بررسی روزنامه های صبح تهران – چهارشنبه ۱۱ خرداد

از درگذشت سحابی تا معطلی هواپیمای مرگل

بیشتر روزنامه های امروز صبح تهران گفته های رهبر جمهوری اسلامی را در صدر اخبار خود نقل کرده اند که بدون اشاره به دولتمردانی که در هفته های اخیر مساله ساز شده اند گفته است "از یاد بردن آرمان ها نابخشودنی است". معطل ماندن دوساعته هواپیمای حامل صدراعظم آلمان عنوان اصلی چند روزنامه است و تنها سه روزنامه هوادار اصلاحات عکس و مقالاتی از عزت الله سحابی را در اولین روز درگذشت وی در صفحه اول خود آورده اند.

"آمریکا در مقابل انقلاب اسلامی به زانو در آمد" از میان گفته های آیت الله خامنه ای تیتر اول کیهان، رسالت، راه مردم و قدس است، تهران امروز از همین گزارش با "از یاد بردن آرمان‌ها نابخشودنی است" یاد کرده، سیاست روز و خراسان هم در تیتر اول خود نوشته اند "گناه کسانی که آرمان های انقلاب را از یاد بردند و به قدرت طلبی مشغول شدند نابخشودنی است" و فرهیختگان سخن رییس مجلس را نقل کرده که با اشاره به تاکیدات رهبر جمهوری اسلامی گفته "تخطی از قانون دیگر قابل اغماض نیست".

یک عمر مبارزه مسالمت آمیز

روزگار و شرق بخش های عمده ای از روزنامه امروز خود را به مقالاتی درباره مهندس عزت الله سحابی و نقش وی در مبارزات اختصاص داده اند. در یکی از مقالات روزگار دکتر حبیب الله پیمان نوشته استاو به چشم میدید که منابع طبیعی و فرهنگی کشور دچار زیان میشد. سحابی معتقد بود زنده بودن ملت به حفظ میراث تاریخی اش است؛ میراثی که با اخلاق و مداراگرایی همراه بود. اما این مولفه تا حد زیادی آسیب دید و مناسبات انسانی و سرمایه ملی که ناشی از اعتماد متقابل بود خدشه دار شد.

حق نشر عکس Roozegar
Image caption عکسی از عزت الله سحابی در صفحه اول روزگار

به نوشته این عضو فعال ملی مذهبی: اخلاقیات و ارزشهای فرهنگی و صمیمیت نسبت به همنوعان و مدارا با دیگران از جمله مواردی بود که همیشه مورد توجه سحابی قرار می گرفت. عزت الله سحابی مومن به ارزشهای اخلاقی بود. آنچه می اندیشید بیان می کرد. این شخصیت سالم مثل کوه درباره هر نوع سازش که او را از تعهدات و ارزش هایش دور کند ایستادگی کرد. عقاید و راه و رسم فکری سحابی به گونه ای بود که موافق و مخالف نمی توانند شخصیت ارزشمدار او را انکار کنند. این امر نشان می دهد که شخصیت با ضرب و زور و تبلیغات نه به وجود می آید و نه با تبلیغات منفی از بین می رود. سحابی بیهوده زندگی نکرد و ردپایی از شیوه زیستن اخلاقی در سیاست از خود به جا گذاشت.

دو ساعت سرگردانی هواپیمای مرکل

آرش خلیل خانه در گزارشی در قدس نظر نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس را منعکس کرده که گفته بنا بر اطلاعات اولیه هویت هواپیمای حامل خانم مرکل نظامی اعلام شده بوده و هماهنگی های لازم برای عبور آن از فضای ایران در این قالب از پیش انجام نشده بود.

اسماعیل کوثری در گفتگو به خبرنگار این روزنامه گفته مسؤولان راداری و پدافند هوایی کشور موظف هستند فارغ از اینکه هواپیما حامل چه کسی یا شخصیتی است مانع از ورود هواپیمایی که هماهنگی های لازم و کامل قانونی را برای ورود به حریم هوایی کشور انجام نداده بشوند.

قدس نوشته نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس درباره ادعای دولت آلمان مبنی بر نقض کنوانسیون های بین المللی از سوی ایران در این رخداد گفت: خود آنها هستند که ناقض بسیاری از کنوانسیون های بین المللی و مشخصا مقررات بین المللی هوایی در مورد هواپیماهای ما هستند، آیا وقتی هواپیما های ما طبق قوانین ومقررات بین المللی هوایی وایکائو و قرار دادهای رسمی به فرودگاه های اروپایی می روند و در حالی که از قبل بلیط های آنها به مسافران فروخته شده و مسافران در فرودگاه به انتظار پرواز نشسته اند، امتناع کشورهای اروپایی از تحویل سوخت و زمین گیر کردن هواپیما های ما تخطی و زیر پا گذاشتن همین کنوانسیون ها ومقررات بین المللی نیست؟

کیهان هم در گزارش خود از "سرگردانی حامی تروریسم" خبر داده و نوشته روز گذشته هواپیمای صدراعظم آلمان به خاطر حرکت مقتدرانه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر عدم اجازه عبور به حامیان تروریست ها از مرزهای ایران دو ساعت در پشت مرزهای ایران سرگردان شد.

