ایران اتهامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را "بی‌اساس" خواند

حق نشر عکس isna
Image caption به گفته علی اصغر سلطانیه، ایران در نامه‌ای به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اتهامات جدیدی را که علیه‌اش مطرح شده "بی‌اساس" خوانده است

نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است که ایران پاسخ نامه یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را رسما تحویل داده است.

کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی که رسانه‌های خبری روز ۲۴ ماه مه (سوم خرداد) به پیش‌نویس آن دست یافتند، در اشاره به فعالیت‌های احتمالا مرتبط با توسعه تسلیحات اتمی ایران، نوشته بودند: "نشانه‌هایی هست از این که بعضی از این فعالیت‌ها ممکن است بعد از سال ۲۰۰۴ میلادی ادامه یافته باشد."

بر اساس این گزارش، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نامه‌ای به فریدون عباسی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، "ضمن تاکید دوباره بر نگرانی‌ها، بر اهمیت رفع ابهام از این مسائل توسط ایران" تاکید کرده بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در اولین واکنش به این گزارش، اسناد مورد استناد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نادرست خوانده و از این آژانس خواسته بود که رفتار خود را "تصحیح" کند.

روز یکشنبه، ۱۵ خرداد، خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از علی اصغر سلطانیه، نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داده است که "پاسخ آقای عباسی به نامه یوکیا آمانو به طور رسمی به مدیرکل این آژانس تحویل داده شده و این نامه روز پنجشنبه در جلسه توجیهی آژانس توزیع شده است."

به گفته آقای سلطانیه، ایران در این نامه به اتهاماتی که علیه‌اش مطرح شده‌ پاسخ داده و آنها را "بی‌اساس" خوانده است.

در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که مقامات ایران، اعتبار آن را زیر سوال برده‌اند، آمده بود که این آژانس، اطلاعات تازه‌ای دریافت کرده است نشانه کار مخفیانه در ایران بر روی یک برنامه تسلیحات اتمی است.

این گزارش برای بررسی در نشست شورای حکام در روزهای ششم تا دهم ماه ژوئن تنظیم شده و در آن آمده بود که در مجموع، آژانس نمی‌تواند "نتیجه‌گیری کند که همه مواد اتمی در ایران فقط به فعالیت‌های صلح‌آمیز محدود می‌شوند."

مقامات رسمی ایران تاکید دارند که فعالیت‌های اتمی این کشور با اهداف صلح‌آمیز انجام می‌شود.

در گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که رسانه‌های خبری حدود ده روز قبل، به پیش‌نویس آن دست یافتند، همچنین تصریح شده است که ایران همچنان ذخیره اورانیوم غنی‌شده با غلظت پایین خود را افزایش داده که مغایر با قطعنامه‌های سازمان ملل متحد است.

بر اساس محاسبات این آژانس، ذخیره اورانیوم با غلظت پایین ایران در شعبه اصلی کارخانه غنی‌سازی اورانیوم در نطنز به ۴ هزار و ۱۰۵ کیلوگرم رسیده است.

اورانیوم غنی‌شده با غلظت پایین، به عنوان سوخت نیروگاه‌های اتمی به کار می‌رود و همین اورانیوم با غلظت بالا می‌تواند در ساخت سلاح‌های اتمی به کار رود؛ چیزی که مقامات ایران تاکید دارند به دنبال آن نیستند.

مطالب مرتبط