ممنوع‌الخروجی خبرنگار صداوسیما در ایتالیا لغو شد

حق نشر عکس Fars
Image caption حمید معصومی‌نژاد از سوی پلیس ایتالیا به دست داشتن در قاچاق اسلحه متهم شده بود

خبرگزاری‌های ایران گزارش داده‌اند که مقام‌های قضایی ایتالیا حکم ممنوع‌الخروجی حمید معصومی‌نژاد، خبرنگار واحد مرکزی خبر در این کشور را لغو کرده‌اند.

دفتر واحد مرکزی خبر در رم گزارش داده است که قاضی تحقیقات مقدماتی دادستانی میلان، به رفع ممنوعیت خروج از کشور آقای معصومی‌نژاد رأی داده است.

پلیس ایتالیا حمید معصومی‌نژاد و یک ایرانی دیگر را که دولت ایران او را علی دمیرچی‌لو معرفی کرد، در اسفند سال ۱۳۸۸ و به اتهام قاچاق اسلحه بازداشت و زندانی کرده بود.

آقای معصومی‌نژاد در زمان بازداشت، به عنوان خبرنگار رادیو و تلویزیون رسمی ایران در ایتالیا مشغول به کار بوده است.

حکم زندان این دو نفر در اردیبهشت سال گذشته به حبس خانگی تبدیل شد و بر اساس گزارش‌هایی که در مرداد سال ۱۳۸۹ منتشر شد، آنها از حبس خانگی خارج و ممنوع‌الخروج شدند. در این مدت، آنها می‌توانستند به فعالیت‌های کاری و روزمره خود بپردازند، ولی گفته شد که بدون اطلاع مقام‌های قضایی، اجازه ندارند از ایتالیا خارج شوند.

محمد علی حسینی، سفیر ایران در ایتالیا، گفته است که مرحله تحقیقات مقدماتی در پرونده این دو نفر در آخرین مراحل است و "به زودی این پرونده مختومه اعلام می‌شود."

'قاچاقچی اسلحه در لباس گزارشگر'

مقام‌های قضایی شهر تورین ایتالیا، به همراه حمید معصومی‌نژاد و علی دمیرچی‌لو، پنج ایتالیایی را هم بازداشت کرده بودند.

در زمان بازداشت این افراد در اسفند ۱۳۸۸ گفته شد که آنها دست‌کم از سال ۲۰۰۷ میلادی مشغول فعالیت بوده‌اند و هدف اصلی‌شان، ارسال سلاح از طریق کشورهای ثالث از جمله امارات متحده عربی و رومانی به ایران بوده است.

یک مقام پلیس ایتالیا درباره متهمان گفته بود که آنها پس از دریافت سفارش از ایران، به خرید سلاح از اروپا و عمدتا آلمان، مبادرت می‌کردند و برای گم کردن رد خود، این سلاح‌ها را "با استفاده از سایر شرکت‌ها" و از طریق کشورهای ثالث مانند بریتانیا، سوئیس و رومانی به ایران می‌فرستادند.

در پی طرح این اتهام، دولت ایران سفیر ایتالیا در تهران را به وزارت امور خارجه فراخواند تا رسما به ایتالیا اعتراض کند و خواهان آزادی این دو ایرانی شود.

مقام‌های دولت ایران اتهاماتی را که علیه این دو شهروند ایران در ایتالیا مطرح شده‌اند، بی‌اساس خوانده‌اند.

مطالب مرتبط