ادامه فعالیت احمدی‌نژاد در وزارت نفت

حق نشر عکس Isna
Image caption همزمان با افتتاح واحد بنزین سازی پالایشگاه آبادان توسط احمدی نژاد به عنوان سرپرست وزارت نفت ، این واحد دچار آتش سوزی شد

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران به عنوان سرپرست وزارت نفت موافقت قانونی لازم را برای استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی در یک پروژه نفتی را امضا کرده است.

این اقدام رسمی آقای احمدی‌نژاد به عنوان سرپرست وزارت نفت در حالی انجام گرفته است که شورای نگهبان و مجلس، دو نهاد اصلی قانونگزاری در ایران، ادامه فعالیت رئیس‌جمهوری به عنوان سرپرست وزارت نفت را غیرقانونی دانسته اند.

آقای احمدی‌نژاد به درخواست شرکت ملی صنایع پتروشیمی با استفاده از ۲۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری خارجی برای ساخت مجتمع پتروشیمی دماوند در عسلویه موافقت کرده است.

ساخت مجتمع پتروشیمی دماوند برعهده شرکت دولتی پتروشیمی دماوند است و پیش از این گفته شده بود که قرار است بانک ملت در اجرای پروژه سرمایه‌گذاری کند.

قرار است مجتمع پتروشیمی دماوند خدمات جانبی مورد نیاز برای توسعه تاسیسات پتروشیمی و منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس (عسلویه) را تامین کند.

سال گذشته نیز توافقی با بانک ملت به ارزش تقریبی چهار میلیارد دلار برای تامین سرمایه مورد نیاز ساخت مجتمع پتروشیمی دماوند به دست آمده بود.

فعالیت آقای احمدی‌نژاد به عنوان سرپرست وزارت نفت از آغاز با انتقادات کمیسیون انرژی مجلس ایران همراه بوده است.

رسانه های ایران پیش از این گفته بودند که مسعود میرکاظمی، وزیر پیشین نفت، با ادغام وزارت نفت در وزارت نیرو مخالف بوده است.

تغییر در وزارت نفت پس از آن انجام شد که دولت ایران اعلام کرد برای کاهش تعداد وزارتخانه ها، تعدادی از آنها را در یکدیگر ادغام می کند. هیات دولت بر اساس این تصمیم ادغام وزارت نفت در وزارت نیرو را به تصویب رساند.

در هفته های گذشته روند کند پیشرفت و تاخیر در پروژه های صنعت پتروشیمی و تاسیسات گازی پارس جنوبی در رسانه ها مورد انتقاد قرار گرفته است.

افتتاح بورس نفت

در همین حال، رسانه های ایران از عدم حضور مقامات وزارت نفت در زمان افتتاح بورس نفت انتقاد کرده اند.

فعالیت بورس نفت روز چهارشنبه با ارائه سهام نفت کوره تولیدی ایران در کیش آغاز شد.

مقامات وزارت نفت پیش از این راه اندازی بورس نفت را یک عامل موثر در جلب سرمایه برای توسعه صنعت نفت دانسته بودند.

تحقیق در باره انفجار در پالایشگاه آبادان

همزمان با اقدامات آقای احمدی‌نژاد در وزارت نفت، مجلس ایران یک گروه حقیقت یاب را برای بررسی حادثه آتش سوزی در پالایشگاه آبادان به آبادان فرستاده است.

به گزارش شانا، شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی، هیئت حقیقت یاب مجلس برای بررسی دلایل آتش سوزی در واحد بنزین سازی پالایشگاه آبادان روز دوشنبه ۹ خرداد وارد شهر آبادان شده است.

بنا بر این گزارش، عبدالله کعبی نایب رئیس اول کمیسیون انرژی و چند تن از کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس به همراه چند نفر از مدیران واحد های شرکت های فعال در حوزه نفت و پتروشیمی از واحد آسیب دیده بازدید کرده اند.

این در حالی است که علیرضا ضیغمی، معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فراورده های نفتی، گفته است که واحد بنزین سازی که ده روز پیش توسط آقای احمدی‌نژاد افتتاح شد به دلیل بروز آتش سوزی از کار افتاده است.

آقای ضیغمی که گفته است شخصا مسئولیت حادثه پالایشگاه آبادان را بر عهده می گیرد، اظهار امیدواری کرده که به زودی ظرفیت تولید پالایشگاه آبادان به روزانه ۱۸ تا ۲۰ میلیون لیتر بنزین برسد.

مطالب مرتبط