'برخورد شدید با بد حجابی' از امروز در تهران آغاز می شود

اجرای طرح امنیت اخلاقی حق نشر عکس isna
Image caption "طرح مبارزه با بد پوششی" از ۲۵ خرداد در سرتاسر استان تهران و نیز در استان های مازندران و گیلان آغاز خواهد شد

به گزارش خبرگزاری ایرنا، با آغاز رسمی "طرح امنیت اخلاقی"، نیروهای آموزش دیده زن و مرد از امروز به "برخورد شدید با بد حجابی" در پایتخت ایران خواهند پرداخت.

این خبرگزاری روز دوشنبه، ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن) گزارش کرد که در اجرای این طرح، "نیروهای آموزش دیده زن و مرد به گشت زنی در سطح شهرها" با استفاده از "گشت های موتوری، ون و خودروهای بنز" خواهند پرداخت.

به نوشته خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، "طرح مبارزه با بد پوششی" از ۲۵ خردادماه در سرتاسر استان تهران و نیز در استان های مازندران و گیلان نیز آغاز خواهد شد.

روز چهارم خرداد، اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی با خبر دادن از آغاز "برخورد پلیس با بدحجابی" از اردیبهشت ماه سال جاری هشدار داده بود: "در صورتی که به شرایط مطلوب نرسیم، شدت برخوردها افزایش می یابد."

پیش از آن احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی گفته بود که "برخورد با بدحجابی مطالبه جدی مردم و مسئولان محسوب می شود و حتی نیروی انتظامی را زیر سوال می برند که چرا به وظایف قانونی خود عمل نمی کند."

آقای رادان در سخنان خود در ر وز دوشنبه هم تاکید کرده است که "اجرای طرح امنیت اخلاقی بنا به مطالبات مردم از پلیس صورت گرفته و تا رفع دغدغه های مردم ادامه خواهد داشت".

وی افزوده است که به "تولیدکنندگان البسه نامناسب" تا ۲۵ خردادماه مهلت داده شده تا نسبت به جمع آوری این نوع لباس ها اقدام کنند.

جانشین رئیس پلیس ایران در عین حال هشدار داده که "اراذل و اوباش دیگر خانه امنی نخواهند داشت" و در صورت لزوم، "پلیس از برخورد با آنان به صورت علنی فروگذار نخواهد کرد".

از سرگیری اجرای "طرح حجاب و عفاف"

مقابله با آنچه بدحجابی زنان نامیده می شود، در چارچوب "طرح جامع گسترش فرهنگ حجاب و عفاف" صورت می گیرد که از نخستین سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در دولت نهم اجرایی شد و وزارت کشور برای انجام آن ستادی را تشکیل داد.

مطابق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، این طرح شامل محورهای مختلفی می‌شود که از برخورد نیروی انتظامی با افراد "بدحجاب" گرفته تا تلاش برای "بالا بردن فرهنگ عفاف" توسط سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مختلف را در بر می‌گیرد.

با این حال، اجرای این طرح در دو سال گذشته با فراز و نشیب هایی مواجه بوده و عده ای از محافظه کاران، دولت و نیروی انتظامی را به سهل انگاری در اجرای آن متهم کرده اند.

انتقادات این گروه از محافظه کاران، از خرداد ماه سال گذشته و زمانی شدت گرفت که محمود احمدی نژاد در یک برنامه تلویزیونی زنده، روش های موجود در زمینه برخورد با بدحجابی را مورد قبول دولت ندانست و گفت تا آنجایی که بتواند با این رویه برخورد خواهد کرد.

این اظهارات رئیس دولت، با انتقادات زیادی از سوی روحانیون محافظه کار مواجه شد و برخی از مسئولان، بیان چنین سخنانی را مغایر با مواضع عملی محمود احمدی نژاد دانستند.

در یکی از واکنش ها، حسین ابراهیمی، نماینده محافظه کار مجلس و رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: " اگر رئیس جمهوری مخالف این برخوردها هستند امر کنند تا دیگر انجام نشود."

آقای ابراهیمی با اشاره به اینکه آقای احمدی نژاد، رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی هم هست، یادآوری کرد که خود او به عنوان رئیس جمهوری مصوبه این شورا مبنی بر برخورد با بدحجابی را به وزیر کشور ابلاغ کرده است.

محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اخیرا گفته است که دبیرخانه این شورا در حال تهیه گزارشی از علل "عدم اجرای" طرح "حجاب و عفاف" است.

آقای دزفولی تاکید کرده است که "با توجه به مطالبه رهبری و مطالبه عمومی"، قرار است شورای عالی انقلاب "تاکیدات لازم را به دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف برای اجرای مصوبه عفاف و حجاب ارائه کند."

مطالب مرتبط