امضای تفاهم نامه مهار ذرات معلق بین ایران و عراق

وضعیت ناسالم هوای تهران حق نشر عکس fars
Image caption امضای تفاهم نامه برای مهار ریزگردها بین ایران و عراق

در پی افزایش ذرات معلق (ریز گردها) در هوای ایران، تفاهم نامه همکاری در زمینه مهار ریزگردها بین ایران و عراق به امضا رسید.

محمد جواد محمدی زاده، رئیس سازمان محیط زیست در نشست دوجانبه ایران و عراق در تهران با اعلام این خبر افزود:" این سند برای تثبیت یک میلیون هکتار از کانون های تولید ریز گرد در عراق امضا شده است و اجرای این طرح پنج ساله نیازمند بودجه ای معادل یک میلیارد و ۲۰۰ ملیون دلار است."

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای محمدی زاده با اشاره به اینکه هیات های عربی و ایرانی چندین بار برای بررسی این کانون های بحرانی به ایران و عراق سفر کرده اند، اعلام کرد که در هفته آینده ۳۰ نفر از کارشناسان عراقی برای آموزش در زمینه مهار ریزگردها به ایران می آیند.

رئیس سازمان محیط زیست از همکاری مشابه برای مهار ریزگردها و تثبیت حدود ۵۰۰ هزار هکتار از این کانون های بحران ساز در سوریه خبر داد.

به گفته آقای محمدی زاده مذاکراتی نیز با اردن و رایزنی های اولیه ای با عربستان و کویت برای مهار این زمین ها درجنوب شرق کشور صورت گرفته است.

در ادامه این نشست سارگون اسلوا، وزیر محیط زیست عراق اعلام کرد که مشکل اصلی عراق در ایجاد کانون های تولید ریزگرد، کاهش بارش باران و برف است.

وزیر محیط زیست عراق درعین حال تاکید کرد که "قول همکاری جدی در زمینه تثبیت کانون های بحرانی تولید ریزگرد در ایران را می دهد ولی این امر منوط به تامین بودجه از سوی دولت عراق است."

پیش از این نیز مسئولان ایرانی در این خصوص اظهار نظر کرده بودند، مرتضی تمدن استاندار تهران در این خصوص پیشتر گفته بود که "کاری جز دعا برای کاهش ریزگردها در ایران نمی توانیم انجام دهیم."

ریزگردها (ذرات معلق) از ابتدای سال ۹۰ هوای تهران را در شرایط ناسالم قرار داده است و به نحوی که کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران که معمولا در زمستان تشکیل جلسه می شود، این بار در نیمه دوم خرداد تشکیل جلسه داد تا برای این مشکل تدبیری بیاندیشد.

در سالهای اخیر پدیده افزایش گرد و غبار معلق در هوا به شکل مقطعی در برخی مناطق ایران به ویژه شهرهای جنوبی و غربی سبب آلودگی شدید هوا و کاهش دید در این شهرها شده بود، اما در دو سال گذشته این پدیده شدیدتر و وسیع تر شده است.