اعتراض به حکومت ایران: از تجمع تا مسابقه دو

نسرین ستوده حق نشر عکس wechange
Image caption یکصد نفر در ویرجینیا در حمایت از زنان زندانی در ایران مسابقه دو دادند

همزمان با دومین سالگرد انتخابات خرداد ۱۳۸۸، مراسم متنوعی در اعتراض به حکومت ایران و حمایت از زندانیان سیاسی زن در شهرهای مختلف دنیا از جمله لندن و واشنگتن برگزار شده است.

روز یکشنبه در لندن، صدها نفر در برابر سفارت ایران جمع شدند و علیه هیات حاکمه در تهران شعار دادند.

این در حالیست که شماری از فعالان در آمریکا یک مسابقه دو استقامت به یاد زندانیان سیاسی – عقیدتی زن سازماندهی کردند.

اسماعیل مهاجر، خبرنگار بی بی سی فارسی که در تجمع لندن حاضر بود، می گوید: "معترضان برای آزادی زندانیان سیاسی در ایران و رهایی رهبران جنبش سبز، میرحسین موسوی و مهدی کروبی و همسران آنها شعار می دادند."

به گفته وی، محور اصلی شعارها، نگرانی معترضان از وجود شکنجه در زندان های ایران و تجاوز جنسی به زندانیان بود.

در واشنگتن، پایتخت آمریکا نیز شنبه شب به وقت محلی تجمعی برای گرامیداشت کشته شدگان در اعتراضات ضد دولت ایران به ویژه محمد مختاری برگزار شد.

محمد مختاری در راهپیمایی روز ۲۵ بهمن سال گذشته به ضرب گلوله فرد ناشناسی کشته شد.

مخالفان حکومت، نیروهای امنیتی را مسوول قتل وی می دانند ولی مقام های ایرانی می گویند "عوامل منافقین" این جوان ۲۲ ساله را هدف قرار دادند.

فریبا داودی مهاجر، فعال حقوق زنان که در مراسم میدان دوپانت واشنگتن سخنرانی کرد به بی بی سی فارسی گفت: "ما از هر فرصتی استفاده می کنیم تا بگوئیم جنبش سبز در ایران زنده است، ما به یاد دوستان زندانیمان هستیم، به یاد کشته شدگان این جنبش هستیم و برای استقرار دموکراسی و آزادی در ایران تلاش می کنیم."

ده ها ایرانی در این مراسم شعارهایی نظیر "مرگ بر دیکتاتور" و "زندانی سیاسی آزاد باید گردد" سر می دادند.

از سوی دیگر، تعداد دیگری از فعالان روز یکشنبه به جای سازماندهی تجمعات اعتراض آمیز، ابتکار تازه ای به خرج دادند.

آنها با هدف جلب توجه عموم به وضع زندانیان عقیدتی - سیاسی زن و به دور از شلوغی شهر واشنگتن، در پارک بورک لیک در شمال ایالت ویرجینیا جمع شدند تا به یاد زندانیان عقیدتی زن یک مسابقه دو استقامت برگزار کنند.

لیلا میلانی، مدیر موسسه "ایران رویان" که این مسابقه ۸ کیلومتری را برگزار کرد می گوید که شرکت کنندگان از این فرصت برخوردارند که حین دویدن درباره وضع زندانیان زن در ایران تامل کنند.

حدود ۱۰۰ شرکت کننده در این مسابقه همچنین کارت پستال هایی حاوی عکس زندانیان زن را امضا کردند که قرار است به ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد ارسال شود.

پشت تی شرت های سفید شرکت کنندگان، اسامی فعالانی نوشته شده بود که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی یا تبلیغ علیه نظام در زندان بسر می برند، زندانیانی نظیر نسرین ستوده، بهاره هدایت و مهوش ثابت.

مطالب مرتبط