لاریجانی: اختیارات نمایندگان ویژه رئیس جمهوری در امور نفت مغایر قانون است

احمدی نژاد و لاریجانی حق نشر عکس i
Image caption لاریجانی واگذاری اختیارات نفتی دولت به نمایندگان احمدی نژاد را مغایر قانون دانسته است

رئیس مجلس واگذاری اختیارات دولت به نمایندگان ویژه رئیس جمهوری در امور نفت را قانونی ندانسته و مراسم سرپرست وزارت نفت بدون حضور وزیر سابق برگزار شده است.

روز دوشنبه، ۱۶ خرداد (۶ ژوئن)، رادیو و تلویزیون دولتی ایران متن نامه علی لاریجانی، رئیس مجلس، به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری را پخش کرد که در آن آمده است که مصوبه هیات وزیران درباره واگذاری حق تصمیم گیری در امور نفت به کارگروه متشکل از نمایندگان ویژه رئیس جمهوری با قوانین مغایرت داشته است.

در این نامه، که متن آن در خانه ملت - سایت اطلاع رسانی مجلس - انتشار یافته، ضمن اشاره به تصویب نامه مورخ تیرماه سال گذشته هیات وزیران در مورد "تصمیم نمایندگان ویژه رئیس جمهور در امور نفت" آمده است که طبق نظر هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین، این مصوبه مغایر قانون است.

اعلام نظر هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین به فعالیت کار گروه منصوب محمود احمدی نژاد در امور نفتی ارتباط دارد که خبر تشکیل آن در مهرماه سال ۱۳۸۸ منتشر شد.

در آن زمان، پایگاه اطلاع رسانی دولت اعلام کرد که هیات وزیران تشکیل کارگروهی متشکل از وزیر نفت (رئیس)، وزیر صنایع و معادن، وزیر امور خارجه، رئیس کل بانک مرکزی، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری و اسفندیار رحیم مشایی، مشاور و رئیس دفتر رئیس جمهوری به عنوان نمایندگان ویژه رئیس جمهوری را تصویب کرده است.

هیات دولت با این مصوبه، بخشی از اختیارات خود در امور نفتی از جمله هزینه کردن عواید حاصل از فروش نفت و بررسی برخی طرح های سرمایه گذاری در صنعت نفت را به این هیات واگذار کرد.

در مصوبه هیات وزیران آمده بود که "تصمیماتی که توسط نمایندگان یاد شده در خصوص امور اجرایی مذکور اتخاذ می شود در حکم تصمیمات رئیس جمهوری و هیات وزیران بوده و لازم الاجرا می باشد."

حق نشر عکس President.ir
Image caption رحیمی (راست) و مشایی از نزدیکان احمدی نژاد و از نمایندگان ویژه نفتی او بوده اند

در فروردین ماه سال ۱۳۸۹، گزارش شد که آقای احمدی نژاد با صدور حکمی، مسعود میرکاظمی، وزیر نفت وقت را از ریاست کارگروه نمایندگان ویژه برکنار و محمدرضا رحیمی، معاون اول خود را به ریاست این گروه منصوب کرده و آقای میرکاظمی صرفا به عنوان عضو در این کارگروه حضور دارد.

آقای احمدی نژاد همزمان ترکیب کارگروه را نیز تغییر داد و گروه جدید با عضویت معاون اول رئیس جمهوری، وزیران نفت، صنایع، اقتصاد و معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری، رئیس کل بانک مرکزی، مدیرعامل شرکت ملی نفت و رئیس دفتر رئیس جمهوری تشکیل یافت.

در خردادماه همان سال گزارش شد که نمایندگان ویژه رئیس جمهوری در امور نفت اختصاص مبلغ پانزده هزار میلیارد تومان اعتبار برای توسعه پالایشگاه های کشور و سایر طرح های نفتی را تصویب کرده اند.

کارگروه همچنین تصمیماتی را در مورد برخی سرمایه گذاری های بلند مدت از جمله احداث خطوط انتقال نفت خام و فرآورده های نفتی به کشورهای همسایه اتخاذ کرد.

معرفی سرپرست وزارت نفت

در خبر دیگری در مورد وزارت نفت، روز دوشنبه مراسم معرفی سرپرست این وزارتخانه با حضور محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری، و محمد علی آبادی، سرپرست جدید وزارت نفت، برگزار شد.

