رئیس قوه قضاییه طرح افزایش نرخ دیه را معلق کرد

تصادفات جاده ای حق نشر عکس jj
Image caption پلیس ایران استدلال می کرد که افزایش نرخ دیه می تواند باعث کاهش تصادفات جاده ای شود

در پی مخالفت دولت ایران و همچنین شرکت های بیمه با طرح افزایش مضاعف بهای دیه، رئیس قوه قضاییه ایران روز چهارشنبه اعلام کرد که اجرای این حکم به تاخیر می افتد.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، صادق لاریجانی گفته است که "تاخیر در اجرای" دیه ۹۰ میلیون تومانی به درخواست وزیر دادگستری صورت می گیرد.

قوه قضاییه ایران چند روز پیش اعلام کرده بود که با توجه به "گران شدن شتر" میزان دیه را دو برابر می کند و از دادگاه ها خواست آن را در احکام خود رعایت کنند.

آن حکم با مخالفت شدید شرکت های بیمه و همچنین دولت ایران روبرو شد.

آقای لاریجانی روز چهارشنبه از تصمیم قوه قضاییه در افزایش بهای دیه چنین دفاع کرد: "در بحث دیه قوه قضاییه بحث و تحقیق بسیاری کرد. ما علاوه بر استعلاماتی که از مراجع ذی صلاح کردیم تحقیق میدانی خاصی هم خودمان انجام داده ایم و براساس آن نرخ دیه یعنی همان ۹۰ میلیون تومان را برای اجرا از شانزدهم خرداد اعلام کردیم."

اما او افزود: "روز گذشته (سه شنبه) وزیر دادگستری در نامه ای تقاضا کرد به خاطر پاره ای از مشکلات و تحقیق بیشتر در این مسئله اجرای این افزایش قدری به تعویق بیفتد و با توجه به مشکلاتی که مطرح شده خصوصا از جانب قوه مجریه و پاره ای تذکرات که بعضی از دلسوزان نظام داده اند من معتقدم که این کار مفید است و با درخواست وزیر دادگستری موافقت شد."

مقام های قضایی و پلیس ایران استدلال کرده اند که افزایش بهای دیه یا جان بها، میزان جرایم را کاهش می دهد، اما در مقابل شرکت های بیمه خواهان کاهش بهای دیه شده اند.

روزنامه "ایران" وابسته به دولت نوشت که محمود احمدی نژاد رییس جمهور ایران هم با افزایش قیمت دیه مخالف است و قصد دارد برای درخواست تجدید نظر "موضوع دیه ۹۰ میلیونی را با رهبری در میان بگذارد."

قوه قضاییه ایران میزان دیه یک انسان کامل را برای سال ۱۳۹۰ معادل ۹۰ میلیون تومان تعیین کرده بود در حالی که میزان دیه در سال گذشته به طور میانگین ۴۵ میلیون تومان بوده است.

در فقه شیعه که مبنای قوانین مجازات اسلامی در ایران است، دیه، مال یا پولی است که به سبب کشتن انسان یا نقص عضو به کسی که صدمه دیده است یا بازماندگان او داده می شود.

میزان دیه هر سال توسط کمیسیونی زیر نظر وزیر دادگستری اعلام می شود.

مقامات قوه قضاییه گفته اند که میزان دیه را بر اساس بهای صد شتر به ازای هر شتر ۹۰۰ هزار تومان برآورد کرده اند.

مطالب مرتبط