واکنش‌ها به مرگ عزت الله سحابی

عزت الله سحابی حق نشر عکس FARS

فعالان و تشکل های سیاسی ایران به درگذشت عزت الله سحابی، رئیس شورای فعالان ملی – مذهبی و از چهره های معروف منتقد حکومت در دوران قبل و بعد از انقلاب واکنش نشان داده اند.

آقای سحابی در ساعت ۲ و ۱۰ دقیقه سه شنبه ۱۰ خرداد (۳۱ مه) در بیمارستان مدرس تهران از دنیا رفت.

او از روز نهم اردیبهشت که سکته مغزی کرد به حالت کما فرو رفته بود.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران، درگذشت عزت الله سحابی را به خانواده و بازماندگان او تسلیت گفت.

احمد منتظری

احمد منتظری، فرزند آیت الله حسینعلی منتظری هم با انتشار پیام تسلیتی به مناسبت درگذشت آقای سحابی گفت: "حسرت و اندوه برای کسانی است که به آن عزیز ظلم کرده و او را از آزادی، که حق طبیعی هر انسانی است، محروم کردند و شکنجه‌اش نمودند. آنان اگر از اعمالشان توبه نکرده و رضایتش را تحصیل نکرده باشند، در دنیا و آخرت باید پاسخگو باشند."

در بخش دیگری از این پیام تسلیت آمده است: "اکنون نخبگان و شخصیت ‌های سیاسی فراوانی در حبس و حصر به سر می برند که حتی یک ساعت سلب آزادی از آنان قابل توجیه نیست. امیدوارم درگذشت مهندس سحابی موجب بیداری مسئولین امر گردد و بیش از این اجازه ندهند دلسوزان ملت و کسانی که به دنبال اصلاح نظام بوده و هستند، به جای تکریم و تشویق مجازات شوند."

شورای فعالان ملی – مذهبی

شورای فعالان ملی - مذهبی با انتشار بیانیه ای با عنوان "زین پس ما همه سحابی هستیم" از عزت الله سحابی به عنوان نماد شصت سال مبارزه و کوشش بی‌وقفه برای آزادی، دمکراسی، عدالت و پیشرفت ایران نام برده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است: "او ایران را برای همه مردم ایران می‌خواست و برای این آرزو، سال ها زندان و شکنجه را بر تن خویش هموار کرد. او در آخرین ساعات هشیاری می‌گفت: زندگی مردم سخت شده است. خدا می‌داند که من چقدر برای ایران نگرانم! من دارم می میرم و کاری برای ایران نکردم."

دفتر تحکیم وحدت

دفتر تحکیم وحدت (شاخه علامه)، از تشکل های دانشجویی هم با انتشار پیام تسلیت به مناسبت درگذشت عزت الله سحابی از کلیه دانشجویان و دانشگاهیان دعوت کرد که "آخرین وداع با آن مرحوم را هر چه باشکوه‌تر برگزار کنند."

دفتر تحکیم وحدت در قسمتی از این بیانیه نوشته است: "عزت‌الله سحابی برای ایران و ایرانی همچون پدری دلسوز و غم‌خوار بود. غمی که دمی او را وا نگذاشت و در این راه همچون سایر همگنان خود متحمل رنج ها و شکنجه های فراوان حاکمان جائر و ظالم شد. زندان‌ها و شکنجه‌گاه‌هایی که شیره جانش را مکید، اما ذره‌ای از ایمان، اخلاص و مروت و مدارای او نکاست."

شورای هماهنگی راه سبز امید

شورای هماهنگی راه سبز امید، از دیگر تشکل های مخالفان دولت نیز با انتشار پیام تسلیت به همین مناسبت نوشت: "همگان را به حضوری در خور مهندس سحابی، در آیین‌های گرامیداشت ایشان، و نیز تمسک جستن به شیوه‌ی سیاست‌ورزی اخلاقی آن زنده‌یاد فرامی‌خواند."

به گزارش سایت جرس از سایت های خبری مخالفان دولت به دنبال درگذشت آقای سحابی و تحویل پیکر او به خانواده اش حضور نیروهای امنیتی در منطقه لواسان، محل زندگی او شدت گرفته است.

بر اساس همین گزارش تعداد زیادی لباس شخصی با حضور در اطراف منزل عزت الله سحابی مشغول فیلمبرداری از افراد و شماره اتومبیلهای آنان هستند.

علی اکبر معین‌فر

علی اکبر معین‌فر، وزیر نفت در دوران دولت موقت مهدی بازرگان که تا آخرین روزها در کنار بستر آقای سحابی بود در گفت و گو با بی بی سی فارسی در مورد هاله سحابی، دختر آقای سحابی که به دلیل بیماری پدرش از زندان به مرخصی آمده بود گفت: "متاسفانه هاله سحابی تا زمانی که عزت در تخت بیمارستان به هوش بود موفق نشد او را ببیند."