کیهان اظهار عقیده کرده سرگردانی خانم مرکل در مرزهای ایران دقیقا در نقطه ای بود که وی تلاش کرده است آن نقطه را با حمایت گروهک تروریستی پژاک ناامن نماید. دولت آلمان در سالیان گذشته با حمایت مالی و سیاسی خود گروهک تروریستی پژاک را راه اندازی کرد.

به نوشته این روزنامه حمایت آلمان تنها به گروهک تروریستی پژاک ختم نمی شود این کشور در سالیان گذشته به حمایت های سیاسی و مالی خود از گروهک منافقین [مجاهدین خلق] نیز ادامه داده است. سال گذشته هنگامی که مردم ایران سرگرم تدارک عید نوروز بودند اعضای پارلمان آلمان مهمان سرکرده این گروه بودند، که جمعی از اعضای پارلمان آلمان از وی دعوت کردند تا در مجلس این کشور سخنرانی کند.

آیا فساد واقعیت دارد؟

روزنامه آرمان متن سخنان امام جمعه کاشان را آورده که جزئیات تازه ای از اختلافات رییس دولت با رهبر جمهوری اسلامی فاش کرده و روزنامه های دیگر هم در ستون های ویژه خود مسائل تازه ای را درباره دفتر رییس جمهور که آن را "جریان انحرافی" می نامند افشا کرده اند.

مهدی عباسی در سرمقاله مردم سالاری نوشته این روزها شاهد واکنش های جدی مقامات سیاسی و نظامی کشور آن هم به صورت رسمی و در جلسات مهم، علیه جریانی در دولت که از سوی اصولگرایان به عنوان "جریان انحرافی" نام گذاری شده، هستیم. اگر تا پیش از این، اشاره ها و کدهایی غیر رسمی در خصوص این جریان داده می شد، اینک مقامات مختلف کشور به صورت علنی و گاه با نام بردن اسامی و دادن نشانی دقیق، مسایلی را در خصوص نزدیکان احمدی نژاد و چهره های اثرگذار در دولت و نهاد ریاست جمهوری مطرح می کنند.

این مقاله با اشاره به گفته های فرمانده کل سپاه و داود احمدی نژاد برادر رییس دولت و خورشیدی داماد وی که همه از جریان فساد و انحرافی حرف زده اند نوشته فرمانده بسیج و روسای قوا و دادستان کل و رئیس سازمان بازرسی کل کشور و حتی وزیر اطلاعات نیز پرونده های فساد مالی جریان انحرافی را تائید می کنند، از ورود دستگاه های قضایی و اطلاعاتی به موضوع خبر می دهند. اما دولت جواب نمی دهد.

حق نشر عکس ebtekar
Image caption ابتکار با عنوان بحران دیپلماتیک در آسمان خبر معطلی هواپیمای مرگل را نقل کرده است

مردم سالاری نوشته "سکوت دولت" به خصوص طی 2 هفته گذشته که حجم این واکنش ها بسیار زیاد شده است، جای تامل دارد! دیدگاه رئیس دولت در خصوص چنین اظهار نظرهایی چیست؟ ای کاش دولت، به صورت رسمی و صریح در خصوص اظهارات مقامات رسمی کشور، پاسخی ارائه می کرد تا برای افکار عمومی روشن شود، اخباری که در خصوص فساد مالی و اخلا قی و دخالت در انتخابات مجلس توسط جریان موسوم به "جریان انحرافی" مطرح می شود، تا چه میزان صحت دارد.

فرصت‌سوزی‌ در نفت

مریم باستانی‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته ریاست اوپک به وزیر اقتصاد رسید. گویا رسم بر این شده که همه پست‌های مهم به یک یا دو نفر در دولت برسد. اگرچه ریاست اوپک از دیدگاه برخی‌ها پست چندان مهمی نیست اما قاعدتا برای ایران که بعد از 36 سال به ریاست یکی از مهم‌ ترین و تاثیرگذارترین سازمان‌های اقتصادی دنیا رسیده، باید بهترین زمان برای تاثیرگذاری بر تصمیمات بین‌المللی باشد؛ ریاستی که اگرچه یک پست تشریفاتی است اما برای ایران که کشوری در حال توسعه است می‌تواند تبدیل به جایگاه مهمی برای تقویت مناسبات بین‌المللی شود.

