'وضعیت هوای تهران ناسالم است'

آلودگی هوای تهران حق نشر عکس fars
Image caption از ابتدای سال جاری وضعیت هوای تهران در شرایط ناسالم است

سازمان هواشناسی ایران پیش بینی کرد که حجم ذرات معلق در هوای تهران تا پایان هفته جاری بالا باشد، اما احتمال داد که در روز پنجشنبه در تهران رگبار ببارد.

ذرات معلق (ریز گردها) از ابتدای سال ۱۳۹۰ هوای تهران را در شرایط ناسالم قرار داده است به نحوی که کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران که معمولا در زمستان تشکیل جلسه می دهد، این بار در نیمه دوم خرداد تشکیل جلسه داد تا برای این مشکل تدبیری بیندیشد.

محمدرضا محمودی، معاون استانداری تهران به خبر آنلاین گفته است که اعضا کمیته اضطرار در این جلسه به این نتیجه رسیدند که شرایط هوای پایتخت به وضعیت اضطرار نرسیده و از ابتدای امسال در شرایط ناسالم قرار دارد.

او به شهروندانی که ناراحتی قلبی، ریوی و کلیوی دارند و به خصوص به مجروحان و مصدومان جنگی توصیه کرد که در روزهای سه شنبه و چهارشنبه از خانه بیرون نروند.

آقای محمودی همچنین از اختصاص یک هزار میلیارد تومان اعتبار برای کنترل ریزگردها در کشورهای عربی خبر داده و ابراز امیداوری کرد که سازمان محیط زیست بتواند با این اعتبار مشکل ریزگردها را برطرف کند.

او گفت که پذیرفتن پیشنهاد تردد نوبتی موتورسیکلت ها بر اساس زوج و فرد بودن شماره پلاک آنها و اجرای آن به عهده شورای عالی ترافیک است.

معاون عمرانی استانداری تهران گفت: "پلیس راهور معتقد است که کنترل موتورسیکلت ها مشکل است و نیاز به تجهیزات و نیروهای بیشتر دارد، چون امکان فرار موتور سیکلت ها از پیاده روها و کوچه ها فراوان است."

درسال‌های اخیر پدیده افزایش گرد و غبار معلق در هوا، به شکل مقطعی در برخی مناطق ایران به ویژه شهرهای جنوبی و غربی سبب آلودگی شدید هوا و کاهش دید در این شهر‌ها شده بود، اما در دو سال گذشته این پدیده شدید‌تر و وسیع‌تر شده است.

به گفته کار‌شناسان، گسترش بیابان‌ها و بی‌توجهی به طرح‌های بیابان زدایی در کشورهای عراق، عربستان، اردن و سوریه یکی از دلایل این آلودگی‌ها است، اما بیشتر این گرد و غبار از بیابان‌های همسایه غربی ایران، یعنی عراق وارد ایران می‌شود.

مطالب مرتبط