عبادی: مردم ایران از اجرای عدالت ناامید شده اند

عبادی حق نشر عکس a
Image caption امضاکنندگان بیانیه آمادگی خود را برای همکاری با گزارشگر ویژه اعلام کرده اند

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و چهار سازمان مدافع حقوق بشر خواهان موضع گیری جدی سازمان ملل متحد و شورای حقوق بشر این سازمان در برابر "جنایات سیاسی در ایران" شده اند.

خانم عبادی و این سازمان ها در آستانه دومین سالگرد انتخابات ریاست جمهوری در ایران در بیانیه ای ضمن هشدار درباره "وخیم تر شدن" وضع در این کشور، خواهان تسریع در انتخاب و اعزام گزارشگر ویژه حقوق بشر به ایران شده اند.

چهار سازمان انتشار دهنده بیانیه عبارتند از: کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، فدارسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، جامعه دفاع از حقوق بشر ایران و گزارشگران بدون مرز.

بیانیه خانم عبادی و چهار سازمان مدافع حقوق بشر با اشاره به " پدیده‌ نهادینه‌ شدن مصونیت از مجازات" در ایران، آن را یکی از اصلی‌ترین علل گسترش "خشونت و ارتکاب جنایات فاجعه ‌آمیز مانند قتل هاله سحابی و استمرار نظام شکنجه و بدرفتاری ظالمانه و غیر انسانی در زندان‌ها و بازداشت‌های خودسرانه" در این کشور دانسته است.

این بیانیه با اشاره به نحوه درگذشت هاله سحابی، فعال حقوق زنان و قرآن پژوه در مراسم تشییع جنازه عزت الله سحابی، پدرش، از عدم اقدام مقام های ایرانی در این باره خبر داده است.

این بیانیه می نویسد "مردم نه تنها از حق گردهم‌آیی مسالمت‌آمبز برخوردار نیستند که مأموران دولتی و لباس شخصی‌ها با خشونت بی‌حدوحصر مانع برگزاری مراسم سوگواری هم می‌شوند."

این بیانیه به نقل از خانم عبادی نوشت مردم ایران از اجرای عدالت در این کشور ناامید شده اند.

خانم عبادی گفت: "شهروندان ایرانی دیگر حاضر نیستند در محاکم قضائی طرح شکایت کنند. زندانیان سیاسی و خانواده‌های آن‌ها در اعتراض به بی‌اعتنایی دستگاه قضائی دادستان تهران را تحریم کرده‌اند. آن‌ها رسمأ اعلام کرده‌اند که از این پس هیچ درخواستی از مقامات قضائی نخواهند کرد."

امضاکنندگان این بیانیه همچنین آمادگی خود را برای همکاری با گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران در "ارائه‌ اسناد و معرفی شاهدان عینی موارد نقض فاحش حقوق بشر در ایران" اعلام کرده اند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز ۲۴ مارس ۲۰۱۱ با صدور قطعنامه ای به تعیین گزارشگر ویژه‌ای برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران رأی داد.

پیش از این نیز چهار زندانی سیاسی سرشناس و ۱۵۱ نفر از شخصیت های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ایران در نامه های جداگانه خواهان تسریع در انتخاب گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران شده بودند.

مطالب مرتبط