آمریکا به اقدامات تازه ای برای افزایش فشار بر ایران دست می زند

تاسیسات غنی سازی نطنز حق نشر عکس AP
Image caption غرب خواستار توقف بعضی برنامه های اتمی ایران به خصوص غنی سازی اورانیوم است

آمریکا به تلاش تازه ای برای تشدید تحریم های اقتصادی و مالی علیه برنامه های اتمی ایران دست زده است.

وزارت خزانه داری آمریکا در اطلاعیه ای اعلام کرده است که دیوید کوهن، معاون وزیر خزانه داری در امور مقابله با تروریسم و تخلفات مالی، به منظور ترغیب دولت های ژاپن و کره جنوبی به تشدید تحریم های تجاری و مالی علیه ایران به این دو کشور سفر می کند.

در این اطلاعیه آمده است که آقای کوهن در ملاقات با مقامات ژاپن و کره جنوبی "بر اهمیت ادامه اجرای قاطعانه تحریم های بین المللی برای جلوگیری از دسترسی ایران به امکانات نظام مالی جهان برای بهره برداری از آن در برنامه های هسته ای و تسلیحاتی غیرقانونی خود تاکید خواهد ورزید."

در حال حاضر، ایران با تحریم های بین المللی مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد مواجه است و علاوه بر آن، ایالات متحده و اتحادیه اروپا و برخی دیگر از کشورها نیز تحریم های جداگانه ای را علیه جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته اند.

تحریم های اقتصادی و مالی یکجانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی باعث شده است تا شرکت ها و موسسات مالی و تجاری بسیاری دیگر از کشورها هم از بیم مواجه شدن با محدودیت در دسترسی به بازارهای ایالات متحده، از این تحریم ها تبعیت کنند.

دولت آمریکا و متحدان آن کشور گفته اند که ایران در صدد دستیابی به تسلیحات اتمی در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای است اما جمهوری اسلامی این اتهام را رد کرده و تاکید داشته است که این برنامه ها صرفا برای تولید برق ادامه داشته است.

وزارت خزانه داری آمریکا در ادامه اطلاعیه خود افزوده است که آقای کوهن در زمینه "گام های بعدی برای افزایش فشار بر ایران با متحدان آمریکا مشورت خواهد کرد به این منظور که تلاش بیشتری صورت گیرد تا نهادهای مرتبط با فعالیت های غیرقانونی ایران به خصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هدف محدودیت های بیشتری قرار گیرند."

اتهامات آژانس

برنامه سفر معاون وزیر خزانه داری آمریکا برای تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران در حالی اعلام شده است که روز دوشنبه، یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت که به نظر می رسد ایران تا همین اواخر به فعالیت های هسته ای "احتمالا مرتبط با برنامه های نظامی" ادامه می داده است.

حق نشر عکس AP
Image caption رئیس آژانس بین المللی احتمال نظامی بودن بعضی برنامه های اتمی ایران را مطرح کرده است

آقای آمانو در سخنرانی خود در نشست دوره ای شورای حکام آژانس در وین گفت که در ارتباط با فعالیت های هسته ای کنونی یا قبلی فاش نشده ایران اطلاعاتی به دست آمده که "به نظر می رسد نشانگر وجود احتمالی ابعاد نظامی در فعالیت های هسته ای این کشور باشد."

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در سال های اخیر با صدور قطعنامه هایی، از ایران خواسته بود تا برنامه غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق در آورد و برای آگاهی آژانس از تمامی جنبه های برنامه های اتمی خود، با این نهاد همکاری گسترده تری داشته باشد.

این قطعنامه ها مورد قبول ایران قرار نگرفت و از زمان ارسال پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل، این شورا قطعنامه هایی حاوی یک رشته تحریم های بین المللی را علیه جمهوری اسلامی تصویب کرده است.

شورای امنیت خواستار توقف و یا تعلیق بخشی از برنامه های اتمی ایران، به خصوص غنی سازی اورانیوم، ارائه اطلاعات شفاف درباره این برنامه ها و مذاکره ایران با جامعه جهانی برای حل و فصل این مشکل شده است.

جمهوری اسلامی قطعنامه های شورای امنیت را غیرقانونی خوانده و از پذیرش خواست شورا خودداری ورزیده است.

مقامات جمهوری اسلامی تحریم های خارجی علیه ایران را بی تاثیر و گاه حتی مفید توصیف کرده اند اما به گفته کارشناسان، این تحریم ها هزینه هایی را برای این کشور به همراه داشته است.

مطالب مرتبط