ایران: تحریم، پروژه‌های پارس جنوبی را عقب انداخته است

حق نشر عکس isna
Image caption شرکتی که مجری بزرگترین میدان گازی ایران است، تحریم ها را دلیل تاخیر در اجرای پروژه های گازی میادین مشترک ایران و قطر دانسته است

موسی سوری، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، تحریم های بین المللی علیه ایران را عامل تاخیر در اجرای پروژه های گاز منطقه پارس جنوبی دانسته است.

به گفته این مقام ایرانی تحریم های علیه ایران به میزان ۹ درصد در متوقف کردن فعالیت های صنعت نفت و ۱۵ در صد در جلوگیری از اجرای پروژه های صنایع نفت و گاز موثر بوده است.

آقای سوری در توضیحی در باره تاخیر در راه اندازی پروزه های ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی گفته است که "وجود مشکلات مالی و همکاری نکردن شرکت های خارجی" دلیل تاخیر در راه اندازی بوده است.

اجرای فاز های ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی به سپاه پاسداران ایران واگذار شده بود و عملیات ساخت و ساز آن از سال ۱۳۸۶ آغاز شد.

رسانه های ایران می گویند که این پروژه در حال حاضر با بیش از دو سال تاخیر روبروست.

آقای سوری گفته است: "باید در راه اندازی طرح های مختلف صنعت نفت به ویژه فازهای پارس جنوبی شرایط بین المللی را درک کنیم، زیرا در شرایط فعلی بسیاری از شرکت های خارجی به تعهدات خود در قبال قراردادهای نفت و گاز با ایران عمل نمی کنند."

بنا بر گزارش خبرگزاری مهر، بخش عمده ای از فعالیت های مربوط به راه اندازی فاز های ۹ و ۱۰ پارس جنوبی هم هنوز انجام نشده است. این در حالی است که بهره برداری از این دو فاز در اسفند سال ۱۳۸۷ رسما اعلام شده بود.

آقای سوری وجود افت فشار در چاه های گاز و استخراج آب نمک از این چاه ها را پذیرفته و گفته است که در برخی از چاه ها به دلیل افت فشار امکان استخراج میعانات گازی وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اعلام اینکه این افت فشار در بلند مدت منجر به توقف تولید نفت و گاز خواهد شد، گفت: "باید با تولید ثانویه و تزریق آب و گاز مانع افت تولید شد."

آقای سوری با بیان این که برداشت آب نمک در این چاه گازی موضوعی غیر طبیعی نیست، گفت: "به زودی با تکمیل مطالعات دلایل استخراج آب نمک به طور رسمی اعلام خواهد شد."

او مشکلات مالی در سال های ۱۳۷۸ و ۱۳۸۸ را یکی از دلایل تاخیر دانسته و اظهار امیدواری کرده است که با وجود ۱۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری که سال گذشته انجام گرفته است، اجرای پروژه های پارس جنوبی سرعت بگیرد و بهره برداری از فاز های ۱۵ و ۱۶ تا زمستان امسال انجام شود، اما تکمیل کل طرح به گفته آقای سوری تا پایان ۱۳۹۱ به طول خواهد انجامید.

میدان گازی پارس جنوبی بزرگترین میدان گازی ایران و یکی از بزرگترین منابع گازی جهان است که بر روی خط مرزی مشترک ایران و قطر در خلیج فارس قرار دارد.

مساحت این میدان گازی حدود ۹ هزار و ۷۰۰ کیلومتر مربع است که سهم متعلق به ایران سه هزار و ۷۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد.

اواخر بهار سال گذشته دولت ایران شش فاز از پروژه های پارس جنوبی را به ارزش ۲۱ میلیارد دلار به شرکت های داخلی واگذار کرد. بعضی گزارش ها نشان می دهد که بخش عمده ای از آن به شرکت های وابسته به قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه پاسداران رسید.

واگذاری پروژه های توسعه میدان گازی پارس جنوبی بعد از آن صورت گرفت که شرکت بین المللی نفتی همکاری خود را با ایران قطع کردند. ایران سال ها برای اجرای برخی از پروژه های نفتی نظیر میدان گازی پارس جنوبی با شرکت های بین المللی سرگرم مذاکره بود، اما بعد از تاخیرهای طولانی دولت ناچار شد تا توسعه این میدان گازی را به شرکت های داخلی بسپارد.

شرکت هایی نظیر "پترو پایدار ایرانیان"و "پترو سینا آریا" که بنابر گزارش ها وابسته به قرارگاه خاتم الانبیاء هستند، درست در همان روز امضای قرار داد با سرمایه ای اندک تشکیل شده اند و تقریبا اکثر اعضای هیات مدیره این دو شرکت یکی هستند.

از زمان امضای قرارداد پارس جنوبی تاکنون قرارگاه خاتم الانبیاء که بخشی از اجرای پروژه پارس جنوبی را نیمه کار رها کرد، در باره این شرکت های تازه توضیحی نداده است ولی گفته شده که قرارگاه خاتم به خاطر تحریم ها از اجرای دو فاز کناره گیری کرده است.

مطالب مرتبط