سایت فردو، اورانیوم ۲۰ درصدی تولید می کند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

ایران در نظر دارد غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصدی را به سه برابر افزایش دهد و سایت فردو را برای این منظور در نظر گرفته است.

ایالات متحده و فرانسه این تصمیم دولت ایران را "تحریک آمیز" خوانده اند.

روز چهارشنبه، ۱۸ خرداد (۸ ژوئن)، فریدون عباسی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در گفتگو با خبرنگاران گفت که غنی سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد از سایت نطنز به سایت فردو منتقل می شود و قرار است میزان آن به سه برابر سطح کنونی افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای عباسی گفت: "در حال کار روی نسل های جدید سانتریفوژ هستیم و کار تحقیقاتی آنها تمام شده و به زودی زنجیره اولیه ۱۶۴ تایی سانتریفوژهای این نسل را نصب می کنیم تا بعد از نتیجه گیری، آنها را نهایی کنیم."

به گفته رئیس سازمان انرژی اتمی، این سانتریفوژها هم در سایت فردو، در نزدیکی قم، و هم در سایت نطنز نصب خواهد شد اما قرار است تا طی سال جاری، فعالیت های غنی سازی اورانیوم تا خلوص ۲۰ درصد، با نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی، از نطنز به فردو منتقل شود.

وی گفت که زنجیره های اولیه سانتریفوژهای نسل جدید در سایت های فردو و نطنز به طور آزمایشی مورد بهره برداری قرار می گیرد و پس از نتیجه گیری، "نهایی" می شود.

حق نشر عکس ISNA
Image caption عباسی از برنامه سه برابر شدن تولید اورانیوم ۲۰ درصدی خبر داده است

فریدون عباسی در مورد غنی سازی ۲۰ درصدی به سه برابر میزان کنونی، گفت که پس از آنکه ظرفیت تولید سایت فردو به این سطح رسید، غنی سازی ۲۰ درصدی در سایت نطنز متوقف خواهد شد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد به وسیله رسانه ها از تصمیم ایران مطلع شده است.

جیل تودور، سخنگوی این سازمان گفت: "ایران هنوز آژانس را از چنین تصمیمی مطلع نکرده است."

تامی ویتور، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا توسعه برنامه غنی سازی ایران را "تحریک آمیز" و برخلاف تعهدات بین المللی این کشور دانست.

آقای ویتور گفت: "این تصمیم شامل دخیره کردن مقادیر بیشتری از اورانیوم با خلوص نزدیک به 20 درصد در ایران است، بدون این که مصرف موجهی برای این مواد در آینده نزدیک وجود داشته باشد."

به گفته آقای ویتور، چنین اقدام "تحریک آمیزی" به اعتمادسازی کمک نمی کند.

او ادامه داد: "از ایران می خواهیم تا در این تصمیم خود بازنگری و بدون درنگ به تعهدات بین المللی خود عمل کند."

اتحادیه اروپا نیز گفته است با نگرانی این خبر را دریافت کرده و این اقدام را ادامه بی توجهی ایران به مصوبات شورای امنیت سازمان ملل متحد دانسته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه برنارد والرو سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز در واکنش به این خبر گفت: "ایران به جای تحقیر قوانین بین المللی، فورا باید از نقض مستمر قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد و شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی دست بردارد."

او همچنین گفت: "این اعلامیه تحریک آمیز است و نگرانی های موجود جامعه بین المللی در مورد سرکشی رژیم ایران و تخطی های دائمی آن از قوانین بین المللی را پررنگ می کند."

به گفته مقامات جمهوری اسلامی، هدف از تولید اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد تامین سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران است که در زمینه تولید داروهای رادیو اکتیو فعالیت دارد.

سوخت این رآکتور، که در دهه ۱۹۶۰ توسط آمریکایی ها ساخته شده، به صورت صفحه های خاص در آن نصب می شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفته است که تولید صفحات سوخت رآکتور تهران در دست اجراست اما از اعلام زمان خاصی برای تکمیل این فرآیند خودداری ورزیده و با اظهار این نظر که هر کار تحقیقاتی و آزمایشی زمان خود را دارد، افزود: "نخستین بار است که سوخت هسته ای را به صورت صفحه ای تولید می کنیم."

برنامه غنی سازی اتمی ایران

در بهمن ماه سال ۱۳۸۸، (فوریه ۲۰۱۰) محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، در جریان بازدید از نمایشگاهی در تهران به رئیس وقت سازمان انرژی اتمی دستور داد تا غنی سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصدی را آغاز کند و دلیل آن را خودداری کشورهای غربی از تامین سوخت مورد نیاز رآکتور اتمی تهران اعلام کرد.

این دستور پس از آن صادر شد که کشورهای غربی گفتند که نسبت به تمایل ایران به اجرای توافقی با کشورهای گروه ۱+۵ برای مبادله سوخت اتمی تردید دارند.

براساس این توافق، قرار بود ایران بخش عمده ای از ذخیره اورانیوم سه و نیم درصدی خود را با اورانیوم ۲۰ درصدی مورد استفاده رآکتور هسته ای تهران مبادله کند اما در حالیکه کشورهای گروه ۱+۵ آمادگی خود را برای عمل به این توافق اعلام داشته بودند، ایران پاسخ مشخصی به آن نداده بود.

Image caption کشورهای غربی ایران را به پنهانکاری در تاسیس سایت فردو متهم کرده بودند

در مهرماه (سپتامبر) همان سال، کشورهای غربی اعلام کردند که اطلاعاتی را به دست آورده اند که نشان می دهد جمهوری اسلامی به ساخت یک مرکز جدید غنی سازی اورانیوم در منطقه فردو، در نزدیک قم، مبادرت کرده و این اقدام را نشانه ای از پنهانکاری جمهوری اسلامی و عدم پایبندی به تعهدات این کشور در ارائه اطلاعات شفاف به آژانس بین المللی انرژی اتمی دانستند.

در مقابل، مقامات ایرانی گفتند که در ایفای تعهدات خود، چند روز پیشتر، ایجاد چنین تاسیساتی را به آگاهی آژانس رسانده بودند.

به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفتگوی با خبرنگاران، به گزارش های مربوط به راه اندازی نیروگاه بوشهر هم اشاره کرد.

وی در مورد اظهارات وزیر امور خارجه که وعده داده بود نیروگاه اتمی بوشهر تا دو ماه دیگر راه اندازی نهایی شود، گفت: "برق این نیروگاه زمانی به شبکه سراسری وصل می شود که بتوانیم قدرت را به ۵۰۰ مگاوات برسانیم و تحویل وزارت نیرو بدهیم و از این وزارتخانه تاییدیه بگیریم."

آقای عباسی افزود: "فعلا نیروگاه اتمی بوشهر مراحل آزمایشی قدرت را طی می کند که تا کنون نیز موفقیت آمیز بوده است."

اظهارات رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در مورد تصمیم به افزایش تولید اورانیوم ۲۰ درصدی در حالی گزارش می شود که اخیرا مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که نمی تواند غیرنظامی بودن فعالیت های اتمی ایران را تایید کند و خواستار آن شد که جمهوری اسلامی به قطعنامه های شورای امنیت عمل کند.

قطعنامه های شورای امنیت در مورد برنامه های اتمی ایران از این کشور می خواهد بخشی از فعالیت های هسته ای خود به خصوص در زمینه غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق در آورد و در مورد این فعالیت ها، اطلاعات جامع و شفافی را در اختیار آژانس بین المللی قرار دهد.

مطالب مرتبط