بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه ۲۳ خرداد

منع ادغام و دخالت در انتخابات: کشمکش دولت و مجلس

بیشتر روزنامه های دوشنبه صبح تهران عنوان ها و گزارش های اصلی خود را به طرح نمایندگان مجلس برای ممنوع کردن ادغام وزارت خانه ها اختصاص داده اند که می تواند یک دوره کشمکش دولت و مجلس را پایان دهد و از قول علی لاریجانی نوشته اند که اگر دخالت در انتخابات محرز شود نمایندگان دخالت می کنند.

حق نشر عکس .
Image caption جشنواره گل محمدی در بردسیر با تیتر"رایحه گل و گلاب استان کرمان را معطر کرد" در صفحه اول روزنامه قدس نشسته است.

جشنواره گل

ادغام ممنوع

"ادغام ها در دولت دهم ممنوع می شود" عنوان اصلی تهران امروز، آرمان و جهان صنعت است در حالی که قدس از " طرح نمایندگان برای تعویق سه ساله ادغام ها" نوشته است، روزنامه جمهوری اسلامی در تیتر اول خود نوشته "مردم نگران افزایش دوباره قیمت ها مسوولان درگیر مسائل حاشیه ای"، سیاست روز این جمله علی لاریجانی را با اهمیت دیده "دخالت در انتخابات محرز شود نمایندگان برخورد می‌کنند"، شرق از زبان یکی از نمایندگان مجلس از "دوبار اجازه رییس جمهور از رهبر" نوشته و روزنامه جام جم در گزارش اصلی خود نوشته "بار کج ادغام ها به منزل نمی رسد".

سیدجواد سیدپور در سرمقاله تهران امروز نوشته چه ضرورتی دارد که وزارتخانه‌ها از ۲۱ دستگاه به ۱۷ عدد برسد؟ طراحان برنامه پنجم توسعه که کاهش وزارتخانه‌ها را مطرح و تصویب کردند و آن را در قالب ماده ۵۳ قانون برنامه گنجاندند، معتقدند این کار برای «کوچک‌سازی» دولت صورت می‌گیرد اما چرا دولت باید کوچک شود؟

به نوشته این روزنامه از نقطه نظر تئوریک روند انجام این کار معقول و مطلوب نشان می‌دهد ولی مشکل از آنجا آغاز می‌شود که خود این اصلاح ساختار و تشکیلات به عوض آنکه در راستای افزایش توان و بهره‌وری و تحرک دولت و دستگاه‌های دیگر باشد عملا در این مدت کوتاه به حرکتی بازدارنده، پرهزینه و ایستا تبدیل شده است.

تهران امروز نوشته تفاوت تفسیر و برداشت از ماده ۵۳ قانون برنامه پنجم توسعه تا بدانجا پیش رفت که باعث ایجاد هزینه‌های نادرست و ناروا برای سیستم اجرایی کشور شد، در حالی که قرار بود با اجرای درست این ماده دولت پویاتر شود اما صرفنظر از این تفاوت تفسیر که مشکلات زیادی را به وجود آورد، سوال اصلی این است که آیا برای پویاتر کردن یک سیستم فقط باید به «کوچک‌سازی» پرداخت؟

حق نشر عکس .
Image caption تیتر و عکس توصیه های آیت الله یزدی در صفحه اول ابتکار

مجید احمدی‌ در سرمقاله جهان صنعت از ابهام ها در تفسیر ماده ای از قانون برنامه پنجم نوشته طرح ادغام وزارتخانه‌ها برای رسیدن به ۱۷ وزارتخانه در قانون برنامه پنجم توسعه به دولت تکلیف شده و اکنون در حالی روزهای اجرایی شدن را می‌گذراند که بررسی‌های تاریخی نشان از فراز و نشیب فراوان این‌گونه طرح‌ها از دوره قاجاریه دارد.

