بازداشت دو نفر به اتهام 'ضرب و جرح' یک روحانی

قوه قضائیه ایران حق نشر عکس
Image caption جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از دستگاه قضایی ایران خواهان محاکمه سریع ضاربان یک روحانی در تهران شده اند

دادستانی تهران امروز (پنجشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۹۰)، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که به اتهام ضرب و جرح یک روحانی در تهران، دو نفر دستگیر و به زندان معرفی شده‌اند.

گزارش‌ها حاکی است که شب سه شنبه در خیابان شریعتی یک روحانی به نام فرزاد فروزش، امام جماعت دانشگاه علوم پزشکی تهران با دو نفر که سوار یک موتورسیکلت بودند، درگیر شده و از ناحیه چشم آسیب می‌بیند.

آقای فروزش در گفتگو با خبرگزاری مهر مدعی شده است که به قصد نجات دختر جوانی با دو نفر درگیر شده و آنها با یک "شیشه نوشابه شکسته" به چشم او ضربه زده‌اند.

دیروز آیت الله ناصر مکارم شیرازی، یکی از مراجع تقلید در قم گفته بود که "طلبه‌ای برای نجات دختری از چنگال اوباش، چشم خود را به وضع بسیار دلخراشی از دست داده است."

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز امروز با صدور اطلاعیه‌‌ای از دستگاه‌های مسئول خواستند که امنیت لازم را برای آمران به معروف و ناهیان از منکر فراهم کنند.

آیت الله مکارم شیرازی و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هر یک جداگانه، از مقام‌های قضایی ایران خواسته‌اند که به سرعت با عاملان این حوادث برخورد کنند.

در اطلاعیه دادستانی تهران آمده است: "متهمان این پرونده با تلاش قضات دادسرا و ماموران پلیس تحت تعقیب قرار گرفتند به نحوی که یکی از متهمان در یکی از شهرهای شمالی کشور دستگیر و فرد دوم نیز که ضارب اصلی است، شب چهارشنبه به همراه پدرش خود را به نیروی انتظامی تسلیم کرد."

چندی پیش نیز محمود مصطفوی منتظری، امام جماعت یکی از مساجد تهران در حادثه‌ای مشابه یک چشم خود را از دست داد.

وی به خبرگزاری مهر گفت: "دهم اردیبهشت در محدوده خیابان ۳۰ متری نیروی هوایی دختر و پسری را دیدم که پس از نهی از منکر به آنها، پسر جوان به سمت من حمله‌ور شد و با مشتش به صورتم زد."

این در حالی است که دادستان شهرستان ورامین نیز از صدور حکم جلب فوری "ضاربان آمر به معروف" در ورامین به واحد حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی خبر داده است.

محمدرضا حسینی گفت که چهارشنبه شب گذشته این فرد مورد ضرب و شتم دو "شرور" قرار گرفته بود که به دلیل اهمیت موضوع امر به معروف و نهی از منکر به سرعت پرونده آنها در حال رسیدگی است.

امر به معروف و نهی از منکر در مذهب شیعه یکی از فروع دین اسلام است و در ایران از سال ۱۳۷۲ به دستور آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نهادی به نام ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر به ریاست احمد جنتی تاسیس شد.

برخی از علماء شیعه براین باورند که امر به معروف و نهی از منکر یعنی توصیه فرد مسلمان به دیگران برای انجام دادن یا ندادن آن‌ چه از نظر عقل یا شرع اسلام خوب یا بد در نظر گرفته می‌شود، هرچند به اعتقاد آنها این توصیه گفتاری است و شامل جرح نمی شود.

مطالب مرتبط