دولت ایران وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان را به مجلس معرفی کرد

حمید سجادی حق نشر عکس MEHR
Image caption حمید سجادی از دوندگان با سابقه و مدال‌آور ایران است که پس از ریاست علی سعیدلو بر سازمان تربیت بدنی به معاونت این سازمان منصوب شد

دولت ایران بعد از ماه‌ها اختلاف با مجلس بر سر تشکیل وزارت ورزش و جوانان، طی نامه‌ای حمید سجادی، معاون سازمان تربیت بدنی را برای تصدی این وزراتخانه به مجلس معرفی کرده است.

جلال یحیی‌زاده ، نماینده تفت و میبد درگفت‌وگو با خبرگزاری مجلس ایران، خانه ملت، از اعلام وصول نامه معرفی آقای سجادی به مجلس خبر داده و محمد دهقان، نماینده طرقبه و چناران نیز با تایید این خبر به سایت خبرآنلاین گفته است که این نامه فردا، یکشنبه (۲۲ خرداد) در صحن علنی مجلس قرائت می‌شود.

حمید سجادی از دوندگان با سابقه و مدال‌آور ایران است که پس از ریاست علی سعیدلو بر سازمان تربیت بدنی به معاونت ریاست این سازمان منصوب شد. او پیش تر ریاست سازمان ورزش کیش و مدیریت سایپا را به عهده داشت.

آقای یحیی زاده با اشاره به سوابق اجرایی حمید سجادی و معاونت او در سازمان تربیت بدنی گفته است که او باید "موضع گیری شفاف و روشن خود را نسبت به وزارت ورزش و جوانان مشخص کند."

حق نشر عکس Reuters
Image caption اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد از مخالفت او با تشکیل وزارت ورزش و جوانان خبر داده بود

قانون مجلس، مصلحت دولت

تشکیل وزارت ورزش و جوانان یکی از موارد اختلاف دولت و مجلس ایران طی ماه های گذشته بوده است.

قانون تبدیل سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان به وزارت ورزش و جوانان، در جلسه علنی دوازدهم دی ماه ۱۳۸۹ به تصویب نمایندگان مجلس ایران رسید و شورای نگهبان نیز این قانون را تایید کرد، اما دولت بارها از این تصمیم انتقاد کرد و از تشکیل این وزارتخانه در موعد تعیین‌شده از سوی مجلس خودداری نمود.

اسفندیار رحیم مشایی، مشاور و رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد بعد از تصویب این قانون گفت که رئیس جمهوری ایران مخالف تاسیس وزارت ورزش است.

او افزود که دولت ایران تشکیل وزارت ورزش را به صلاح ورزش کشور نمی‌داند.

علی سعیدلو، رئیس سازمان تربیت بدنی ایران نیز تشکیل وزارت ورزش و جوانان را "فاجعه" خوانده بود.

حدود دو ماه پیش علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران در خصوص عدم اجرای قانون تشکیل وزارت ورزش و جوانان به رئیس جمهور تذکر داد و از آن زمان تا کنون بارها نمایندگان مجلس ایران با لحنی تهدیدآمیز نسبت به بی‌توجهی دولت به مصوبه مجلس در این زمینه هشدار داده‌اند.

محمدرضا باهنر، نایب رییس مجلس ایران، پیش از این در نامه‌ای به دولت درباره تاخیر در تشکیل وزارت ورزش به عنوان "یک تخلف از قانون اساسی" تذکر داده بود و محمدحسن ابوترابی، عضو کمیسیون اصل نود مجلس نیز حدود یک هفته پیش، از ارسال نامه ای دیگر از سوی مجلس به محمود احمدی نژاد در همین ارتباط خبر داد.

تاخیر در تشکیل وزارت ورزش، اداره سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان را نیز دچار بلاتکلیفی کرده است و گروهی از نمایندگان مجلس به مسئولان تذکر داده‌اند که ادامه تصدی آنها در این دو نهاد غیر قانونی است.

مطالب مرتبط