آقای معین فر گفت: "او زمانی اجازه پیدا کرد که پدر را ببینید که پدرش به حالت اغما و بیهوشی رفته بود. اما تا آخرین لحظه با پدر بود و الان هم در کنار جسد پدر در منزل هست که فردا که تشیع جنازه خواهد شد و به خاک سپرده می شود."

آقای معین فر در رابطه با فعالیت های عزت الله سحابی در دوران پهلوی گفت: "مهندس سحابی از اول تا آخر خواسته هایش را در رابطه با آزادی، آزادی خواهی و دموکراسی و دموکراسی طلبی به هیچ وجه تخفیف نداد و همیشه ثابت قدم بود."

او افزود: "بنابراین در گذشته هم با دیکتاتوری مبارزه می کرد در سال های اخیر هم همیشه با ناروایی ها و دیکتاتوری هایی که در مملکت موجود هست مبارزه می کرد و در این مبارزه بسیار صدیق بود."

رضا علیجانی

رضا علیجانی، عضو شورای فعالان ملی مذهبی هم در گفت و گو با بی بی سی فارسی گفت: "آقای سحابی در موقعیت یک زندانی و یک مبارز چه قبل و چه بعد از انقلاب، موقعیت یک مسئول در شورای انقلاب و یا در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و در صحن علنی آن، در موقعیت نویسنده قانون اساسی، در موقعیت یک شخص مطبوعاتی در انتشار ۸ سال مجله ایران فردا و موقعیت های گوناگون دیگر افکار و عقاید بنیادین خود را حفظ کرد."

آقای علیجانی همچنین گفت: "آنچه که در سالیان اخیر پیش از پیش در زندگی و افکار مهندس سحابی دیده می شد نگرانی او برای همبستگی ملی و نگرانی او برای تخریب ایران به دلیل حاکم شدن سیاست های بسیار نابخردانه و غیر کارشناسانه بود."

رضا علیجانی با اشاره به سخنان آقای سحابی در سالگرد فوت پدرش در حسینه ارشاد گفت: "زمانی که سخنرانان مختلف در بزرگداشت پدر او از عبادت هایش یاد می کردند وقتی نوبت به او رسید گفت همه اینها مسائل شخصی و خصوصی پدرم بین او و خدای خودش است. ولی مهم این است که این نیایش ها و عبادت ها چه تاثیری بر رفتار او با دیگر مردمان داشت."

آقای علیجانی معتقد است عزت الله سحابی در آنجا مهم ترین حرف دو دهه اخیرش را زد. او در این باره گفت: "محور وحدت ملی در ایران کنونی نه می تواند مذهب باشد، در عین حال که من خودم شخصی مذهبی هستم، و نه زبان چون در ایران مذاهب مختلف دینی و غیر دینی دارند زندگی می کنند و با زبان های مختلف صحبت می کنند. محور وحدت ما باید ایران و سربلندی ایران باشد."

او افزود: "من فکر می کنم این تعریف عصاره تجربه شصت سال مبارزه مهندس سحابی بود که در مجلس تدوین قانون اساسی با اصل ولایت فقیه مخالفت کرد و در سخنرانی اش در خزانه هم به لحاظ دینی هم به لحاظ سیاسی این اصل را به ضرر ایران دانست."

مرتضی کاظمیان

مرتضی کاظمیان، فعال سیاسی هم در رابطه با عزت الله سحابی به بی بی سی فارسی گفت: "حرف زدن درباره ویژگی های سیاسی و اخلاقی آقای مهندس سحابی به ویژه با توجه به شخصیت اجتماعی و فردی اش، ساده نیست."

آقای کاظمیان گفت: "به اجمال می توان گفت پیوندی که ایشان میان سیاست ورزی و کنش انسانی و همین طور اخلاق و سلوک فردی اش برقرار کرده بود، وجهی است که واقعا در شرایط موجود سیاسی اجتماعی ایران کمیاب است و همین آقای مهندس سحابی را ممتاز می کرد."

این فعال سیاسی همچنین گفت: "آقای سحابی تلاش می کرد که در چارچوب واقعیت های موجود ایران سیاست ورزی کند و همین باعث می شد که به هرحال اقدامات او تا حد خیلی زیادی نسبت به واقعیت های موجود در جامعه ایران همزیستی و نزدیکی بیشتری داشته باشد."

آقای کاظمیان با اشاره به رویکرد کارشناسی آقای سحابی به اقدام در چارچوب منافع ملی و محور بودن ایران در همه اقدامات سیاسی گفت: "این تاکید به خصوص در چند سال اخیر بارز بود و آقای مهندس معتقد بودند که همه نیروهای سیاسی که باور به ایران دارند و منافع ملی را بر منافع شخصی ترجیح می دهند، باید این امکان را داشته باشند که در سرنوشت آینده ایران دخالت کنند و در تعیین سرنوشت کنونی کشور سهیم باشند. "

مطالب مرتبط