برنامه‌های دولت ایران برای کنترل اجاره خانه

نمای هوایی تهران حق نشر عکس MEHR
Image caption دولت می خواهد با فشار سازمان تعزیرات مانع از افزایش اجاره بها شود

ابوالفضل صومعلو، معاون امور مسکن و ساختمان وزارت مسکن و شهرسازی ایران گفت که دولت این کشور در تلاش است که از طریق افزایش تولید مسکن، اخذ مالیات از خانه های خالی، کاهش سود تسهیلات مسکن مهر و "اجرای سیاست های پولی برای مستأجران"، افزایش اجاره بها را مهار کند.

آقای صومعلو روز شنبه ۲۱ خرداد به خبرگزاری فارس گفت که دولت طرح مسکن مهر را به صورت یک "طرح ضربتی" اجرا می کند.

او گفت: "قرارداد ساخت یک میلیون و ۵۸۰ هزار واحد مسکونی بسته شده که یک میلیون و ۴۷۳ هزار واحد آن موفق به اخذ پروانه شده اند و پی سازی یک میلیون و ۳۳۳ هزار واحد آن هم انجام شده است".

آقای صومعلو گفت که دولت سال گذشته نرخ سود تسهیلات مسکن مهر را از ۱۲ درصد به ۹ درصد، ۷ درصد و ۴ درصد کاهش داده است و می کوشد با تشویق ساخت مسکن در بافت های فرسوده و رونق دادن به ساخت مسکن توسط خود مالکان، بر میزان تولید مسکن در ایران بیفزاید.

طرح مسکن مهر طرحی است که دولت آقای احمدی نژاد در پی افزایش شدید بهای مسکن در حدود پنج سال پیش ارائه کرد و بر اساس آن دولت با ارائه زمین مجانی و وام بانکی، انبوه سازان را به ساخت مسکن تشویق می کند.

معاون وزارت مسکن ایران همچنین از اخذ مالیات بیشتر از خانه های خالی به منظور افزایش عرضه مسکن در بازار خبر داد.

در هفته های اخیر رسانه های ایران گزارش های متعددی از افزایش ناگهانی اجاره بها در تهران منتشر کرده اند.

آقای صومعلو به نقل از رئیس اتحادیه املاک تأیید کرده است که اجاره بها از ابتدای امسال دست کم ۸ درصد افزایش یافته است.

او همچنین از احتمال اجرای "سیاست های پولی" برای خارج کردن مستأجران از زیر فشار خبر داد، اما از جزئیات این سیاست ها چیزی نگفت.

آقای صومعلو در پاسخ به سئوالی در مورد پیشنهاد تعیین حداقل و حداکثر اجاره بها در مناطق ۲۲ گانه تهران گفت: "این طرح تهیه شده است، اما نمی تواند خیلی موثر باشد چرا که موجب می شود بعضی افراد سوءاستفاده کنند و قیمت های خود را بالا ببرند".

او تأکید کرد که این روش "کارشناسی نیست".

مقامات ایران می گویند که حدود ۳۰ درصد از افزایش نرخ تورم در این کشور، ناشی از افزایش اجاره بهای مسکن بوده است.

مطالب مرتبط