ایران کاردار بریتانیا را در اعتراض به مواضع ویلیام هیگ احضار کرد

سایمون گس حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سایمون گس، سفیر پیشین بریتانیا از حدود دو ماه پیش ماموریت خود را در افغانستان آغاز کرده اما هنوز جانشینی برای او از سوی کشورش به ایران معرفی نشده است

وزارت امور خارجه ایران، جین مریوت، کاردار بریتانیا در تهران را در اعتراض به گفته های ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه این کشور درباره روابط ایران و سوریه احضار کرده است.

یکی از مقام های ارشد وزارت امور خارجه ایران، به خانم مریوت گفته که اظهارات آقای هیگ "بی پایه و اساس است و بر مبنای دروغ پردازی" صورت گرفته است.

وزیر امور خارجه بریتانیا اخیرا گفته است که دولت ایران برای سرکوب مردم معترض سوریه به این کشور کمک می کند.

آقای هیگ پیش از این هم به همکاری ایران و سوریه برای سرکوب معترضان سوری اشاره و طی بیانیه ای اعلام کرده بود که سرکوب معترضان ایران و سوریه و کمک به گروه‌های مسلح منطقه، بریتانیا و اتحادیه اروپا را مصمم‌تر ساخته تا از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری کنند.

روابط تیره ایران و بریتانیا

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا می گوید که رئیس اداره اول غرب اروپا در وزارت خارجه ایران به خانم مریوت، کاردار بریتانیا گفته است که این کشور به دلیل "نقش مخرب در تحولات منطقه و آموزش نیروی نظامی برخی از کشورها برای سرکوب مردم، صلاحیت طرح این گونه مطالب را ندارد."

وزارت خارجه ایران در جریان احضار کاردار بریتانیا از آنچه "رویکرد دوگانه و متناقض" این کشور در تحولات منطقه خوانده، انتقاد کرده است.

کاردار بریتانیا در تهران در غیاب سفیر این کشور به وزارت امور خارجه ایران احضار شده است.

سایمون گس، پیش از آغاز ماموریتش در افغانستان که نمایندگی پیمان آتلانتیک شمالی – ناتو - در امور غیر نظامی این کشور، است، به مدت دو سال سفیر بریتانیا در تهران بود. آقای گس از حدود یک ماه پیش ماموریت خود را در افغانستان آغاز کرده است.

آقای گس چند هفته پیش از انتصابش در افغانستان، با انتشار نوشته ای در وب سایت سفارت بریتانیا در تهران، با عنوان "جرم نسرین ستوده دفاع شجاعانه است" از وکیلی زندانی ایرانی، دفاع واز برخورد دولت ایران با وکلا و اعضای سازمان های غیردولتی انتقاد کرده بود.

حق نشر عکس Getty
Image caption ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، ایران را متهم کرده که به دولت سوریه برای سرکوب معترضان این کشور کمک می کند

روابط دو کشور که از زمان برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و بازداشت چند تن از اعضای سفارت بریتانیا در تهران رو به تیرگی گذاشته بود، با انتشار نوشته آقای گس تیره تر شد.

مقام های رسمی دولت ایران از تغییر محل ماموریت آقای گس از تهران به افغانستان استقبال کرده اند.

هرچند روابط رسمی ایران و بریتانیا در سطح سفیر است اما با ماموریت تازه آقای گس و عظیمت او به افغانستان و معرفی نشدن سفیر جانشین، سفارت بریتانیا در تهران عملا به وسیله کاردار این کشور اداره می شود.

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران تاکنون چندین بار اعلام کرده است که در حال بررسی طرح کاهش و حتی قطع روابط دولت این کشور با بریتانیاست اما مقام های وزارت خارجه ایران می گوید این کشور تصمیمی برای کاهش رسمی روابط با بریتانیا ندارد.