واکنش ها به مرگ هاله سحابی

هاله و عزت الله سحابی حق نشر عکس unknown

هاله سحابی، دختر عزت الله سحابی، یک روز بعد از درگذشت پدر خود و در پی حمله ماموران امنیتی به مراسم تشییع جنازه او در لواسان، در گذشت.

خانم سحابی امروز ۱۱ خرداد (۱ ژوئن) به دنبال برخورد نیروهای امنیتی با حاضران در مراسم تشییع جنازه بیهوش شد و تلاش های پزشکی برای نجات جان وی بی نتیجه ماند.

هاله سحابی، عضو "شورای مادران صلح" و از محکومان سیاسی حوادث پس از انتخابات ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ بود که بهمن ماه سال گذشته برای اجرای حکم دو سال حبس‌ خود، به زندان اوین فراخوانده شده بود.

پدر وی، عزت الله سحابی، رئیس شورای فعالان ملی – مذهبی و از چهره های معروف منتقد حکومت در دوران قبل و بعد از انقلاب ایران، دیروز در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

نحوه مرگ هاله سحابی باعث شده که ابهاماتی در مورد طبیعی بودن مرگ او مطرح شود. در حالیکه اعضای خانواده او معتقدند برخورد فیزیکی ماموران امنیتی عامل مرگ خانم سحابی بوده، دستگاههای امنیتی در ایران اصرار دارند که مرگ او به شکل طبیعی رخ داده است.

در یکی از تازه ترین واکنش‌ها، وزارت امور خارجه آمریکا از حکومت جمهوری اسلامی ایران خواسته است که در مورد شرایطی که منجر به مرگ هاله سحابی شده تحقیق کند.

تازه ترین خبرها حاکی از آن است که جسد هاله سحابی برای دفن شبانه، اکنون در اختیار ماموران امنیتی است و به لواسانات منتقل شده است.

واکنش ها و روایت های مختلفی در مورد چگونگی مرگ هاله سحابی در فضای مجازی منتشر شده است. آنچه در زیر می خوانید بخشی از واکنش هایی است که در گفتگو با سایت فارسی بی بی سی ارائه شده است:

احمد منتظری: ماموران امنیتی مسئول کشته شدن هاله سحابی هستند

حق نشر عکس unknown

احمد منتظری، فرزند آیت الله حسینعلی منتظری که به عنوان پیش نماز در مراسم خاکسپاری عزت الله سحابی حضور داشت در گفت‌و‌گو با تلویزیون فارسی بی بی سی در مورد چگونگی مرگ هاله سحابی گفت: "خانواده مرحوم مهندس سحابی به دلیل فشارهایی که وجود داشت توافق کرده بودند که جنازه را فقط تا سر کوچه تشییع کنند، یعنی حدود ۱۰۰ متر، و متاسفانه همین را هم آقایان به هم زدند و همین موضوع باعث درگیری شد".

آقای منتظری در ادامه توضیح داد که ماموران برای انتقال سریعتر جنازه عزت الله سحابی به داخل آمبولانس متوسل به زور شدند و سپس عکسی از عزت الله سحابی را که در دستان هاله سحابی بود به زور گرفته و پاره کردند.

احمد منتظری که در فاصله چند متری در محل درگیری حضور داشته است می گوید خودش شخصا شاهد برخورد فیزیکی با خانم سحابی نبوده است اما کسانی که از نزدیک این صحنه را دیده اند می گویند یکی از لباس شخصی با آرنج به پهلوی هاله سحابی زد و باعث شد که او نقش بر زمین شود.

فرزند آیت الله منتظری در بخشی از گفتگوی خود با بخش فارسی بی بی سی ضمن "بی تربیت و خشن" دانستن این گروه از ماموران لباس شخصی، مسئولیت مرگ خانم سحابی را مستقیما متوجه آنها کرد: "به توصیه برادر مرحوم سحابی که گفتند به هیچ وجه شعار سیاسی ندهند و فقط لا اله الا الله بگویید، مردم هم رعایت کردند و با این حال به مردم حمله شد. یعنی این ماموران مسئول به هم خوردن مراسم و مسئول کشته شدن خانم هاله سحابی هستند".

آقای منتظری در نهایت گفت که ظاهرا ضربه ای که به پهلوی خانم سحابی وارد شده موجب آسیب رسیدن به ریه او شده و در نهایت به مرگ او انجامیده است.

حسن یوسفی اشکوری: هاله سحابی یک قدیسه بود

حق نشر عکس unknown

حسن یوسفی اشکوری می گوید آشنایی او با خانواده سحابی به سال‌های پس از انقلاب و از طریق عزت الله سحابی در مجلس اول شورای اسلامی باز می گردد.

این پژوهشگر و دگراندیشی دینی در گفت‌و‌گو با سایت فارسی بی بی سی گفت که آشنایی او با هاله سحابی مشخصا به زمان ازدواج او در سال ۱۳۵۹ باز می گردد که قرار بوده در این مراسم او خطبه عقد خانم سحابی را جاری کند که البته به علت سفر ناگهانی این موضوع ممکن نشد.