اواخر ماه گذشته، محمود احمدی نژاد با استناد به مصوبه هیات وزیران برای ادغام وزارتخانه های نفت و نیرو، مسعود میرکاظمی، وزیر وقت نفت را از این سمت برکنار کرد و شخصا سرپرستی وزارت نفت را برعهده گرفت اما فقط اندکی بیش از دو هفته عهده دار این سمت بود.

رسانه های حکومتی منتقد محمود احمدی نژاد یکی از علل برکناری آقای میرکاظمی را نفوذ "عناصر انحرافی" در وزارت نفت توصیف کرده بودند که اشاره ای به نزدیکان آقای احمدی نژاد به خصوص اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس جمهوری، و حمید بقایی، سرپرست نهاد ریاست جمهوری است.

پس از اعلام تصمیم محمود احمدی نژاد در انتصاب خود به سرپرستی وزارت نفت، مجلس اعلام کرد از آنجا که تصدی همزمان دو سمت دولتی توسط یک نفر مجاز نیست، آقای احمدی نژاد نمی تواند همزمان سمت ریاست جمهوری و سرپرستی وزارت نفت را در دست داشته باشد و این نظر مجلس مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت و در نتیجه، سرپرست دیگری برای وزارت نفت تعیین شد.

حق نشر عکس Mehr
Image caption از علی آبادی به عنوان یکی از افراد نزدیک به احمدی نژاد یاد می شود

مسعود میرکاظمی در مراسم معارفه سرپرست وزارت نفت حضور نداشت که دلیل آن به گفته برخی از رسانه ها این بوده است که از نظر وی، مراسم تودیع می بایست هنگام آغاز سرپرستی آقای احمدی نژاد برگزار می شد.

در مراسم معرفی سرپرست وزارت نفت، معاون اول رئیس جمهوری در سخنانی از غیبت آقای میرکاظمی در این مراسم گله کرد و گفت که شخصا مایل بوده است تا از او تقدیر به عمل آورد.

معاون اول رئیس جمهوری همچنین در سخنان خود، اظهار داشت که در طول مدیریت آقای میرکاظمی در وزارت نفت "دولت به طور کامل تابع نظر" او بوده و افزود: "در کار گروه ویژه رئیس جمهور در امور نفت، تمامی مصوبات دولت برای توسعه صنایع نفت و گاز مطابق با میل آقای میرکاظمی تصویب و ابلاغ شد."

محمدرضا رحیمی از جمله اقدامات مهم کارگروه به واگذاری طرح های وزارت نفت به مبلغ ۲۲ هزار میلیارد تومان (۲۲ میلیارد دلار) به چهار پیمانکار معتبر ایرانی اشاره کرد و افزود که این اقدام "بزرگترین شوک برای تحریم کنندگان و بزرگترین افتخار برای ما بود."

در زمان واگذاری این طرح ها، برخی ناظران نسبت به صلاحیت شرکت های دریافت کننده این قراردادها ابراز تردید کردند و گفتند بعضی شرکت های طرف قرارداد چند روز پیشتر و با سرمایه ناچیز و احتمالا صرفا به منظور دریافت این قراردادها تشکیل شده بودند.

براساس قوانین جمهوری اسلامی، پس از کناره گیری و یا برکناری هر یک از وزیران، رئیس جمهوری می تواند برای اداره امور وزارتخانه مربوطه سرپرست تعیین کند اما ملزم است پس از سه ماه، وزیر جدیدی را برای اخذ رای اعتماد به مجلس معرفی کند اما به گفته ناظران، احتمال اندکی وجود دارد که محمد علی آبادی برای تصدی این سمت معرفی شود.

آقای علی آبادی در زمان خدمت آقای احمدی نژاد به عنوان شهردار تهران برای مدتی معاونت شهرداری را برعهده داشت و پس از انتخاب محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری در سمت های معاون رئیس جمهوری، رئیس سازمان تربیت بدنی و رئیس کمیته ملی المپیک فعالیت داشت و از او به عنوان یکی از افراد نزدیک به محمود احمدی نژاد نام برده می شود.

محمود احمدی نژاد در دوره دوم ریاست جمهوری خود، محمد علی آبادی را به عنوان وزیر نیرو به مجلس معرفی کرد اما وی نتوانست رای اعتماد نمایندگان را به دست آورد.

در سال جاری، ریاست دوره ای سازمان کشورهای صادرکننده نفت - اوپک - در اختیار ایران است و معاون اول رئیس جمهوری در مراسم معرفی سرپرست جدید وزات نفت گفت که آقای علی آبادی به عنوان نماینده ایران در جلسات وزیران کشورهای عضو شرکت می کند و ریاست جلسات را در دست می گیرد.

مطالب مرتبط