گلایه امام جمعه کاشان از سپاه و دفتر رهبری

حق نشر عکس SAFIREVELAAYAT.IR
Image caption پایگاه اطلاع رسانی سفیر ولایت که زیر نظر عبدالنبی نمازی اداره می شود نوشت که گفته‌های او را برای "روشن کردن اذهان درباره انحرافات و جریانات اخیر کشور" منتشر می‌کند

عبدالنبی نمازی، امام جمعه کاشان، از تکذیب سخنانش توسط سپاه پاسداران ایران و دفتر رهبری گلایه کرد.

آقای نمازی در خطبه های نماز جمعه امروز (۱۳ خرداد، ۳ ژوئن) گفت که گلایه خود را به زودی با رهبر ایران در میان خواهد گذاشت.

چند روز پیش سایت رسمی دفتر آقای نمازی بخشی از گفته های او در جلسه درس خارج فقه را منتشر کرد که در آن گفته بود که محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران، از آیت الله علی خامنه ای خواسته که اجازه دستگیری اسفندیار رحیم مشایی را به سپاه بدهد، اما آیت الله خامنه ای با این مسئله مخالفت کرده است.

بعد از انتشار این خبر مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران این جمله از گفته های آقای نمازی را تکذیب کرد و دفتر آیت الله خامنه ای نیز در اطلاعیه ای، بدون اشاره مستقیم به آقای نمازی، از رسانه ها خواست خبرهای مربوط به رهبری را تنها از طریق دفتر رهبری دریافت و منتشر کنند.

امام جمعه کاشان در خطبه های نماز جمعه امروز درباره تکذیبیه سپاه گفت: "بنده به این آقایان می گویم که مواظب باشید، شما فقیه نیستید و تنها مقلد می باشید. واژه تکذیب یعنی دروغ، دروغ را به یک فقیه نسبت می دهید و این بار حقوقی و فقهی دارد. تکذیب، گناه کبیره است اگر مطابق با واقع نباشد کسی که گفته است از نظر شرعی هشتاد ضربه شلاق دارد."

او گفت که معنای "اصلاح خطا" این نیست که به کسی "نسبت کذب" بدهند.

آقای نمازی افزود: "بعضی جاها انسان ناگزیر است که مطلبی را بیان کند؛ اما [آیا] کسی که تنها یک پاسدار است در حریم یک فقیه وارد می شود؟"

سرتیپ رمضان شریف، مسئول روابط عمومی سپاه روز چهارشنبه از سوی این نهاد سخنان امام جمعه کاشان را تکذیب کرده بود.

آقای نمازی درباره نحوه انتشار آن بخش از گفته های خود در وب سایت دفترش که جنجال برانگیز شده است، گفت: "بعد از درس، عده ای تقاضا کردند که اگر امکان دارد، بحث ها پیاده شود و به سایت داده شود. ما هم موافقت کردیم. منتهی بخشی از مطالب که جنبه طبقه بندی داشت را حذف نمودیم و سایتهای بیگانه و رسانه های غربی روی آن بسیار مانور دادند."

به نظر می رسد منظور آقای نمازی این باشد که مسئولان وب سایت او جمله هایی را که قرار بوده پیش از انتشار حذف کنند، حذف نکرده اند و همین جمله ها بازتاب رسانه ای وسیعی داشته است.

آقای نمازی در بخش دیگری از خطبه ها به اطلاعیه دفتر آیت الله خامنه ای نیز اشاره کرد و گفت: "گلایه دفتر را بعد از سالگرد ارتحال حضرت امام خدمت آقا عرض خواهم کرد. هر چند برخی آقایان تماس گرفته و گفتند منظور، شما نبودید و قضیه چیز دیگری بوده است. ولی مردم آنچه منعکس شده را می بینند."

دفتر رهبری ایران در اطلاعیه ای به رسانه های خبری هشدار داده بود که از "نقل اخبار غیر موثق و غیر مستند" پرهیز کنند و اخبار مربوط به آیت الله خامنه ای را پس از اینکه از طریق منابع رسمی منتشر شد، منعکس کنند.

در این اطلاعیه آمده بود که برخی اظهارات در خصوص مواضع آیت الله خامنه ای "حاوی مطالب خلاف واقع بوده و از راه های غیر موثق و غیر مستند در اختیار گویندگان آنها قرار گرفته است."

آقای نمازی چه گفته بود؟

براساس آنچه سایت دفتر امام جمعه کاشان منتشر کرده بود و اکنون هم آقای نمازی بر درستی آن تأکید می کند، اختلافات ماه های اخیر در درون حکومت ایران از آنجا بالا گرفت که حیدر مصلحی وزیر اطلاعات حدود شش ماه پیش گزارشی را در باره نزدیکان آقای احمدی نژاد به رهبر ایران داد و به دنبال آن رهبر ایران از وزارت اطلاعات بازدید کرد.

آقای نمازی گفته بود که وزیر اطلاعات در پی بازدید رهبر ایران از وزارت اطلاعات یکی از مقامات این وزارت را برکنار کرد. این مقام "عبداللهی" نامیده شده و آقای نمازی او را "نفوذی دفتر رئیس جمهوری در وزارت اطلاعات" معرفی کرده بود.

آقای نمازی گفته بود که پس از برکناری وزیر اطلاعات توسط آقای احمدی نژاد، رهبر ایران در یک نامه که به طور غیر رسمی به دست آقای احمدی نژاد رساند از او خواست که آقای مصلحی را برکنار نکند.

به گفته آقای نمازی رئیس جمهوری ایران به این نامه رهبر ایران توجه نکرده و گفته بود که "این مساله که تمام شده است".

همچنین آقای نمازی می گوید که حتی پس از دستور آیت الله خامنه ای برای بازگشت آقای مصلحی، آقای احمدی نژاد با حضور او در جلسه هیات دولت مخالفت کرده است.

نماینده رهبر ایران می گوید که در پی این تحولات، رهبر ایران در جلسه ای با حضور سران قوا دستور روشن کردن ماهیت "جریان انحرافی" را داده است.

به گفته آقای نمازی ، محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه از رهبر ایران خواسته بود که اجازه دهد سپاه آقای رحیم مشایی را دستگیر کند تا "غائله" پایان یابد، اما رهبر ایران تنها خواهان دستگیری "عوامل عملیاتی" شده بود.

آقای نمازی گفته بود: "آقا فرمودند همه عوامل را دستگیر کنید. کسانی که نیروهای عملیاتی این طرح هستند و با قوت بازجویی کنید و بررسی کنید، اما حساب رئیس جمهوری را جدا کنید."

مطالب مرتبط