کشمکش تازه در مورد حکم انفصال خدمت بقایی

حمید بقایی حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای بقایی از حلقه نزدیکان رئیس جمهوری و اسفندیار رحیم مشایی است

یکی از شعبه های دیوان عدالت اداری حکم انفصال خدمت حمید بقایی، معاون اجرایی رئیس جمهوری این کشور را نقض کرد، اما مقامات این دیوان از "اشتباه" بودن این رای و بررسی مجدد پرونده خبر داده اند.

ساعتی پس از انتشار خبر نقض حکم آقای بقایی در خبرگزاری جمهوری اسلامی، محمدجعفر منتظری، رئیس دیوان عدالت اداری ایران به خبرگزاری ایسنا گفت: "رأی تجدیدنظر صادر شده، ولی به جهت برخی اشتباهات در رأی صادره، قرار است این رأی مجددا مورد بررسی قرار گیرد."

علی اکبر بختیاری، مدیر کل حوزه ریاست دیوان عدالت اداری هم به خبرگزاری فارس گفت: "حکم انفصال از خدمت بقایی به اشتباه نقض شد و بعد از اطلاع دادرسان شعبه نقض کننده حکم، پرونده برای رسیدگی به این اشتباه به شعبه دیگری ارجاع شد."

او گفت: "قضات شعبه ابتدا تصمیم به نقض حکم بقایی گرفتند و بعد از اینکه متوجه اشتباه خود شدند، پرونده با نظر رئیس دیوان عدالت اداری، برای رسیدگی به شعبه دیگری ارجاع شد".

خبر صدور حکم انفصال خدمت چهار ساله آقای بقایی به جرم استنکاف از اجرای حکم دیوان عدالت اداری، اواخر اردیبهشت ماه منتشر شد.

حمید بقایی همان وقت اعلام کرد که در دوره ریاست بر سازمان میراث فرهنگی مرتکب تخلف نشده است و حکم انفصال چهار ساله‌اش از خدمات دولتی هنوز قطعی نیست.

آقای بقایی به خبرگزاری ایسنا گفت که حکم صادر شده توسط دیوان عدالت اداری علیه او، به ساختمانی در شیراز مربوط می شود که مالک آن خواهان خروجش از ثبت میراث فرهنگی بوده است.

ایسنا همچنین تصویر حکم شعبه اول تجدید نظر دیوان عدالت اداری را منتشر کرد که در آن، آقای بقایی به دلیل استنکاف (خودداری) از پذیرش حکم این دیوان به نفع مالک ساختمان مذکور، به انفصال خدمت و جبران خسارت محکوم شده است.

اما آقای بقایی گفت: "به دیوان عدالت اعلام کردیم که این حکم را قبلا اجرا کرده ایم و بخشنامه هم کردیم که فرد شاکی می تواند برود و حق مالکانه خود را احیا کند".

این در حالی است که بر اساس متن حکم، دایره اجرای احکام در اواخر اردیبهشت ماه سال گذشته گزارش داده که آقای بقایی، رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی، از اجرای حکم دیوان عدالت اداری خودداری کرده است.

اما آقای بقایی گفت: "ظاهرا یکی از قضات رسیدگی کننده نیز به دنبال مستنداتی که ارائه کردیم، اشتباه را پذیرفته است".

خبر صدور این حکم در شرایطی منتشر شد که نزدیکان آقای احمدی نژاد، به ویژه اسفندیار رحیم مشایی، مشاور و رئیس دفتر او در معرض حملات کم سابقه چهره ها و نهادهای حکومتی قرار گرفته بودند.

آقای بقایی از نزدیکان آقای رحیم مشایی است و گفته می شود که با کمک او به سمت های بالای دولتی رسیده است.

مطالب مرتبط