خوب خرید]

- نماینده مجلس: مردم مجبورند ماهواره تماشا کنند [با این صداوسیمایی که ما داریم]

- نامه هفتمین ثروتمند ایران دست معاون اول رئیس‌جمهور [به ما هم بگو چه‌جوری شد که شما این‌قدر پیشرفت کردین؟]

- قالیباف: اگر مردم با حقوق خود آشنا بودند، می‌گفتند قالیباف تنبل است [خدا را شکر که نیستند]

- وزیر بهداشت: مرگ کودک سنندجی در بیمارستان طبیعی است [پس برای چی بیمارستان‌ها سردخونه دارن؟]

کارتون روز

حق نشر عکس sharq
Image caption افزایش طلاق، کار علی درخشی، شرق

مطالب مرتبط