بدهی نفتی نیکاراگوئه به ایران بیست و پنج ساله شد

حق نشر عکس AFP

پس از گذشت بیست و پنج سال ایران هنوز نتوانسته است پول فروش نفت این کشور به نیکاراگوئه را دریافت کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، ایران در سال ۱۹۸۶ میلادی چند محموله نفت خام به ارزش تقریبی ۵۳ میلیون دلار به نیکاراگوئه صادر کرد که با گذشت ۲۵ سال و احتساب بهره حجم بدهی نیکاراگوئه به ایران اکنون به ۱۶۴ میلیون دلار افزایش یافته است.

ماریو بارکرو بالتودانو، سفیر نیکاراگوئه در گفت و گو با خبرگزاری مهر با تایید این بدهی گفت: "مذاکرات دوجانبه برای بررسی راهکارهایی برای پرداخت در حال انجام است."

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران سه سال پیش قانون وصول مطالبات معوق ایران از کشورهای سودان، تانزانیا، اردن، کره شمالی و نیکاراگوئه را به وزارت اقتصاد و دارایی، بانک مرکزی و وزارت نفت ابلاغ کرد.

به گزارش مهر مقامات نیکاراگوئه، پیشنهادهایی مبنی بر فروش کالاهایی همچون فروش پشم احشام و چوب درخت به ایران داده اند که مسئولان ایرانی تاکنون با آن موافقت نکرده اند.

نفت مجانی ایران برای هند

از سویی دیگر چند روز پیش اعلام شد که ایران حدود شش ماه است که پولی بابت صادرات نفت خود به هند دریافت نکرده است اما در دوره ای که محدودیت های برای فروش نفت این کشور هر روز بیشتر می شود، تصمیم ندارد دست به قطع صادرات مجانی نفت بزند.

مدیر عامل شرکت پالایشگاهی مانگور هند، بدهی یک میلیارد دلاری این کشور به ایران را تایید کرده اما از قول مقام های شرکت ملی نفت ایران گفته که صادرات نفت ایران همچنان ادامه پیدا خواهد کرد.

از طرف دیگر محسن قمصری مدیر عامل امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران می گوید این طلب دو میلیارد دلار است.

گرچه ایران از شش ماه پیش تاکنون از دریافت پول نفت صادر شده به هند بازمانده است، اما با هدف حفظ سهم خود در بازار نفت این کشور، صادرات خود را ادامه داده است. با این حال انتشار اخباری مبنی بر تصمیم هند برای جایگزینی کویت و عربستان به جای ایران، این کشور نه تضمینی برای در اختیار نگه داشتن بازار خود در هند به دست آورده و نه چشم انداز روشنی از زمان دریافت طلب خود دارد.

مطالب مرتبط