مطهری: سئوال از رئیس جمهوری را به جریان می‌اندازم

علی مطهری نماینده تهران مجلس شورای اسلامی حق نشر عکس AYANDENEWS
Image caption سئوال از رئیس جمهوری در مجلس ایران

علی مطهری، عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس ایران با اشاره به اینکه سئوال از رئیس جمهوری را تاکنون به دلیل ملاحظاتی مسکوت نگه داشته بود، اعلام کرد: "با امضای ۹۰ نماینده مجلس سئوال از رئیس جمهوری را به جریان می اندازم."

این نماینده تهران در گفت و گو با خبرآنلاین در خصوص مصاحبه مطبوعاتی روز گذشته محمود احمدی نژاد، گفت:"نظرات ایشان در مجموع خوب بود اما از بعضی جهات مشکل داشت. اینکه آقای احمدی نژاد می گوید ایران کشوری آزاد است و همه در آن حق اظهار نظر دارند، در حالی که وقتی که تعداد قابل توجهی از علما نسبت به موضوعی انتقاد دارند، دولت باید ترتیب اثر بدهد نه اینکه به کار خود ادامه دهد و بگویند همه حق اظهار نظر دارند."

به گفته آقای مطهری مفهوم چنین اظهار نظری به این معنا است که شما هر چه می خواهید بگویید ما کار خودمان را می کنیم. "همین نحوه برخورد با روحانیت است که بسیاری از مراجع را با دولت مساله دار کرده است."

آقای مطهری که از چهره های شاخص اصولگرایان منتقد دولت به شمار می رود، در زمینه اجرا قانون نیز گفت: "رئیس جمهوری با پافشاری بر برداشت خود از قانون در واقع بر ادامه قانون گریزی تاکید کرد."

او با اشاره به بخشی از سخنان آقای احمدی نژاد در مصاحبه مطبوعاتی روز سه شنبه رئیس جمهوری گفت که رئیس جمهوری می گوید "دولت موظف است برداشت خود را از قانون اجرا کند نه برداشت دیگران را "در حالی که در موارد اختلافی دولت موظف است تفسیر مرجع قانونی را از قانون اجرا کند.

آقای مطهری همچنین در بخش دیگی از سخنانش عنوان کرد که" آقای احمدی نژاد، جریان مشایی را نیز در پرسش و پاسخ زیرکانه تائید کرد."

او در ادامه افزود به نظر می رسد آقای احمدی نژاد می خواهد به راه طی شده دولت از نظر فرهنگی و اعتقادی و سیاسی ادامه دهد، بنابر این لازم است که مجلس او را به حرکت در مسیر درست از نظر اجرای قانون و در حوزه فرهنگ وارد کند.

آقای مطهری معتقد است این سئوال از محمود احمدی نژاد موجب تفاهم بیشتر دولت و مجلس و رفع سو تفاهم ها می شود.

پیشتر نیز دبیر کمیسیون اصل نود مجلس ایران اعلام کرده که اگر رئیس جمهوری دو کارت زرد دیگر بگیرد، استیضاح می شود.

فاضل موسوی، دبیر کمیسیون اصل نود امروز (چهارشنبه، ۱۸ خرداد) در گفت و گو با خبر آنلاین گفت: "رئیس جمهوری با عدم معرفی سرپرست وزارت نفت یک کارت زرد گرفته است، اگر نمایندگان رای مثبت به گزارش کمیسیون اصل نود بدهند یک کارت زرد دیگر هم می گیرد و تنها یک کارت زرد تا استیضاح فاصله دارد."

به گفته آقای موسوی بر اساس تبصره ماده ۲۳۳ آئین نامه داخلی مجلس، اگر تخلفات دولت یا وزرا را مجلس وارد بداند "به منزله ارائه یک کارت زرد است و اگر این موارد به سه مورد برسد فرد متخلف در آستانه استیضاح قرار خواهد گرفت."

پنجم اسفند سال گذشته دوازده نماینده مجلس ایران با ارسال نامه ای به کمیسیون اصل نود، خواستار بررسی تخلفات دولت شدند.

یکی دیگر از موارد اختلافی دولت و مجلس ایران تشکیل وزارت جوانان و ورزش است. گروهی از نمایندگان به مسوولان ورزش تذکر داده اند که ادامه تصدی این دو نهاد غیر قانونی است.

محمدحسن ابوترابی، عضو کمیسیون اصل نود مجلس ایران روز یکشنه ۱۵ خرداد از ارسال نامه ای از سوی مجلس به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در ارتباط با تاخیر در تشکیل وزارت ورزش و جوانان خبر داد.

پیشتر خبرگزاری‌های ایران اعلام کردند که علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران طی دو روز با ارسال چندین نامه به محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور در مجموع ۴۰ مصوبه دولت را مغایر با قوانین موجود ایران اعلام کرده است.

دولت اعلام کرده است که هفته آینده وزیر پیشنهادی خود را به مجلس معرفی خواهد کرد.

مطالب مرتبط