واکنش ها در برابر لغو حکم اعدام سعید ملک پور

سعید ملک پور حق نشر عکس .
Image caption وکیل آقای ملک‌پور اظهار امیدواری کرده است که موکلش در دادگاه تجدید نظر عفو شود

سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه ای از لغو حکم اعدام سعید ملک پور استقبال کرد.

این سازمان در بیانیه خود که در روز سه شنبه ۱۷ خرداد (۷ ژوئن) منتشر شده، آورده است: "ما خواهان لغو همه احکام غیر قانونی و مغایر با موازین حقوق بشر و آزادی همه وب نگاران و روزنامه نگاران زندانی هستیم."

به نوشته این سازمان، بسیاری از وب نگاران ایرانی همچون سعید ملک پور از سوی قضات دادگاه‌های اسلامی که تخصصی درباره اینرنت ندارند، محاکمه و به حبس های سنگین محکوم شده اند.

در ادامه این بیانیه آمده است که محمد مقیسه، قاضی شعبه ۲۸ و ابوالقاسم صلواتی، قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی از جمله قضات سختگیری اند که برای روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان حکم صادر کرده اند.

اسامی این دو قاضی در بین ۳۲ مقام ایرانی دیده می شود که در فروردین ماه سال جاری به دلیل نقض حقوق بشر از سوی اتحادیه اروپا تحریم شدند.

هفته گذشته دیوان عالی کشور، حکم سعید ملک پور را که به جرم مدیریت سایت های مستهجن به اعدام محکوم شده بود، لغو کرده و دستور برگزاری مجدد دادگاه را صادر کرد.

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل آقای ملک پور، با تایید این خبر به بی بی سی فارسی گفته بود: "برخورد دیوان عالی کشور در این زمینه بسیار خوب و منطقی بود و ما امیدواریم با دفاعیات مستدل در دادگاه، حکم برائت برای سعید ملک پور صادر شود."

سعید ملک پور، که پیش از بازداشت در سال ۱۳۸۷ مقیم کشور کانادا بود، متخصص کامپیوتر است و وکیل و خانواده او می گویند از برنامه‌ای که او نوشته، بدون اطلاعش برای طراحی سایت های مستهجن استفاده شده است. به گفته آنها این برنامه رایگان در اینترنت وجود داشته و هر کسی می‌توانسته از آن برای طراحی وب سایتش استفاده کند.

تبلیغ علیه نظام از طریق مدیریت سایت های مستهجن، توهین به مقدسات، توهین به رهبری، توهین به رئیس جمهور، ارتباط با گروه‌های معاند نظام، و فساد فی الارض اتهاماتی بود که در دادگاه به آقای ملک پور وارد شد و محمد مقیسه، رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، برای او حکم اعدام صادر کرد.

ابراز ناخرسندی آیت الله مکارم شیرازی از لغو یک حکم اعدام

حق نشر عکس lll
Image caption آیت الله مکارم شیرازی فرد محکوم شده را مفسد فی الارض خوانده است

همزمان به گزارش خبرگزاری های ایران، آیت الله ناصر مکارم شیرازی یکی از مراجع تقلید در قم، نسبت به لغو حکم فردی که به جرم پخش سی دی های "مستهجن" به اعدام محکوم شده بود واکنش نشان داد و گفت که دستگاه قضائی نباید در در برابر "مفسدان فی الارض" کوتاه بیاید.

آقای مکارم شیرازی بدون نام بردن از فردی گفته است: "اخیرا یک نفر سیصد هزار حلقه سی دی از بدترین نوع مستهجن پخش کرده است که خوشبختانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این فرد را دستگیر کرد و وی نیز محکوم به حکمی شد، اما متاسفانه این حکم شکسته شد."

این مرجع تقلید شیعه با "مصداق مفسد فی الارض خواندن" این فرد گفت که از نظر فقه اسلامی، حکم مفسد فی الارض برای عده ای روشن نیست و آن‌ها گمان می کنند که با محارب یکی است.

اصطلاح فقهی "مفسد فی الارض" بعد از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ به قوانین جزایی ایران راه یافته است و چنانچه فردی به این جرم محکوم شود، مجازات او اعدام خواهد بود.

تعدادی از رسانه های خبری داخل ایران نوشته اند که گفته های آقای مکارم شیرازی به لغو حکم اعدام سعید ملک پور اشاره دارد.

اعتراض به اعدام ها در ایران

حق نشر عکس s
Image caption دادستان تهران پیش از این از صدور حکم اعدام برای سی صد قاچاقچی خبر داده بود

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران نیز با صدور بیانیه هایی خواستار افزایش فشارهای بین المللی برای توقف روند رو به رشد اعدام در ایران شدند.

به گفته عبدالکریم لاهیجی، نایب رئیس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر در این بیانیه ها از گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل خواسته شده است که درباره استفاده گسترده از حکم اعدام نوجوانان و بی اعتنایی به موازین محاکمه عادلانه تحقیق شود.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران روز دوشنبه نهم خرداد از صدور حکم اعدام برای ۳۰۰ قاچاقچی مواد مخدر خبر داد.

خبر صدور حکم اعدام برای این عده از قاچاقچیان مواد مخدر در شرایطی منتشر می شود که طی ماههای اخیر موارد اعدام به جرم حمل و نقل و فروش مواد مخدر رشد چشمگیری داشته است.

در ژانویه سال ۲۰۱۱ ( از ۱۰ دی تا ۱۰ بهمن ۱۳۸۹) ده ها نفر در ایران اعدام شده اند که جرم بیشتر آنها در ارتباط با مواد مخدر اعلام شد.

سازمان های حقوق بشری نسبت به افزایش اعدام ها در ایران ابراز نگرانی کرده اند و اتحادیه اروپا اعلام کرده که اعدام ها در ایران "به مرز هشدار" رسیده است.

مطالب مرتبط