آقای اشکوری در توصیف ویژگی های اخلاقی و روحیات هاله سحابی گفت: "او خلوص و پاکی دینی و طهارت اخلاقی خود را در مرحله اول از خانواده اش به ارث برده بود. هاله به شدت آدمی معتقد و مذهبی بود منتها با خلوص دینی و اسلام و دینداری او کاملا محققانه و پژوهشگرانه بود. او در تاریخ مطالعات خوبی داشت. او مطالعاتی ویژه در قرآن داشت و در عین حال عضو فعالان جنبش زنان هم بود و به عبارتی از فمینیست های مسلمان به حساب می آمد که سعی می‌کرد از دل قرآن و منابع دینی برابری جنسیتی را استخراج کند".

حسن یوسفی اشکوری در ادامه ضمن اشاره به فعالیت های سیاسی و مدنی خانم سحابی و تلاش های او برای احقاق حقوق بشر در ایران، او را یک "قدیسه" دانست: "آنچه در مورد هاله تحسین برانگیز بود، فروتنی، متانت و پاک نهادی و در مجموع سلامت نفس او بود. اگر بخواهیم از تعابیر غربی استفاده کنیم، من مهندس سحابی را یک قدیس می دانم و با قاطعیت بیشتر می توانم بگویم که هاله سحابی هم یک قدیسه بود، با همان مفاهیم مذهبی که می توانیم از این واژه مراد کنیم".

آقای اشکوری در واکنش به خبر درگذشت هاله سحابی به بی بی سی فارسی گفت: "از صبح که این خبر را شنیدم سقف بر سرم آوار شده. تازه داشتیم مرگ سحابی را باور می کردیم که این خبر را شنیدیم. ضربه چنان سنگین بود که تا لحظاتی نمی دانستم که درست شنیده ام یا خیر".

سایت های نزدیک به حکومت ایست قلبی را عامل مرگ هاله سحابی دانسته اند. آقای اشکوری در واکنش به این موضع‌گیری گفت حتی اگر ضربه فیزیکی به پهلوی هاله سحابی عامل مرگ او نباشد، طبیعی است که "تلاش برای دزدیدن جسد مهندس سحابی" می توانسته موجب بروز استرس و تشنج و در نهایت ایست قلبی هاله سحابی شود.

مادر سهراب اعرابی: ما یک فرشته را از دست دادیم

حق نشر عکس unknown

پروین فهیمی، مادر سهراب اعرابی از کشته شدگان ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ که در مراسم خاکسپاری عزت الله سحابی حضور داشت، در گفتگو با سایت فارسی بی‌بی‌سی به روایتی مشابه روایت احمد منتظری اشاره کرد و گفت با وجودیکه شرکت کنندگان تنها شعارهای مذهبی می دانند، اما با برخورد نیروهای امنیتی و لباس شخصی روبرو شدند.

خانم فهیمی تاکید می کند که او خودش شاهد صحنه درگیری ماموران امنیتی با هاله سحابی نبوده، اما بر اساس شنیده هایش "ظاهرا آن فرد پایش را روی قفسه سینه هاله سحابی فشار داده است".

مادر سهراب اعرابی در گفتگو با بی بی سی فارسی تایید کرد که جسد هاله سحابی برای تدفین به لواسان منتقل شده و قرار است سه شنبه، یازدهم خردادماه شبانه دفن شود.

او جو حاکم بر این مراسم را مانند مراسم خاکسپاری عزت الله سحابی امنیتی توصیف کرد و از حضور پر تعداد نیروهای وابسته به حکومت در گورستان خبر داد.

منصوره شجاعی: برای من به توپ بستن مجلس تداعی شد

حق نشر عکس unknown

منصوره شجاعی، نویسنده و فعال حقوق زنان در توضیح آشنایی خود با هاله سحابی به بی‌بی‌سی فارسی گفت که این شناخت مشخصا به فعالیت های خانم سحابی در گروه مادران صلح باز می گردد.

خانم شجاعی هاله سحابی را فمینیستی می داند که برابری خواهی را با قرآن پژوهی در آمیخته بود.

به اعتقاد این نویسنده و فعال حقوق زنان، نقطه عطف حضور هاله سحابی در جنبش زنان و فعالان ملی مذهبی این بود که او ملی گرایی و برابری خواهی را در کنار هم دنبال می کرد.

در پاسخ به سئوالی در مورد واکنش به شنیدن خبر مرگ هاله سحابی تنها یک روز پس از درگذشت پدرش، منصوره شجاعی به سایت فارسی بی بی سی گفت: "فاجعه بسیار تلخ و سنگین بود. برای من به توپ بستن مجلس تداعی شد. فکر کردم صد سال است کسانی که دغدغه کشورشان را دارند، تمام کسانی که آزادیخواه اند، از زمان به توپ بسته شدن مجلس تا به امروز زیر ضرب بوده اند. هاله یکی از آنها بود. امروز برای من تلخی و اسطوره ای بودن این حادثه تداعی شد".

منصوره شجاعی مرگ هاله سحابی در مراسم تدفین پدرش را به نوعی "تهاجم" تشبیه کرد: "تهاجم کسانیکه مخالف آزادی اند. تهاجم جریاناتی که وطن دوستی، ملی گرایی و برابری خواهی برایشان به هیچ انگاشته می شود".

مطالب مرتبط