'برخورد با بدحجابی از هفته آینده شدت می گیرد'

طرح برخورد با "بدحجابی" حق نشر عکس FARS
Image caption فرمانده پلیس ایران می گوید که در مرحله اول تذکر زبانی مد نظر ماموران انتظامی قرار خواهد گرفت

سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس ایران امروز (پنجشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۹۰) با اعلام این که برای مقابله با مفاسد اجتماعی برنامه‌ریزی گسترده‌‌ای شده است، از اجرای طرح تشدید مقابله با ناهنجاری‌های اجتماعی و بدحجابی از هفته آینده در این کشور خبر داد.

پیشتر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران نیز گفته بود: "دشمنان با برخی اقدامات تبلیغی و جوسازی‌ها در صدد تخریب پاکی و ایمان جوانان هستند و می‌خواهند عده‌ای را با ظاهر نامناسب در جامعه راه بیاندازند."

در جمهوری اسلامی ایران همواره با آغاز فصل گرما، موضوع افزایش برخورد با "بی حجابی و بدحجابی" از سوی شخصیت‌های مذهبی، نیروی انتظامی و بسیج مطرح می‌شود.

چندی پیش سرتیپ احمدرضا رادان، جانشین فرمانده پلیس ایران نیز از مانتوهای کوتاه و چسبان، روسری‌هایی که موی زنان از دوطرف مشخص باشد و "لباس های زننده" برای آقایان به عنوان شاخص "بدپوششی" توصیف کرده بود.

در عین حال آقای احمدی مقدم گفت که در مرحله اول تذکر زبانی مد نظر ماموران انتظامی قرار دارد و در صورت بی‌توجهی، "قطعا اقدامات دیگر" انجام خواهد شد، اما او به جزئیات این اقدام اشاره‌ای نکرد.

اخیرا در حالی که صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه از ارجاع پرونده افراد "بدحجاب" به مراجع قضایی انتقاد کرده بود، برخی دیگر از مقامات ایران از برنامه تازه پلیس برای برخورد با "بدحجابی" استقبال کرده‌اند.

تغییر "نگاه امنیتی" در کردستان

فرمانده پلیس ایران امروز همچنین برای معارفه فرمانده جدید پلیس کردستان به سنندج مرکز این استان سفر کرد و گفت: "عقبه گروه‌های تکفیری به سرویس‌های اطلاعاتی و جاسوسی خارجی وصل است."

سرتیپ احمدی مقدم با اشاره به "شهادت چندین تن از مردم و نیروهای انتظامی" همچنین از کشته شدن "یک راننده" توسط یکی از این گروه‌ها در سنندج خبر داد، اما هویت او را اعلام نکرد.

پیشتر رسانه‌های ایران از حمله افراد مسلح ناشناس به گشت پلیس راهنمایی و رانندگی شهر سنندج خبر داده بودند که از آغاز سال نو خورشیدی، دومین حمله مسلحانه به ماموران پلیس این شهر محسوب می شد.

به گفته مقام‌های نیروی انتظامی دو مامور پلیس در این حملات کشته و یکی از افراد نیروی انتظامی، از جمله یک نوجوان چهارده ساله هم زخمی شدند.

پائیز سال گذشته نیز گزارش شد که افراد مسلح در میدان آزادی شهر سنندج به سوی پاسگاه و خودروی نیروی انتظامی تیراندازی کردند که در نتیجه آن، به گفته مسئولان محلی، چهار مامور و یک عابر کشته و چند نفر دیگر زخمی شدند.

آقای احمدی مقدم همچنین گفت، که نیروی انتظامی مصمم است در کردستان، "نگاه امنیتی" خود را به "نگاه فرهنگی و اجتماعی" تغییر دهد.

مطالب مرتبط