درخواست برای اعزام سریع تر گزارشگر ویژه به ایران

بان کی مون حق نشر عکس AFP
Image caption از دبیرکل خواسته شده است از اهرم های دیپلماتیک برای ترغیب ایران به همکاری با گزارشگر ویژه استفاده کند

گروهی از شخصیت های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ایرانی در نامه ای به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد خواهان تسریع در انتخاب و اعزام گزارشگر ویژه حقوق بشر به این کشور شده اند.

این نامه که به امضای ۱۵۱ نفر رسیده است، بر وضع نامناسب زندانیان عقیدتی و سیاسی در ایران تاکید دارد و اعزام سریع گزارشگر ویژه حقوق بشر را برای رسیدگی به وضع این افراد ضروری دانسته است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز ۲۴ مارس ۲۰۱۱ با صدور قطعنامه ای به تعیین گزارشگر ویژه‌ای برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران رأی داد. هم اکنون سه نامزد نهایی احراز این سمت انتخاب شده اند و فرد منتخب تا پایان خرداد ماه مشخص خواهد شد.

شیرین عبادی، عبدالعلی بازرگان، رامین جهانبگلو، علی افشاری و هادی قائمی از امضاکنندگان نامه ارسال شده به بان کی مون هستند.

در این نامه با اشاره به گزارش های منتشر شده درباره "وضع تکان دهنده" زندانیان در زندان های رجایی شهر، قرچک و اهواز، درباره "نحوه بازجویی، آماده سازی بعضی زندانی های سیاسی برای اعتراف اجباری و وضع بسیار دشوار و وحشتناک زندگی" آنها شکایت شده است.

این نامه همچنین از وضع زندانیانی که در بازداشتگاه رجایی شهر به علت شکایت به "وضعیت غیرقانونی و غیرانسانی" خود دست به اعتصاب غذا زده اند، ابراز نگرانی کرده است.

در این نامه، شرایط زندانیان سیاسی در سایر زندان های ایران هم "دشوار و وحشتناک" توصیف شده و به برگزاری محاکمات مغایر موازین بین المللی و صدور احکام سنگین اشاره شده است.

نویسندگان نامه با یادآوری تعهدات بین المللی ایران در رابطه با میثاق های بین المللی ناظر بر حفظ حقوق بشر و همچنین قوانین داخلی، از دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته اند تا حکومت این کشور را برای رعایت حقوق زندانیان سیاسی تحت فشار قرار دهد.

هادی قائمی، سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران که در نیویورک فعالیت می کند، درباره ارسال نامه به دبیرکل سازمان ملل گفت: "در چند ماه اخیر اخبار ناگواری از وضع زندانیان عقیدتی و سیاسی در ایران به خارج از این کشور رسیده و باعث شده افراد سرشناسی از زندانیان به اعتصاب غذا دست بزنند. وضع این زندانی ها موجب نگرانی است."

آقای قائمی ادامه داد: "درخواست ما این است که سازمان ملل به طور فعال به این بحرانی که درون زندان های ایران وجود دارد، رسیدگی کند و تمام تسهیلات را برای گزارشگر ویژه فراهم کند و از تمام اهرم های دیپلماتیک سازمان ملل استفاده شود ... تا دولت ایران به همکاری با او ترغیب شود."

این در حالی است که ادامه وضع نامناسب زندانیان سیاسی در بازداشتگاه های ایران باعث شده است گروهی از این افراد در زندان رجایی شهر دست به اعتصاب غذا بزنند.

طبق اخبار رسیده به بی بی سی فارسی، در حال حاضر مهدی محمودیان، رسول بداغی، عیسی سحرخیز و کیوان صمیمی در اعتصاب غذا هستند. بر اساس این اخبار رسول بداغی، از اعضای کانون صنفی معلمان ایران، از چند روز پیش به سلول انفرادی منتقل شده است.

این زندانیان سیاسی اعتصاب غذای خود را از اول خرداد و در اعتراض به وضعیت زندان ها آغاز کرده و اعلام کرده اند آن را تا روز ۲۲ خرداد، سالگرد انتخابات بحث انگیز ریاست جمهوری ایران، ادامه خواهند داد.

مطالب مرتبط