دو نفر به جرم تجاوز در نیشابور در ملا عام اعدام شدند

طناب دار حق نشر عکس b
Image caption از ابتدای سال ۱۳۹۰ دست کم ۱۴ نفر به جرم تجاوز به عنف در شهرهای مختلف ایران اعدام شده اند

دو جوان در روز پنجشنبه ۱۹ خرداد به جرم تجاوز به زنی در شهرک فیروزه، با حضور جمعی از مردم در نیشابور به دار آویخته شدند.

محمود رفسنجانی، رئیس دادگستری نیشابور به خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) گفت که در اوایل سال گذشته این دو مرد جوان خود را به جای ماموران انتظامی جا زده و با تهدید ساکنان خانه ای وارد منزل آنها شدند.

به گفته وی، آنها سپس مرد خانواده را در اتاقی حبس کردند و همسر او را پس از تهدید با موتورسیکلت به منزلی در روستایی در نزدیکی نیشابور بردند و در آنجا به او تجاوز کردند.

به گفته رئیس دادگستری نیشابور، این دو جوان سپس این زن را جاده ای رها کردند.

رئیس دادگستری نیشابور گفت که این خانواده از این واقعه به دستگاه قضائی نیشابور شکایت کرد و در پی این شکایت، ماموران انتظامی یکی از دو مجرم را شناسائی و دستگیر کردند و فرد دیگر هم که به اتهام قاچاق مواد مخدر به زندان افتاده بود، در زندان شناسائی شد.

از ابتدای سال ۱۳۹۰ دست کم ۱۴ نفر به جرم تجاوز به عنف در شهرهای مختلف ایران اعدام شده اند و مقامات قضایی این کشور از دستگیری بیش از ده نفر خبر داده اند که تعدادی از آنها عضو "باندهای متجاوزان به عنف" بودند.

اخیرا چهار نفر دیگر هم در قزوین به اتهام تجاوز به عنف به اعدام محکوم شده اند.

حکم اعدام این دسته از مجرمان معمولا در ایران در ملاءعام اجرا می شود.

عفو بین الملل، سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر، چندی پیش با صدور اطلاعیه ای افزایش شمار اعدام های در ملاءعام در ایران انتقاد کرد این نوع مجازات را "بی حرمتی آشکار به وقار انسانی" و ترویج کننده خشونت در جامعه دانست.

تجاوز به عنف

حق نشر عکس forsatonline.ir
Image caption واقعه خمینی شهر فضای عمومی شهر را تا چند روز ملتهب کرد

در هفته های اخیر گزارش های متعددی از موارد تجاوز به عنف در شهرهای مختلف ایران در رسانه های این کشور منتشر شده است.

در یکی از تازه ترین موارد، گزارش شده است که گروهی از "اراذل و اوباش" در یکی از روستاهای نزدیک "خمینی شهر" در استان اصفهان به یک مهمانی خصوصی که در باغی برگزار می شده وارد شده اند و پس از حبس مردان حاضر در مهمانی در یک اطاق، به تعدادی از زنان و دختران "تعرض" کرده اند.

رسانه های ایران تصاویر و گزارش هایی از تجمع مردم "خمینی شهر" در مقابل دادگستری این شهر در اعتراض به این واقعه منتشر کرده اند.

سایت خبری "فرصت آنلاین" که در خمینی شهر فعال است، سخنان هفته پیش موسی سالمی، امام جمعه این شهر را منتشر کرده که در آن از عدم قاطعیت مسئولان در برخورد با جرایم انتقاد شده است.

او در عین حال گفته است: "البته آنها هم که مورد تجاوز قرار گرفته اند آدم های علیه السلامی نبوده اند، این ۱۴ نفری که فقط ۲ نفرشان خانواده بوده اند برای پارتی به شهر ما آمده بودند و با شراب خواری و رقاصی یک عده دیگر را هم تحریک نمودند که باید در جای خودش به این جرایم هم رسیدگی شود".

به گزارش رسانه های استان اصفهان، پلیس و مقامات محلی اعلام کرده اند که تاکنون ۵ تن از متجاوزان بازداشت شده اند.

سرهنگ حسین حسین زاده، رئیس پلیس آگاهی استان اصفهان به روزنامه "نسل فردا" گفته است که مقصر اصلی واقعه، افراد مورد تعرض بوده اند.

او گفته است: "اگر موازین اخلاقی رعایت می شد۱۲تن از اراذل واوباش که ۷ نفر از آنها سابقه دار هستندودر باغ مجاور مشغول شرب خمر بودند وارداین باغ نشده و چنین اتفاقی نمی افتاد"

مطالب مرتبط