اگرچه تاکنون تغییری در تعداد و نام وزارتخانه‌ها در دولت کنونی انجام نشده است اما با تصویب قانون تشکیل وزارت ورزش و جوانان در مجلس و تکلیف قانون برنامه پنجم توسعه (درباره کاهش تعداد وزارتخانه‌ها) یکی از پرتغییرترین ادوار تاریخ معاصر درخصوص تحول وزارتخانه‌ها را در دولت احمدی‌نژاد به وجود خواهد آورد.در این خصوص طرح موضوع ادغام سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور از سوی برخی از نمایندگان مجلس واکنش‌های زیادی را به‌دنبال داشته است تا به یاد ضرب‌المثل قدیمی بیفتیم که می‌گوید این شتری است که در خانه همه می خوابد.

سرمقاله جهان صنعت با اشاره به آخرین تصمیم مجلس برای ادغام سازمان گردشگری در وزارت ارشاد نوشته باید دید در صورت انجام چنین اقدامی، چه بررسی کارشناسانه‌ای انجام شده که تضمین دهد دوباره این زنجیره خطا و آزمون تکرار نشود.‌ از سوی دیگر وزارت ارشاد به تنهایی دارای تعداد زیادی از مدیریت‌های کل و معاونت است که رسیدگی به آنها خود ید طولا‌یی می‌طلبد،بنا بر این بازهم باید ماند و منتظر نشست و دید که تجربه نه چندان موفق ادغام‌های دولت دهم به کجا خواهد رسید؟ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلا‌می نیز صراحتا مخالفت خود را با این ادغام اعلا‌م کرده، در واقع این وزارتخانه در انجام وظایف اصلی خود مانده است.

خاک بر تهران و بر سر جنوب

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

جهان صنعت در گزارش اصلی خود از آلودگی هوای اکثر نقاط کشور نوشته و بر بالای عکسی که تهران را زیر عبار ریزگردها نشان می دهد تاکید کرده "تهران در سال ۹۰ هیچ روز پاکی نداشت"‌

فضل الله یاری با عنوان "خاک بر سر جنوب" در ابتکار نوشته این یک توهین یا ناسزا نیست. این جمله‌ای خبری است که در میان خبرهای مربوط به ادغام وزارتخانه‌ها، دعواهای دولت و مجلس، جریان انحرافی، انتخابات مجلس آینده، حمله به یک روحانی، تکذیب افزایش قیمت کالاها، تکذیب آمارهای مختلف دولتی و غیردولتی و... بازتاب چندانی ندارد. متن خبر هم حکایت از این دارد که مردم جنوب کشور که سال‌های پرحادثه‌ای را گذرانده‌اند و از زیر رگبار توپ و تانک و خمپاره‌ی صدام، جان سالم به‌در برده‌اند و هنوز با بی‌آبی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، چند سالی است که به بلای «گرد و خاک» مبتلا شده‌اند.

به نوشته این مقاله روا نیست مردم جنوب کشور که فعلاً هماهنگ با نظام، حرفی از زیان‌ها و خسارت‌های همسایه‌ی جنوبی به زندگی‌شان نمی‌زنند، همچنان چوب بی‌تدبیری و ضعف مدیریت مسئولان عراقی و کوتاهی برخی مسئولان داخلی را بر گرده خود احساس کنند. لازم است که متولیان دیپلماسی کشور آن‌چنان‌که خود می‌گویند، تکلیف این موضوع را مشخص کنند. فقط فراموش نکنند که این موضوع لایروبی یا تعیین خط‌القعر اروندرود یا حل اختلافات مرزی میان دو کشور نیست که گذشت زمان تأثیر چندانی بر آن نداشته باشد، بلکه هرچقدر زمان تعلل مسئولان بیشتر شود، بر دشواری زندگی مردمانی از جنس فقر و جنگ افزوده می‌شود.

تجاوز جمعی و مسئولیت پلیس

شرق از حرکت گروهی از مردم خمینی‌شهر و تجمع آن ها در مقابل فرمانداری این شهر نوشته که خواستار پیگیری تعرض دسته جمعی به زنان حاضر در یک میهمانی شدند. این تجمع در حالی شکل گرفت که چهارشنبه هفته پیش نیز گروهی از مردم مقابل دادسرای این شهر حاضر شده بودند تا این واقعه را پیگیری کنند.

