امیرارجمند: تا وقتی روش ها عوض نشده آشتی ملی بی معنی است

امیرارجمند حق نشر عکس a
Image caption اردشیر امیرارجمند از حکومت خواسته که اگر معتقد است اعتراضات مخالفان پایان یافته، به آنان اجازه برگزاری یک راهپیمایی مسالمت آمیز را در ۲۲ خرداد بدهد

اردشیر امیرارجمند مشاور ارشد میرحسین موسوی گفت: "سخن از آشتی ملی و انتخابات آزاد تا هنگامی که روندها و روش ها عوض نشده و رهبران جنبش در زندان هستند و اجازه فعالیت آزادانه ندارند بی معنی است".

وی سه شنبه ۱۷ خرداد (۸ ژوئن) در مصاحبه با سایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی تاکید کرد که "رهبران جنبش سبز هرگز بر سر منافع مردم و منافع ملی معامله نکرده اند و نخواهند کرد".

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، که به عنوان رهبران حرکت اعتراضی ایجاد شده پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ شناخته می شوند، از حدود چهار ماه پیش به همراه همسرانشان در حصر خانگی قرار دارند و ارتباط آنها با خارج از منزل قطع شده است.

مصاحبه آقای امیرارجمند با سایت کلمه، در آستانه سالگرد انتخابات ۲۲ خرداد صورت گرفته و این در حالی است که "شورای هماهنگی راه سبز امید"، نزدیک به رهبران مخالفان دولت، دو روز پیش با صدور بیانیه ای خواستار برگزاری "راهپیمایی سکوت" در این روز شده است.

اردشیر امیر ارجمند ۲۲ خرداد امسال را "آزمونی" دانسته که نشان خواهد داد آیا حکومت معترضانی را که "خواسته های خود را به مسالمت آمیز ترین شکل ممکن نشان می دهند" تحمل می کند یا نه.

مسئولان حکومت ایران، اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم را هدایت شده از سوی دشمنان خارجی جمهوری اسلامی دانسته و در دو سال گذشته، اجازه برگزاری راهپیمایی های خیابانی را به معترضان نداده اند.

"حاکمان توبه کنند"

مشاور ارشد میرحسین موسوی در بخش دیگری از مصاحبه خود با ذکر اینکه "رهبران جنبش بارها اعلام کرده اند که خواستار همبستگی ملی هستند و با کسی دشمنی ندارند" گفته است: "اما آنان تاکید کرده اند که اعتماد مردم سرمایه آنهاست، نه مناصب و قدرت."

وی افزوده است که به عقیده این رهبران، "همبستگی ملی و آشتی ملی از طریق بده و بستان های قدرت طلبانه در پشت درهای بسته و در دالان های تاریک اتفاق نمی افتد."

آقای امیرارجمند در مورد شرایط رسیدن به همبستگی ملی، به مسئولان حکومت ایران توصیه کرده که با خاتمه دادن به برخورد با منتقدان، "توبه کنند و از مردم عذر خواهی و طلب بخشش کنند".

این فعال سیاسی با توصیف "انتخابات آزاد و سالم" به عنوان "مناسب ترین، مسالمت آمیز ترین و کم هزینه ترین روش برای گذار بدون خشونت به دمکراسی" از منتقدان حکومت دعوت کرده تا "معیارهای انتخابات آزاد، منصفانه و سالم را مشخص و بر آن پافشاری کنند".

او در عین حال حکومت ایران را متهم کرده که "بدیهی ترین حقوق انسانی را رعایت نمی کند" و افزوده: "با آن سابقه تقلب و سرکوب و قانون شکنی، چگونه می توان برای برگزاری انتخابات آزاد و سالم به آنها اعتماد کرد؟"

آقای امیرارجمند راه "جلب اعتماد مردم" از سوی حکومت را "آزاد کردن زندانیان، آزاد کردن رهبران جنبش، آزاد گذاشتن احزاب و مطبوعات و حذف نظارت استصوابی" دانسته است.

واکنش به اظهارات آیت الله خامنه ای

اردشیر امیرارجمند با اشاره به درگذشت هفته پیش هاله سحابی از منتقدان حکومت ایران در پی حمله نیروهای امنیتی به مراسم تشییع عزت الله سحابی پدر وی، خطاب به مسئولان ارشد حکومت گفته است: "چگونه و با چه معیاری از امنیت برای منتقدان صحبت می کنید؟ این امنیتی که از آن صحبت می کنید، امنیت برای آحاد مردم و مخالفان نیست، برای دوستان نزدیک و دور است."

این گفته آقای امیرارجمند، ظاهرا واکنشی به اظهارات سه روز پیش آیت الله خامنه ای است که با انتقاد از "سلب امنیت بخشی از جامعه به اسم انقلابی گری"، گفته بود: "اگر برادران مومن و کسانی را که به اصل نظام و اسلام معتقدند اما از لحاظ فکری با ما مخالفند مورد اهانت و ایذا و آزار قرار دهیم از خط امام منحرف شده‌ایم. "

رهبر جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از اظهارات خود، اعتراضات خیابانی تیرماه ۱۳۸۷ (بعد از حمله به کوی دانشگاه تهران در ۱۸ تیر) و همچنین اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ را حاصل "برنامه ریزی های ۱۰ ساله دشمن" دانسته و از پایان زود هنگام "غائله" بعد از انتخابات ریاست جمهوری سخن گفته بود.

مشاور میرحسین موسوی در واکنش به این قسمت از سخنان آیت الله خامنه ای، از مسئولان حکومت ایران خواسته تا برای اثبات این ادعا که "مطالبات بر حق مردم غائله است و ختم شده است" اجازه برگزاری یک راهپیمایی مسالمت آمیز را بدهند.

اظهارات اردشیر امیرارجمند در شرایطی منتشر شده که "شورای هماهنگی راه سبز امید"، در فراخوان خود برای انجام راهپیمایی در ۲۲ خرداد از شرکت کنندگان خواسته است "به هیچ شعاری پاسخ ندهند و از هر گونه اقدامی که به خشونت طلبان بهانه برای انجام اقدامات غیر قانونی و ضد انسانی می دهد خود داری کنند".

مطالب مرتبط