محمد یزدی: رهبر فعلا مخالف تشنج در کشور است

محمد یزدی حق نشر عکس fars
Image caption آقای یزدی گفت که باید کارهای خودسرانه و انقلابی انجام ندهیم و شرایط کشور را در داخل و خارج رعایت کنیم‌

محمد یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: "نظر صریح مقام رهبری این است که فعلا نباید تشنجی در کشور به وجود بیاید."

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای یزدی امروز ۲۲ خرداد (۱۲ ژوئن) در تشریح دیدگاه رهبر جمهوری اسلامی در مورد نحوه مقابله با "جریان انحرافی" تاکید کرد: "باید کارهای خودسرانه و انقلابی انجام ندهیم و شرایط کشور را در داخل و خارج رعایت کنیم‌".

"جریان انحرافی"، اصطلاحی است که از سوی محافظه کاران منتقد دولت، برای اشاره به گروهی از همکاران محمود احمدی نژاد مورد اشاره قرار می گیرد که به مقابله با آیت الله خامنه ای متهم شده اند.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه در اظهارات امروز خود همچنین تاکید کرده که به نظر آقای خامنه ای، برای مواجهه با جریان انحرافی باید پیش از هر چیز "روشنگری" علیه این جریان مورد توجه قرار بگیرد.

در یک ماه و نیم گذشته، در پی شدت گرفتن اختلافات نیروهای نزدیک به محمود احمدی نژاد و آیت الله خامنه ای، برخی در رسانه های محافظه کار "افشاگری" های متعددی را علیه همکاران آقای احمدی نژاد منتشر کرده اند.

همزمان، بسیاری از شخصیت های حکومتی ایران خواستار برخورد شدید قضایی و امنیتی با برخی همکاران رئیس جمهور و از جمله اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر آقای احمدی نژاد شده اند.

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption ایت الله خامنه ای هفته پیش خواستار اهانت نکردن به "برادران مومن" شده بود

با این حال، آیت الله خامنه ای یک هفته پیش در سخنرانی خود به مناسبت سالگرد درگذشت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران گفت: "اگر به نام عدالت خواهی و انقلابی گری به برادران خود و مردم مؤمن، به کسانی که از لحاظ فکری با ما مخالفند اما می دانیم که به اصل نظام و اسلام اعتقاد دارند اهانت کنیم و آنها را مورد ایذا و اذیت قرار دهیم، از خط امام منحرف شده ایم".

آقای خامنه ای افزود: "اگر عنوان مجرمانه ای بر یک حرکت یا حرفی منطبق شود، قابل تعقیب است و دستگاه های مسئول باید تعقیب کنند و می کنند. اما اگر عنوان مجرمانه ای در کار نباشد، در مورد کسی که قصد براندازی و خیانت ندارد و نمی خواهد دستور دشمن را در کشور اجرا کند، اما با سلیقه سیاسی ما مخالف است، نمی توانیم امنیت و عدالت را از او دریغ کنیم".

رهبر جمهوری اسلامی همچنین تاکید کرد: "مبادا خیال کنید که تقوا این است که انسان، مخالف خود را زیر پا له کند".

آیت الله خامنه ای در سخنرانی هفته پیش خود مشخص نکرد که منظور وی از مخالفانی که نباید "له شوند" چه کسانی هستند.

ابن در حالی است که با توجه به حملات شدید آقای خامنه ای در همان سخنرانی به اصلاح طلبان، عده ای از ناظران سخنان وی را نوعی توصیه به پرهیز از تندروی در برخورد با همکاران رئیس جمهور دانسته اند.

مطالب مرتبط