روزگار هم گزارشی از این تظاهرات داده و نوشته از جمله شعارهای مردم عصبانی که از حیثیت و نام شهر خود دفاع می کردند علیه روزنامه روزگار بود.

عبدالجواد موسوی به همین مناسبت در مقاله ای در روزگار خطاب به مردم خمینی شهر نوشته این میزان از تعصب و غیرت در حق جغرافیایی که در آن زندگی میکنید ستودنی است اما بدانید در نام بردن از شهر دوست داشتنی شما نه قصد و غرضی در کار بوده و نه اصلا نام بردن از یک جغرافیای خاص به معنای تحقیر و تخفیف ساکنان آن سرزمین است.

نویسنده سپس اضافه کرده اتفاقی که نباید رخ میداد اما حالا که رخ داده تکلیف من روزنامه نگار چیست؟ از کنار آن به سادگی عبور کنم؟ این خبر را اصلا پوشش ندهم؟ اگر خاطیانی که دست به آن جنایت زدند با سکوت من و امثال من جریتر شدند و دست به جنایتی فجیع تر زدند و آسایش و امنیت را بر همه مردم شهر حرام کردند آن وقت شما من و امثال مرا مقصر نخواهید دانست؟ اگر شهر و دیار شما به منطقه ای ناامن و بی قانون شهره شود بهتر است؟

در پایان مقاله روزگار آمده به جای اعتراض به "روزگار" به کسانی معترض شوید که به جای قبول کوتاهی خود در قبال چنین فاجعه ای، قربانیان آن فاجعه را مقصر قلمداد میکنند. چنین اظهارنظرهایی چهره شهر شما را تخریب خواهد کرد نه گزارش دلسوزانه روزنامه روزگار. هر ایرانی با هر مرام و مسلک و آیینی باید در شهر شما احساس امنیت و آسایش داشته باشد، البته قانون شکنی یا خلاف عرف جامعه رفتار کردن حتماً باید پاسخی درخور دریافت کند اما اینکه مسوولی بگوید اگر خانمها حداقل حجاب را رعایت می کردند مورد تجاوز قرار نمی گرفتند توهینی صریح و آشکار به مردم شریف خمینی شهر است. می دانید معنای این جمله یعنی چه؟!

غلامعلی ریاجی وکیل دادگستری نیز در مقاله ای در آرمان نوشته تاسف آورتر از حادثه خمینی شهر طرز برخورد پلیس منطقه است که به جای عذرخواهی و استعفا به گونه ای صحبت می کند که گویا زنانی که به آن ها تجاوز شده بیش از مقصران مقصر بوده اند. وی با افزودن جنبه های منفی مانند نداشتن پوشش مناسب یا مشروب خواری در آن مراسم سعی کرده است سنگینی بار اتهام را از دوش متجاوزان بردار به خصوصی که اعلام می کند بین این زن ها و مردها رابطه فامیلی وجود نداشته، به شکل بسیار بدی افراد تجاوز شده را در معرض اتهام قرار می دهد در حالی که پلیس وظیفه دارد حتی اگر زنان سربرهنه بودند امنیت آنان را تامین می کرد

به نوشته مقاله آرمان حالا که متجاوزین با احساس امینت از عدم مراقب پلیس و فقدان پو.شش امنیتی لازم در محل و آسوده خیال مزاحم مردم شده اند حداقل این است که مسوول مستقیم امنیت منطقه یعنی پلیس به عهدت فغات و برخورد نامنساب رسانه ای از سمت خود استعفا دهد.

روزنامه جمهوری اسلامی از قول فرماندار خمینی شهر نوشته نیروی انتظامی جمعه شب هم با شرکت کنندگان در یک پارتی شبانه مختلط در یکی از باغهای شهرستان خمینی شهر برخورد کرد.

