کلمه از فشار بر شاکیان سپاه و وزارت اطلاعات خبر داد

زندان
Image caption ۲۶ زندانی احضار شده، یک ماه پیش وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران را به شکنجه خود متهم کرده بودند

به گزارش سایت کلمه، ۲۶ زندانی سیاسی شکایت کننده از سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات تهدید شده اند که در صورت تکذیب نکردن موارد ذکر شده در شکایت خود، ممکن است احکام جدیدی علیه آنها صادر شود.

این سایت متعلق به مخالفان دولت ایران، روز ۱۹ خرداد (۹ ژوئن) نوشت که مسئولان دادسرای اوین با احضار همه زندانیان شاکی، در صدد کشف چگونگی تهیه متن شکایت و انتشار سرگشاده آن بر آمده اند.

حدود یک ماه پیش، ۲۶ زندانی سیاسی که در میان آنها اسامی برخی مقام های سابق ایرانی نیز دیده می شد، در نامه ای دستجمعی، از سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات ایران به دلیل "شکنجه" خود در مراحل مختلف بازجویی و زندان شکایت کرده بودند.

امضا کنندگان نامه، "ضرب و شتم شدید منجر به صدمه های شدید جسمی"، "تهدیدات مکرر متهم حتی تهدید به تعرض جنسی"، "تهدید به دستگیری اعضای خانواده و گاه دستگیری آنان برای تحت فشار قرار دادن متهم" و "عدم توجه به بیماری و درد متهم" را از جمله بدفتاری های انجام شده علیه خود توصیف کرده بودند.

"نگهداری در سلول های انفرادی با ابعاد ۲/۲ ضرب در ۱/۶ متر"، "جلوگیری از خواب متهم"،"بازجویی های بسیار طولانی در نیمه شب و تکراری برای چند ماه" و "فحاشی و توهین به خانواده و عزیزان و استفاده از رکیک ترین و زننده ترین عبارات" بخشی دیگر از رفتارهای نسبت داده شده به ماموران سپاه و وزارت اطلاعات در شکایت نامه زندانیان بود.

در بخش هایی جداگانه از نامه، به انجام رفتارهایی چون "فرو کردن سر متهم در توالت"، "خوراندن کاغذ بازجویی به متهم" یا زندانی کردن برخی متهمان در کنار محکومان دچار بیماری روحی و روانی اشاره شده بود.

به ادعای امضاکنندگان، "بازجویان معمولا این فشارها را نه برای کشف واقعیت، بلکه برای وادار کردن متهمان به اعتراف مطالب واهی و خلاف واقع مورد نظر بازجویان به کار گرفته بودند" و به علاوه، این رفتارها منحصر به دوره بازداشت نبوده و برخی محکومان بعد از طی مراحل دارسی و دریافت حکم قطعی نیز همچنان در معرض بدرفتاری قرار داشته اند.

امضا کنندگان این نامه عبارت بودند از: محسن امین زاده، محسن میر دامادی، بهزاد نبوی، مصطفی تاج زاده، عبدالله رمضان زده، فیض الله عرب سرخی، محمد جواد مظفر، عبدااله مومنی، بهمن احمدی امویی، میلاد اسدی، عماد بهاور، مجتبی تهرانی، علی جمالی، محمد حسین خوربک، محمد داوری، امیر خسرو دلیر ثانی، کیوان صمیمی، اسماعیل صحابه، محمد فرید طاهری قزوینی، ابوالفضل قدیانی، مجید دری، ضیا نبوی، مهدی کریمیان اقبال، محمد رضا مقیسه، علی ملیحی و حسن اسدی زید آبادی.

به نوشته سایت کلمه، شکایت کنندگان از سپاه پاسداران و قوه قضاییه در پی احضار اخیر خود به دادسرای زندان اوین تاکید کرده اند که می خواهند نامه سرگشاده آنها به عنوان شکایت قضایی به جریان بیفتد و مورد رسیدگی قرار بگیرد.

به نوشته سایت کلمه چند تن از شاکیان، از مسئولان دادسرا انتقاد کرده اند که "به جای توجه به محتوای شکایت و رسیدگی به آن در پی برخورد با شکایت کنندگان هستند".

مطالب مرتبط