حزب کومله کردستان ایران درگیری مسلحانه‌اش را با سپاه ایران تکذیب کرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حزب کومله سالها پیش اعلام کرد که دست از مبارزه مسلحانه می کشد و برای مقابله با جمهوری اسلامی مبارزه مدنی و سیاسی را پیش می گیرد

در پی اعلام خبر 'کشته شدن یکی از اعضای حزب کومله کردستان ایران و زخمی شدن سه عضو دیگر' در درگیری با نیروهای سپاه پاسداران در استان کردستان ایران، حزب کومله کردستان ایران اعلام کرده است که این افراد هیچ ارتباطی با این حزب نداشته اند.

دبیرخانه حزب کومله در اطلاعیه ای هر گونه انتساب این رویداد و افراد نامبرده به حزب کوم­له کردستان ایران را رد کرده و هرنوع دخالت و ارتباط این حزب و یا شخص عبدالله مهتدی، دبیرکل کومله را در این خصوص "قویا" تکذیب کرده است.

روز سه شنبه، ۱۷ خرداد، سپاه پاسداران شهرستان کامیاران، در استان کردستان ایران، اعلام کرد که در درگیری بین چند فرد مسلح که به گفته سپاه از اعضای کومله بوده اند و نیروهای سپاه این شهرستان، یک نفر کشته و سه تن دیگر زخمی شدند که زخمی ها توانستند از محل بگریزند، اما سپاه پاسداران در ادامه عملیات خود، توانست دو تن از آنان را دستگیر کند و به جستجو برای یافتن دو نفر دیگر ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، محمدرضا شرف بیانی، فرمانده سپاه پاسداران کامیاران گفت که پس از کشته شدن "یکی از بسیجیان فعال اهل روستای اندیمن" در برابر خانه اش، نیروهای سپاه پاسداران عملیات شناسایی عاملان را آغاز کردند که به درگیری آنان با یک گروه پنج نفره منجر شد.

حزب کومله ضمن "جعلی" خواندن انتساب این افراد به این حزب گفته است که اطلاعات ایران "برای مشوب کردن اذهان عمومی و در راستای زمینه­ سازی برای توطئه­ های سرکوبگرانه و امنیتی رژیم علیه مردم کردستان، فعالان سیاسی و مدنی و نیز علیه حزب کوم­له کردستان ایران به نشر این اکاذیب می پردازد."

حزب کومله در این اطلاعیه با تاکید مجدد بر این نکته که این حزب سیاست مبارزه مسلحانه با جمهوری اسلامی ایران را در برنامه خود ندارد، نوشته است: "ما درگیریهای مسلحانه در کردستان را در دوره کنونی نادرست و مضر به حال جنبش برحق مردم کرد می دانیم و معتقدیم این نوع حرکات تنها آب به آسیاب مقاصد امنیتی و سرکوبگرانه رژیم جمهوری اسلامی می ریزد."

حزب کومله که خط مشی چپگرا دارد در سالهای نخست پس از پیروزی انقلاب در کنار حزب دموکرات کردستان ایران، یکی از دو جریان اصلی کرد در ایران را تشکیل می داد و فعالیت گسترده ای در مناطق کردنشین داشت.

کومله در سال های پس از انقلاب ایران مدتها در حال نبرد مسلحانه با جمهوری اسلامی بود و بعداً نیز با حزب دموکرات کردستان ایران درگیر شد و پس از مدتی بدنه اصلی حزب ناگزیر به ترک ایران و استقرار در کردستان عراق شد.

در خارج از ایران شمار زیادی از اعضای کومله از این حزب جدا شدند که عمدتاً جذب حزب کمونیست ایران شدند و عده ای نیز فعالیت حزبی را ترک گفتند.

حدود ۱۰ سال پیش نیز گروهی تحت رهبری عبدالله مهتدی از حزب کمونیست ایران خارج شدند و مجددا حزب کومله را پایه گذاشتند.

حزب کومله سالها پیش اعلام کرد که دست از مبارزه مسلحانه می کشد و برای مقابله با جمهوری اسلامی مبارزه مدنی و سیاسی را پیش می گیرد و خواهان تغییر حکومت ایران بدون خشونت و خونریزی است.

مطالب مرتبط