سفیر ایران: ونزوئلا به دلیل نزدیکی با ایران تحت فشار آمریکاست

رئیسان جمهوری ایران و ونزوئلا؛ عکس از فارس حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رئیسان جمهوری ایران و ونزوئلا؛ دو کشور می گویند روابط شان به سطح استراتژیک رسیده است

سفیر ایران در ونزوئلا می گوید که این کشور به دلیل همکاری های نزدیکش با ایران تحت فشار آمریکا قرار گرفته است.

عبدالرضا مصری، به خبرگزاری مهر گفته است که مواضع مشترک ایران با ونزوئلا در سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، و جنبش عدم تعهد و نزدیکی دیدگاه دو کشور در مورد مسائل اتمی و خلع سلاح باعث شده آمریکا "فشار تبلیغاتی" خود را متوجه ونزوئلا کند.

ایالات متحده آمریکا اخیرا شرکت نفت دولتی ونزوئلا را به اتهام همکاری با ایران، تحریم کرده است.

بر اساس تفاهم‌‎نامه ای که میان رئیسان جمهوری ایران و ونزوئلا اواسط سال ۱۳۸۸ خورشیدی و در گرماگرم احتمال تحریم فروش بنزین به ایران امضا شده بود، قرار بود ونزوئلا روزانه ۲۰ هزار بشکه بنزین به ایران صادر کند.

آمریکا پیش از امضا این تفاهم نامه، با تشدید تحریم‌های یک‌جانبه علیه برنامه‌های اتمی ایران، شرکت‌های آمریکایی را از صدور فرآورده‌های نفتی به این کشورو یا سرمایه‌گذاری در بخش انرژی ایران منع کرد و محدودیت‌هایی را برای شرکت‌های غیر آمریکایی هم که به چنین اقداماتی مبادرت کنند، در نظر گرفته بود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سفیر ایران در ونزوئلا می گوید که هم ایران و هم ونزوئلا به دلیل مواضع مستقلانه اش از غرب مورد تحریم های آمریکا قرار گرفته اند

سفیر ایران در ونزوئلا در واکنش به تحریم شرکت دولتی نفت کشور محل ماموریت اش که به دلیل همکاری با ایران صورت گرفته، تحریم آمریکا را "ناشی از ضعف مقامات این کشور در تحلیل واقع بینانه ظرفیت کشورها و مناسبات حاکم بر روابط بین المللی" توصیف کرده است.

به گفته سفیر ایران در ونزوئلا، آمریکا با استفاده از تحریم و اعمال فشار بر هوگو چاوز، رئیس جمهور این کشور، رویای بازگشت به شرایط گذشته را در سر می پروراند.

از زمان روی کار آمدن هوگو چاوز، رئیس جمهوری چپگرای ونزوئلا، روابط این کشور با آمریکا رو به سردی گذاشته اما مناسبات ایران و ونزوئلا افزایش کم سابقه ای داشته است.

آقای چاوز تاکنون چندین بار به ایران سفر کرده و محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین و محمود احمدی نژاد هم در فواصل کوتاهی از ونزوئلا دیدار کرده اند.