بیانیه گروهی از فعالان سیاسی و اجتماعی در پی درگذشت هاله سحابی

هاله و عزت الله سحابی حق نشر عکس
Image caption هاله سحابی، دختر عزت‌الله سحابی در مراسم تشییع پدرش و در پی حمله نیروهای امنیتی درگذشت

گروهی از فعالان سیاسی و اجتماعی ایرانی خارج از کشور در بیانیه‌ای به مناسبت درگذشت هاله سحابی مرگ او را نشانه "زوال اخلاقی" حکومت ایران دانسته‌اند.

در این بیانیه از مرگ هاله سحابی، در کنار "خودکشی دردناک" سیامک پورزند به عنوان "آخرین پرده تراژدی الهی سی ساله" یاد شده است.

هاله سحابی، فعال سیاسی و اجتماعی و دختر عزت‌الله سحابی، روز چهارشنبه (۱۱ خرداد) در مراسم تشییع جنازه پدرش و در پی حمله مأموران لباس شخصی، دچار ایست قلبی شد و درگذشت.

سیامک پورزند، روزنامه‌نگار قدیمی ایرانی نیز، که ده سال آخر عمرش را بیشتر در زندان و بیمارستان گذرانده بود، روز ۱۹ اردیبهشت خودکشی کرد.

در بیانیه این فعالان با اشاره به مرگ این دو نفر آمده است: "آیت‌الله خامنه‌ای هم نشان داد که می کوشد تمامی راه های مسالمت آمیز تغییر در نظام جمهوری اسلامی را به بن بست بکشاند و بار دیگر نشان دهد که منطق جمهوری اسلامی منطق حاکمان صاحب تکلیف و شهروندان صاحب حق نیست، بلکه منطق آمریت و تابعیت محض است."

نویسندگان این بیانیه نظام جمهوری اسلامی را در موارد مختلفی همچون "اعدام هزاران انسان بی‌دفاع در زندان‌های جمهوری اسلامی، سرکوبی خونین اعتراضات آرام و مسالمت‌آمیز مردم در خیابان‌ها، زندانی کردن و شکنجه صدها اندیشمند و صاحب‌نظر دل‌سوز و آزار وحشیانه خانواده‌های زندانیان سیاسی و قربانیان دستگاه خفقان" مسئول دانسته است.

این بیانیه وضعیت فعلی ایران را به نهالی تشبیه کرده که "آیت‌الله خمینی نشاند و آیت‌الله خامنه‌ای آبیاری کرد، و بسیاری دیگر بر بستر جامعه‌ای که هر روز ناسالم تر می‌شد، پروبالش دادند تا همه ملّت ایران سی سال میوه‌های زهرآگینش را به ضرب تازیانه بچشد."

در این بیانیه ضمن انتقاد شدید از رهبری آیت الله خامنه ای، آمده است که نظام اسلامی به جایی رسید "که زمام امور خود را به دست جمعی اوباش درنده و دریده خو وانهاد."

امضاکنندگان این بیانیه علی افشاری، عبدالعلی بازرگان، رضا بورقانی، فاطمه حقیقت‌جو، مصطفی رخ‌صفت، سهراب رزاقی، ابراهیم سلطانی، معصومه شفیعی، حسین قاضیان، حسین کمالی، اکبر گنجی و آرش نراقی هستند.

در انتهای این بیانیه آمده است: "در این شب‌ها و روزهای تیره، ما در اندوه عزیزان ازدست‌رفته و یاران دربندمان دل شکسته‌ایم. اما اندوه‌مان را آه می‌کنیم و آهمان را فریاد می‌کنیم و چشمانمان را به افق‌های فردای روشن می‌دوزیم که ملک به کفر می‌ماند اما به ظلم نمی‌پاید."

پیش از این نیز گروه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی با انتشار بیانیه‌هایی مرگ هاله سحابی را در پی حمله ماموران امنیتی محکوم کرده بودند.

مطالب مرتبط