آمانو: برنامه هسته‌ای ایران می‌تواند ابعاد نظامی داشته باشد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است که این آژانس، اطلاعات بیشتری به دست آورده است که نشانگر وجود ابعاد نظامی احتمالی در برنامه هسته‌ای ایران است.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه، ششم ژوئن، در نشست شورای حکام این آژانس در وین، گفت که این آژانس "اطلاعات بیشتری دریافت کرده است که به فعالیت‌های فعلی یا پیشین فاش‌نشده هسته‌ای ایران مربوط می‌شود و به نظر می‌رسد که نشانگر وجود ابعاد نظامی احتمالی در فعالیت‌های هسته‌ای این کشور است."

آقای آمانو اضافه کرده است که "نشانه‌هایی وجود دارد که بعضی از این فعالیت‌ها احتمالا تاکنون ادامه یافته است."

نشست ۳۵ عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از روز دوشنبه، ششم ژوئن (۱۶ خرداد)، به مدت یک هفته در مقر این سازمان در وین برگزار می‌شود.

رسانه‌های خبری روز ۲۴ ماه مه (سوم خرداد)، به پیش‌نویس گزارشی دست یافتند که در آن، کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در اشاره به فعالیت‌های احتمالا مرتبط با توسعه تسلیحات اتمی در ایران، نوشته بودند: "نشانه‌هایی در دست است حاکی از این که بعضی از این فعالیت‌ها ممکن است بعد از سال ۲۰۰۴ میلادی هم ادامه داشته است."

بر اساس این گزارش، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نامه‌ای به فریدون عباسی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، "ضمن تاکید دوباره بر نگرانی‌ها، بر اهمیت اقدام ایران در رفع ابهام در مورد این پرسش ها" تاکید کرده بود.

حق نشر عکس Reuters (audio)
Image caption آقای آمانو می‌گوید که برنامه هسته‌ای ایران احتمالا ابعادی نظامی دارد

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در اولین واکنش به این گزارش، اسناد مورد استناد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نادرست خواند و از این آژانس خواست رفتار خود را "تصحیح" کند.

علی اصغر سلطانیه، نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم روز یکشنبه، ۱۵ خرداد در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از تسلیم پاسخ رسمی ایران به نامه آقای آمانو خبر داد.

به گفته آقای سلطانیه، ایران در این نامه به اتهاماتی که علیه برنامه های هسته ای این کشور مطرح شده‌ پاسخ داده و آنها را "بی‌اساس" خوانده است.

با این حال، خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات دیپلماتیک، که به گفته این خبرگزاری، به متن نامه شش صفحه‌ای ایران دسترسی داشته‌اند، گزارش کرده است که پاسخ این کشور حاوی اطلاعات جدیدی نبوده است و به نظر یکی از دیپلمات‌ها، تنها نشان می‌دهد که "ایران حاضر نیست سیاست خود در عدم همکاری را تغییر دهد."

با این حال، سخنان روز دوشنبه آقای آمانو در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که متن آن در اختیار رسانه‌های خبری قرار گرفته است، تاییدکننده محتوای پیش‌نویس گزارشی است که پیش از این به دست رسانه‌های خبری رسیده بود، هرچند مقامات ایران، اعتبار این گزارش را زیر سوال برده و اسنادی را که به آن استناد شده بود را ساختگی و بی‌اساس خوانده‌اند.

مقامات رسمی ایران همواره تاکید کرده‌اند که فعالیت‌های اتمی این کشور با اهداف صلح‌آمیز انجام می‌شود.

سوریه روی صندلی داغ

در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، موضوع اجرای ان‌پی‌تی از سوی سوریه هم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست روز دوشنبه گفت که "این آژانس فرصت زیادی برای همکاری درباره تاسیسات دیرالزور به دولت سوریه داده است، ولی سوریه کار زیادی در این باره نکرده است."

او در جمع نمایندگان کشورهای عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اضافه کرد: "با این حال، ما اطلاعات کافی برای نتیجه‌گیری در این باره به دست آوردیم و این اطلاعات به اندازه‌ای بود که به نظر من رسید وقت مناسبی است تا نتیجه نهایی در این مرحله از تحقیقات را به اطلاع کشورهای عضو (آژانس) برسانیم، چون به نفع هیچ‌کس نیست که این موقعیت مبهم به درازا بیانجامد."

آقای آمانو گفت که تاسیسات دیرالزور در سوریه که در سپتامبر سال ۲۰۰۷ میلادی مورد حمله هوائی اسرائیل قرار گرفت، "به احتمال زیاد" مقر یک راکتور مخفی هسته‌ای بوده است.

او اضافه کرد: "من به این نتیجه‌گیری اطمینان دارم و منتظر همکاری بیشتر سوریه هستم تا موضوعات مرتبط را حل‌وفصل کنیم."

تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ادعاهای مطرح درباره فعالیت‌های هسته ای سوریه نزدیک به سه سال در جریان بوده است، ولی تاکنون دولت سوریه حاضر نشده است برای دسترسی بازرسان این آژانس به اطلاعات مورد نیاز در این زمینه همکاری لازم را نشان دهد.

مقامات رسمی سوریه همواره تاکید کرده‌اند که منطقه‌ای که مورد حمله اسرائیل قرار گرفت، تاسیسات نظامی غیرهسته‌ای بوده است، ولی هیچ مدرکی برای اثبات این موضوع ارائه نکرده‌اند.

در نشست ۳۵ عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به طور سنتی در ماه ژوئن هر سال برگزار می‌شود، موضوع بودجه دوسالانه این نهاد و نیز حادثه‌ای که برای نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما در ژاپن رخ داد، بررسی خواهد شد.

بر اساس اعلام دبیرخانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گزارش سالانه و نیز گزارش مربوط به همکاری‌های فنی در سال ۲۰۱۰ میلادی از دیگر مواردی است که در یک هفته آینده در نشست این آژانس مورد بحث قرار می‌گیرد.

مطالب مرتبط