در همین حال این روزنامه نوشته نیمه شب جمعه گزارشی از سوی شهروندان درچه از برپایی یک پارتی شبانه مختلط در یکی از باغهای خمینی شهر به نیروی انتظامی این شهرستان رسید و بعد از آن بلافاصله اقدامات قضایی صورت گرفت و با حضور فرمانده و مأموران انتظامی شهرستان و نیروهای امنیتی این پارتی به هم زده شد.

به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی در این پارتی شبانه ۱۱۱ زن و ۶۲ مرد شرکت داشتند که شرکت کنندگان پس از اخذ تعهدات لازم و مراحل اولیه قانونی آزاد شدند و با برگزار کنندگان و مالکین این باغ برخورد قانونی می‌شود.

مسئولیت رها شدن بیماران

سیاست روز با عنوان "رهاسازی بیماران یک توطئه نبودآقای معاون" به پاسخگوئی معاون اول رییس جمهور پرداخته و نوشته درواقع مدیران مربوطه بابیان اینکه رها کردن دو بیماردربیابان‌های اطراف تهران ‌شیطنتی است که با یکسری اهداف سیاسی طراحی شده، توپ را از زمین خودخارج می کنند.توپ خارج شده ای که حتی معاون اول رئیس جمهور نیزآن رابه نفع وزارت بهداشت به مکانی دورترازجایگاه واقعی خودشوت می کند.

به نظر این روزنامه اگردرحقیقت بخواهیم دراین بازی واقعگرایانه بنگریم بایدمتولیان اصلی بهداشت مردم را مقصربدانیم. مقصرانی که اگرچه تابه امروزبرای بالابردن جایگاه بهداشتی شهروندان خدمات بسیاری انجام داده انداماگاه اشتباهاتی بزرگی نیزداشته اند.

سیاست روز اظهار نظر کرده که اشتباهاتی که ممکن است برای هرسازمان وارگانی درهرکجای دنیااتفاق بیفتد امامهم آن است که شجاعانه آن راپذیرفته وبایک عذرخواهی به مردم قول بدهیم که دیگرشاهدچنین مواردی نخواهیم بود.

محمد حسین روانبخش هم در ستون طنز مردم سالاری نوشته وزیر بهداشت روز گذشته باز هم پس از نوشیدن احتمالی یک لیوان آب قند برای بالا بودن روحیه گفت: امروز هجمه هایی به نظام سلامت دیده می شود که منشا این هجمه ها را هم نمی دانیم چیست. البته واضح و مبرهن است که منظور از نظام سلامت در گفته های خانم وزیر، وزارت بهداشت است و منظور از هجمه هم چیزی جز انتقادات نیست ولی جالب ترین بخش گفته های وزیر این است که نمی داند منشا این انتقادات چیست؟!

نویسنده این طنز با یادآوری حادثه نوشته یادمان هست و وزیری که این اقدام را تکذیب کرده و علی رغم تاکید دادستانی که چنین اتفاقی افتاده، حاضر به کوچکترین عذر خواهی در این خصوص نشده، نباید هم یادش باشد. باز هم حتما شنیده اید که کودک مظلومی در یکی از استان های کشور عمل لوزه شده و بعد از عمل دچار مرگ مغزی شده است. این را دیگر وزیر محترمه هم به یاد دارد ولی اظهار نظر کرده بودند که این گونه خطاها در پزشکی عادی است.

به نظر طنزنویس مردم سالاری همین دو نمونه کافی است که بفهمیم هیچ وقت وزیر محترمه نخواهد فهمید که منشا هجمه ها چیست و همچنان با خوردن آب قند از وزارتخانه اش با تمام توان دفاع می کند. اما راستی اگر در کشوری دیگر بیماری در گوشه بیابان رها می شد، وزیرش جرات می کرد پس از خوردن یک بشکه آب قند سرش را جلوی هموطنانش بلند کند؟!

کارتون روز

حق نشر عکس .
Image caption کار علی درخشی در شرق

مطالب مرتبط