اعتراض آلمان به جلوگیری از پرواز هواپیمای صدراعظم بر فراز ایران

مانموهان سینگ و آنگلا مرکل نخست وزیران هند و آلمان حق نشر عکس Reuters
Image caption اقدام ایران باعث شد تا برنامه ورود مرکل به هند با دو ساعت تاخیر انجام شود

آلمان نسبت به خودداری ایران از دادن مجوز عبور به هواپیمای حامل صدراعظم آن کشور اعتراض کرده است.

روز سه شنبه، ۱۰ خرداد (۳۱ مه)، وزارت خارجه آلمان سفیر جمهوری اسلامی را احضار کرد و با اعتراض نسبت به بستن حریم هوایی ایران به روی هواپیمای حامل آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، آن را اقدامی "مغایر آداب و رسوم بین المللی" دانست.

اعتراض دولت آلمان به ماجرای لغو مجوز ورود هواپیمای حامل صدراعظم آلمان به حریم هوایی ایران در مسیر سفر به هند ارتباط دارد.

این حادثه در ساعات شب گذشته روی داد و به گفته مقامات آلمانی، باعث شد تا هواپیمای خانم مرکل ناگزیر به مدت دو ساعت بر فراز خاک ترکیه پرواز کند.

در این مدت، همراهان صدراعظم آلمان تماس های فشرده ای را با مقامات ایرانی برقرار کردند و سرانجام هواپیمای خانم مرکل، ظاهرا با میانجیگری مقامات ترکیه، اجازه یافت با پرواز از فراز خاک ایران، سفر خود را به سوی هند ادامه دهد.

وزارت خارجه آلمان با صدور بیانیه ای گفته است: "اقدام ایران در ایجاد مانع در برابر سفر صدراعظم غیرقابل قبول و نشانه بی احترامی نسبت به آلمان است و برای ما قابل پذیرش نیست."

به گفته مقامات آلمانی، قبل از اینکه هواپیمای حامل خانم مرکل برلین را ترک کند، هماهنگی های لازم با مقامات ایرانی برای عبور این هواپیما از فراز خاک ایران به عمل آمده بود اما ایران پس از آنکه هواپیما به پرواز درآمد، اجازه خود را لغو کرد.

سخنگوی دولت آلمان گفته است که ایران آداب رایج بین المللی در مورد امتیازات رهبران کشورها را نادیده گرفته و صدراعظم آلمان را با وضعیتی مواجه ساخت که برای او سابقه نداشته است.

دولت ایران در مورد جلوگیری از ورود هواپیمای خانم مرکل به حریم هوایی این کشور دلیلی ارائه نداده به خصوص اینکه هواپیمای حامل شماری از همراهان صدراعظم در سفر هند بدون هیچ مانعی از حریم هوایی ایران عبور کرده بود.

آلمان یکی از اعضای گروه ۱+۵ است که رهبری تلاش های بین المللی برای حل بحران هسته ای ایران را برعهده گرفته اند.

این کشور همچنین عضو اتحادیه اروپاست که اخیرا تحریم های جدیدی را علیه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته است.

سه هفته پیش، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، گفت که دولت او آماده از سرگیری مذاکرات هسته ای است و پس از آن، گزارش شد که سرپرست مذاکرات هسته ای ایران در نامه ای برای مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خواستار برگزاری دور جدید مذاکرات شده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، که نمایندگی گروه ۱+۵ در مذاکرات هسته ای با ایران را برعهده داشته، در پاسخ به این درخواست گفت که نامه ارسالی ایران حاوی نکات جدیدی نیست که توجیه کننده جلسه جدیدی باشد.

مطالب مرتبط