به نوشته این مقاله صرفنظر از اهمیت این نهاد بین‌المللی و نقشی که ایران می‌تواند در این حوزه بازی کند، آنچه درباره برکناری وزیر نفت به دلیل ادغام وزارتخانه‌ها اتفاق افتاد، موضوعی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت. هرچند که ممکن است این ادغام یک تصمیم داخلی محسوب شود اما بازتاب‌های مثبتی هم در اوپک نداشته است. اینکه دولت تصمیم گرفته وزیر اقتصاد را راهی اجلا‌س آینده اوپک کند، شاید برای حفظ موقعیت ریاست اوپک باشد اما بی‌تردید وزیر اقتصاد نمی‌تواند رییس اوپک تا پایان دوره ریاست ایران بماند چه آنکه وزیر اقتصاد، وزیر نفت نیست.

جهان صنعت در نهایت نوشته وزیر اقتصاد شاید سخنگوی خوبی برای دولت باشد اما تخصصی در حوزه نفت ندارد. بهتر است که کار به کاردان سپرده شود که اگر غیر این باشد، آنچه اتفاق می‌افتد اگر حتی زیان نباشد، فرصت‌سوزی است.

محدودیتی که تصویب نشد

سیاست روز در میان اخبار مجلس خود نوشته طرح کوچک زاده نماینده هوادار دولت از تهران را بیش از 137 نماینده امضا کرده بودند اما در عمل تنها 86 نماینده به آن رای دادند. قبل از رای گیری خبرنگاران پارلمانی روز گذشته خواستار انتشار نام نمایندگان حامی محدود کردن عکاسان و خبرنگاران شده بودند.

به نوشته این روزنامه در تبصره پیشنهادی مهدی کوچک زاده آمده بود: تصویربرداری اعم از فیلم‌برداری و عکس‌برداری از جلسات مجلس تنها در ۱۵ دقیقه شروع جلسات علنی مجاز می‌باشد. تصویربرداران صدا و سیما و مجلس شورای اسلامی از این قاعده مستثنی هستند.

کوچک‌زاده که به‌عنوان طراح طرحی برای محدود کردن عکاسان مجلس سخن می‌گفت با خود عکس‌ هایی به مجلس آورده و نمایش داد که در آن نمایندگان را در حالت‌های مختلف نشان می‌داد و هنگام بیان سخنان خود اقدام به نمایش عکس‌‌هایی در حالت‌های غیرمتعارف از نمایندگان در مجلس و با استناد به این عکس‌ها خواستار نظارت بیشتر بر کار عکاسان خبری شد.

مردم سالاری هم در زیر عکسی از مهدی کوچک زاده در مجلس نوشته طرح کوچک زاده مبنی بر محدودیت حضور عکاسان و خبرنگاران در صحن علنی مجلس مطرح و با امضای 137 نماینده ارائه شد که در نهایت بعد از صحبت های موافقان و مخالفان با موافقت نمایندگان روبرو نشد. عکس این روزنامه توسط فرهاد جعفری گرفته شده .

طنز در بد دوره ای

ابراهیم رها در ستون ثابت خود در روزگار با عنوان "ببین!" نوشته من اینجا و این بار تمام ستون را درباره مرحوم عزت الله سحابی، یک طنز تلخ نوشته بودم که بالکل قلوه کن شد. به هر حال می خواستم ستون امروز را تقدیم به مهندس سحابی کنم که نشد و نشد که بشود. یعنی همین جور داشتم تلفنی با دوست و همکارم علی میرفتاح در باب سانسور ستونم حرف می زدم که گفت ببین، از چشم من نبین! راستش در بد دوره ای طنز مینویسیم.

طنزنویس این روزنامه بعد از مقدمه ای به گفته علی مطهری اشاره می کند که "نباید از گفته های خلاف تفکر خودمان بترسیم" و می نویسد: اساساً دو جورحرف مجوز خروج از دهان دارند . مجوز خروج از دهان ظاهرش بی ادبی است، باطنش خوب است حرفهای نوع اول حرفهایی هستند که مسوولان را تایید می کنند یا به نوعی موافق نظر مسوولان هستند. حرفهای نوع دوم اما حرفهایی هستند که مسوولان را تایید می کنند و به شکلی موافق نظر مسوولان هستند. جز این دو شکل از حرف که مشاهده میکنی تفاوتهای بنیادی و ماهوی دارند باقی حرفها... عجالتاً لله

نکته دیگر طنز روزگار این است: وزیر سابق ارشاد، صفار هرندی، گفته جن گیرهایی که بازداشت شده اند بازجوها را دچار سردرد کرده اند، احتمالا خبرهای بعدی در این زمینه اینها خواهد بود: متهم به بازجو گفت با جن می زنم توی چشم هات! حین بازجویی از متهم شلوار بازجو پاره شد. در زندان بند جدیدی با عنوان بند جن تشکیل شده است در دادگاه به متهمی گفته شد سه تا جن داشتی دو تا روح اضافه پنج سال حبست اضافه شد. جن، جن. سر بازجوتو با چی می شوری با شامپو جن رنگ.

کارتون روز

حق نشر عکس A
Image caption عزت الله سحابی و پروازش، طرح هادی حیدری شرق

مطالب مرتبط