دیوان عالی کشور حکم اعدام سعید ملک‌پور را لغو کرد

سعید ملک پور حق نشر عکس .
Image caption آقای ملک پور از حدود سه سال پیش در بازداشت است

دیوان عالی کشور ایران حکم سعید ملک پور را که به جرم مدیریت سایت های مستهجن به اعدام محکوم شده بود، لغو کرده و دستور برگزاری مجدد دادگاه را صادر کرده است.

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل آقای ملک پور، با تایید این خبر به بی بی سی فارسی گفت: "برخورد دیوان عالی کشور در این زمینه بسیار خوب و منطقی بوده است و ما حتی امیدواریم با دفاعیات مستدل ما در دادگاه حکم برائت برای سعید ملک پور صادر شود."

سعید ملک پور، که پیش از بازداشت در سال ۱۳۸۷ مقیم کشور کانادا بود، متخصص کامپیوتر است و وکیل و خانواده او می گویند از برنامه‌ای که او نوشته، بدون اطلاعش برای طراحی سایت های مستهجن استفاده شده است. به گفته آنها این برنامه رایگان در اینترنت وجود داشته و هر کسی می‌توانسته از آن برای طراحی وب سایتش استفاده کند.

تبلیغ علیه نظام از طریق مدیریت سایت های مستهجن، توهین به مقدسات، توهین به رهبری، توهین به رئیس جمهور، ارتباط با گروه‌های معاند نظام، و فساد فی الارض اتهاماتی بود که در دادگاه به آقای ملک پور وارد شد و محمد مقیسه، رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، برای او حکم اعدام صادر کرد.

حکم اعدام آقای ملک پور اعتراضات گسترده‌ای در پی داشت و علاوه بر دولت‌های غربی، تعداد زیادی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه های ایران از روند دادرسی آقای ملک پور انتقاد کرده و خواهان "دادرسی عادلانه" برای او شده بودند.

خواسته اصلی خانواده، وکلا و دوستان آقای ملک پور این بود که با توجه به ماهیت فنی این پرونده، کارشناسان کامپیوتری بیطرف در مورد این پرونده نظر دهند. خواسته‌ای که به گفته خانواده آقای ملک پور در دادگاه به آن توجه نشده بود، اما حالا به گفته وکیل آقای ملک پور دیوان عالی کشور دستور داده است که در دادگاه جدید آقای ملک پور اجازه دسترسی به کارشناسان کامپیوتری را داشته باشد.

آقای ملک پور که در سال ۱۳۸۳ به کشور کانادا مهاجرت کرده بود، سال ۱۳۸۷و در حالی که برای عیادت از پدر بیمارش به ایران سفر کرده بود، در چارچوب پرونده ای با عنوان "مضلین ۲" توسط نیروهای سپاه پاسداران ایران بازداشت شد و به گفته همسرش حدود یک سال از دوران بازداشتش را در سلول‌های انفرادی گذراند.

همسر آقای ملک پور در نامه ای که چند ماه پیش منتشر کرد گفت در هنگام ملاقات با او در زندان اوین، آثار شکنجه بر روی بدنش مشهود بوده است.

مطالب مرتبط