ایران اردوگاه‌های ترک اجباری اعتیاد راه‌اندازی می‌کند

مرزهای شرقی ایران

مصطفی محمد نجار، وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران می گوید که در پنج استان این کشور برای معتادانی که "داوطلب ترک نباشند" اردوگاه های ترک اجباری اعتیاد راه اندازی می شود.

آقای نجار روز پنجشنبه ۱۲ خرداد (دوم ژوئن) گفت: "اگر معتادان به مراکز درمانی مراجعه نکنند، باید توسط نیروی انتظامی برای درمان به اردوگاه‌های ترک اجباری منتقل شوند".

به گفته دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، در اردوگاه های ترک اجباری اعتیاد، پس از دارو درمانی و روان‌درمانی، به معتادان خدماتی نظیر مهارت آموزی، بازتوانی و کاریابی ارایه می شود.

مطابق قانون مبارزه با موادمخدر ایران، اعتیاد جرم است، اما معتادانی که داوطلبانه برای درمان اعتیاد اقدام کنند مورد پیگرد قانونی قرار نخواهند گرفت.

بنابر آخرین آمار رسمی، در ایران بیش از دو میلیون معتاد زندگی می کنند.

در همین حال، طی سالهای اخیر، بسیاری از کارشناسان درمان اعتیاد، از کمبود امکانات رسمی برای درمان اعتیاد سخن گفته اند و مدعی اند که چنانچه با امکانات فعلی تمامی معتادان ایرانی بخواهند اعتیاد خود را ترک کنند، به آخرین داوطلب، چندین سال بعد نوبت استفاده از امکانات درمانی می رسد.

انسداد مرزها با بودجه ۷۰۰ هزار میلیارد تومانی

ایران به منظور کنترل ترافیک منطقه ای مواد مخدر، مرزهای شرقی و غربی خود را با بودجه ای بالغ بر ۷۰۰ میلیون دلار (بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان) مسدود می کند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ایران طی دو دهه گذشته، با احداث کیلومترها کانال، سد و دیوار در مرزهای شرقی خود با کشورهای پاکستان و افغانستان، تلاش کرده است که دامنه عبور و مرور کاروان های قاچاق مواد مخدر را محدود کند

وزیر کشور ایران از کشورهای غربی خواست که با توجه به اینکه مقصد اصلی مواد مخدر ترانزیت شده از ایران، کشورهای اروپایی است، در تامین هزینه ها و امکانات مرزبانی به ایران کمک کنند.

آقای نجار همچنین تاکید کرد که برخی از اقلام و تجهیزات ویژه مود نیاز مرزبانان ایرانی برای کنترل کاروان های قاچاق مواد مخدر، در فهرست تجهیزات تحریمی است که ایران نمی تواند آنها را خریداری کند و به همین منظور، "جامعه جهانی می تواند در تامین آنها با ایران همکاری کند".

ایران طی دو دهه گذشته، با احداث کیلومترها کانال، سد و دیوار در مرزهای شرقی خود با کشورهای پاکستان و افغانستان، تلاش کرده است که دامنه عبور و مرور کاروان های قاچاق مواد مخدر را محدود کند، اما ویژگی های اقلیمی و آب و هوایی این مناطق و امکانات گسترده قاچاقچیان مواد مخدر، از موفقیت ها در این زمینه کاسته است.

کشف آزمایشگاه های تولید مواد مخدر صنعتی

آقای نجار در بخش دیگری از سخنان امروز خود، به کشف چند آزمایشگاه تولید مواد مخدر صنعتی طی روزهای اخیر اشاره کرد و از ارجاع اداره کنندگان بازداشت شده این آزمایشگاه ها به مراجع قضایی خبر داد.

در همین حال، حمید رضا حسین آبادی، رئیس مرکز مبارزه با مواد مخدر پلیس ایران، از "انهدام یک باند بزرگ تولید و توزیع ماده اعتیادآور شیمیایی شیشه خبر داد و گفت که ۱۵ نفر در این رابطه دستگیر شده اند.

به گفته آقای حسین آبادی، از این افراد بیش از ۳۰۰ کیلوگرم ماده اعتیادآور شیشه کشف شده است.

مطابق اصلاحیه جدید قانون مبارزه با مواد مخدر، مصوب زمستان سال ۱۳۸۹، تولید و خرید و فروش مواد اعتیاد آور صنعتی و شیمیایی در ایران، همچون سایر مواد مخدر جرم محسوب می شود و حمل و قاچاق بیش از ۳۰ گرم از این مواد می تواند مجازات اعدام داشته باشد.

طی سالهای اخیر، گزارش های متعددی از افزایش گرایش به سوء مصرف مواد روانگردان و شیمیایی در میان جوانان ایرانی منتشر شده است و کارشناسان هشدار داده اند که اعتیاد به این نوع مواد، می تواند به سرعت به الگوی اصلی مصرف مواد مخدر در ایران تبدیل شود.