واکنش های شدید داخلی و خارجی به مرگ هدی صابر

هدی صابر حق نشر عکس 1
Image caption هدی صابر سومین چهره منتقد حکومت است که طی چند روز گذشته فوت می کند

سازمان گزارشگران بدون مرز که مقر آن در پاریس است، طی بیانیه ای مقام های حکومت ایران را مسئول مرگ رضا هدی صابر، روزنامه نگار و فعال ملی - مذهبی دانسته است.

در نخستین واکنش ها به مرگ هدی صابر، محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران در پیام تسلیتی به فیروزه صابر خواهر هدی صابر درگذشت او را تسلیت گفت و از آن به عنوان رویدادی "تلخ و سنگین" یاد کرد.

در ابتدای پیام رییس جمهوری پیشین ایران خطاب به خانواده هدی صابر گفته شد: "خبر تلخ و سنگین بود. هدی صابر به دیدار معشوق و معبود خود شتافت. انسانی که با ایمان زندگی کرد و بندگی خدا را با دلسوزی نسبت به همه بندگان خدا و خدمت به آنان و نگاهداشت حق و حرمتشان پاس می داشت و از تحمل رنج و محرومیت در جهت باورهای خود ابا نداشت."

آقای خاتمی با انتشار این پیام به خانواده آقای صابر، فریده جمشیدی همسر او و همچنین فرزندانش تسلیت گفت.

فیروزه صابر در گفت و گو با بی بی سی فارسی از عدم رسیدگی به بیماری آقای صابر در زندان بشدت انتقاد کرد و گفت که شکایت خانواده به این مساله به مقام قضایی که در بیمارستان حاضر شده بود ابلاغ شده است.

علی شکوری راد هم ضمن تائید این خبر به بی بی سی فارسی گفت: "پس از انتقال ایشان به بیمارستان مدرس اقدامات درمانی انجام شد و رگ را باز کردند اما متاسفانه این اقدامات نتیجه بخش نبود."

آقای شکوری راد همچنین اعلام کرد با اینکه آقای صابر روز شنبه درگذشته، اما خانواده وی تا ظهر امروز (یک شنبه) از خبر درگذشت این فعال ملی - مذهبی بی خبر بوده اند.

سایت تحول سبز، نزدیک به مخالفان دولت ایران، از قول برخی پزشکان بیمارستان مدرس علت درگذشت آقای صابر را "سهل انگاری" مقامات زندان در انتقال به موقع به بیمارستان ذکر کرده و افزوده است که اگر انتقال وی به موقع انجام می شد از مرگ نجات می یافت.

هدی صابر دوم مرداد ماه سال گذشته بازداشت شد و از آن زمان به بعد در زندان اوین محبوس بود.

مطالب مرتبط