آمریکا 'کشتن' هاله سحابی را قویا محکوم کرد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه ای گفته است که هاله سحابی توسط ماموران امنیتی ایران کشته شده و آن را به قوی ترین لحن ممکن محکوم می کند.

مارک تونر معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه در این بیانیه افزود شاهدان عینی و منابع موثق گفته اند که مرگ هاله سحابی در اثر اعمال شنیع ماموران امنیتی ایران رخ داده و حکومت نیز مانع برگزاری مراسم ترحیم او شده است.

وی گفت آمریکا به گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر درباره ایران توصیه خواهد کرد که "این حادثه را بطور کامل و در اولین فرصت ممکن بررسی کند."

بر اساس گزارش های منتشر شده خانم سحابی روز چهارشنبه هنگام شرکت در مراسم تشییع و تدفین پدرش، عزت الله سحابی، پس از درگیری با افراد لباس شخصی درگذشت و پیکر او توسط نیروهای امنیتی شبانه در لواسان دفن شد.

گفته می شود که مأموران امنیتی و لباس شخصی با مسدود کردن در ورودی مسجد حجه بن الحسن در خیابان سهروردی تهران از برگزاری مراسم ترحیم عزت الله و هاله سحابی جلوگیری و عده ای از حاضران در محل را بازداشت کردند.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا گفته شده حکومت ایران تاکنون توضیح قانع کننده ای درباره این حادثه ارائه نکرده و گزارش شده است که نیروهای امنیتی این کشور اعضای گروه مادران صلح و مادران عزادار را مورد ضرب و شتم قرار داده تا از حضور آنها در مراسم ترحیم خانم سحابی جلوگیری کنند.

این بیانیه می افزاید: "این قابل تاسف است که حکومتی تا این حد از شهروندان خود می ترسد که دستور می دهد علیه دختری که در مراسم تدفین پدرش شرکت می کند از زور استفاده شود."

مراسم ترحیم عزت الله و هاله سحابی، فعالان منتقد حکومت ایران، قرار بود از ساعت ۱۳:۳۰ روز پنجشنبه برگزار شود.

اما به گفته شاهدان عینی، شمار بسیار زیادی از مأموران حکومتی در خیابان های اطراف مسجد مستقر شده و جو امنیتی سنگینی را حاکم کرده بودند.

وبسایت کلمه، پایگاه خبری نزدیک به مخالفان دولت، نوشته است که رفتار مأموران لباس شخصی و گارد ضد شورش "بسیار خشن و به دور از رفتارهای انسانی و دینی" بوده است.

حامد منتظری، نوه آیت الله منتظری به بی بی سی فارسی گفت که شاهد مضروب شدن خانم سحابی و بی هوش شدن او بوده است.

او گفت که ضارب، خود را در میان مأموران لباس شخصی و پلیس مخفی کرد و سپس از محل دور شد.

آقای منتظری می گوید که حاضر است مشاهدات خود را در هر دادگاه صالحی تکرار کند.

درگذشت هاله سحابی در روز تشییع جنازه پدرش واکنش های گسترده ای را در ایران و جهان برانگیخته است.

مطالب مرتبط