بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه ۲۴ خرداد

پیروزی اردوغان و وعده کاهش نرخ ارز در یک روز

روزنامه های امروز صبح تهران در صفحات اول خود با چاپ عکس های رنگی از شادمانی مردم ترکیه و پیروزی اردوغان در انتخابات آن کشور خبر داده، در تیترهای اول خود از وعده رییس بانک مرکزی برای کاهش نرخ ارز ظرف یک روز نوشته اند، ماجرایی که به نوشته یک روزنامه اقتصادی توسط دولت برنامه ریزی شده و هزاران میلیارد تومان در همین چند روز سود به خزانه دولت واریز کرده است. مصاحبه مطبوعاتی دادستان کشور و توضیحات وی درباره مرگ هدی صابر و احضار فایزه هاشمی و دستگیری افراد تازه ای از منسوبان رییس دفتر رییس جمهور از جمله گزارش های مهم این روزنامه هاست.

روزنامه های مختلف امروز تهران اشاره ای به تظاهرات دیروز شهرهای کشور نکرده و برخی در ستون های ویژه خود از رسانه های خارجی انتقاد کرده اند که چرا در این باره اطلاع رسانی کرده اند. کیهان در گزارشی پیرامون تظاهرات سالگرد انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ که قرار بود به دعوت جنبش سبز صورت گیرد نوشته دو سال پیش در آن روز خوب خدا که صندوق اعتبار جمهوری اسلامی لبریز از رأی اعتماد ۴۰ میلیون ایرانی وقت شناس شد، کمتر کسی تصور می کرد میوه این حضور شیرین را بتوان به زودی در بهار انقلاب اسلامی منطقه و در قاهره و صنعا و منامه چید.

به نظر این روزنامه ملت های رنج کشیده منطقه که ریشه داری ملت ایران را در فاصله ای ۸ ماهه و از پای صندوق رأی تا کف خیابان دیدند، سودای جوانه زدن و گل کردن در سرشان افتاد. دیدند که با وحدت و همدلی می توان در برابر ابر قدرت ها ایستاد و پنجه رخنه کرده آنها در پیکر کشورها را شکست. دیدند که جنگ نرم و سخت فقط در انحصار مستکبران نیست و می توان به نام اسلام، تکی پیروزمند به راه انداخت.

روزنامه هوادار دولت سپس نوشته آمیزه اکسیرگون ۲۲ خرداد و ۹ دی ۱۳۸۸، انفجار تازه نور و امید و جرئت در خاورمیانه بزرگ بود. پس این ایام خدایی را باید تا ابد بزرگ شمرد، فارغ از این که در این رستاخیز شکوهمند و بهار پرثمر، درخت جان رجالی را خزان زد. با جا ماندن چند مسافر از حرکت شتابان کاروانی بزرگ که در اصل سفر و ضرورت رسیدن به مقاصد متعالی تردید نمی کنند.

نویسنده کیهان به طعنه نوشته عنوان آکادمیک «جنبش» را بدتر از این نمی شد هجو کرد و مبتذل تر از این نمی شد کاریکاتور جنبش کشید. اگر تا دیروز در آکادمی ها تصور بر این بود که جنبش یعنی خودنمایی انبوه توده های جنوب شهری، حالا معلوم شده بدون توده ها هم در پیاده رو خیابانی در بالای شهر می توان جنبش کرد. کسی هم نیست دو خط توضیح دهد که طول و عرض مسیر قبلی (میدان امام حسین(ع) تا انقلاب و آزادی) چرا این قدر آب رفت؟

پیروزی اردوغان در انتخابات ترکیه

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته رشد اقتصادی ترکیه تحت حاکمیت عدالت و توسعه به صورت تصاعدی بالا می رود; ظرف این سال ها درآمد سرانه هرشهروند ۳/۵ برابر شده است و تورم هم تک رقمی. اوج هنرنمایی اقتصادی ترکیه اینجاست که آنها با رشد ۵ درصدی پس از چین و هند جایگاه سوم پرواز در دنیای اقتصاد را از آن خود کردند و بنا به وعده حکام آنکارا، ترکیه در سال ۲۰۲۳ با سرانه ۲۵ هزار دلار جزو ده اقتصاد اول جهان خواهد بود.

مبارزات انتخاباتی ترکیه، صفحه اول روزنامه جام جم

به نظر این روزنامه بهبود وضعیت اقتصادی یعنی قدرت یافتن یک کشور و رفاه نسبی مردم، وضعیتی که قدرت ترکیه را در جامعه جهانی به عنوان یک وزنه سیاسی مطرح کرد. ترکیه در سودای احیای امپراتوری عثمانی سیاست های داخلی و خارجی خود را تدوین کرده است. این کشور با همسایگان خود از جمله ایران رابطه دوستانه ای برقرار کرد و به همین بهانه توانست بازارهای ایران و کشورهای عربی را از آن خود کند.

حق نشر عکس a
Image caption مبارزات انتخاباتی ترکیه - صفحه اول روزنامه جام جم

"درخت اوزال، باغبانی اردوغان" عنوان سرمقاله دنیای اقتصاد است که محمود صدری در آن نوشته ترکیه در دهه ۱۹۸۰ در دوران ریاست جمهوری تورگوت اوزال، به پنج دهه سلطه اقتصاد متمرکز بر این کشور پایان داد و موجب تحرک اقتصادی خیره‌کننده‌ای شد. وقتی اسلامگرایان در ترکیه پیروز شدند، ‌تصور می‌شد که آنان روند آزادسازی اقتصادی را متوقف خواهند کرد؛ اما دولت حزب عدالت و توسعه نه تنها این روند را متوقف نکرد، بلکه بر شتاب اصلاحات افزود.

به تاکید این مقاله میانگین رشد اقتصادی در این دوران بیش از ۶ درصد شد و حتی در سال بحرانی ۲۰۰۹ که رشد اقتصادی جهان به شدت کاهش یافت، رشد اقتصادی ترکیه بیش از ۷/۴ درصد بود و امسال که جهان،‌ بحران را پشت سر گذاشت نرخ رشد به ۳/۷ درصد رسید. دستاورد دیگر این بود که این تحولات اقتصادی، ‌ترکیه را به معیارهای اتحادیه اروپا نزدیک‌تر کرد و قدرت چانه‌زنی آشکارا برای پیوستن به این اتحادیه، بیشتر شد.نتیجه اینکه حزب عدالت و توسعه اکنون به عنوان حزبی با کارآمدی اقتصادی، تالیف‌کننده منافع متضاد سیاسی در داخل و دیپلماسی معطوف به بازیگری جهانی، باغبانی درختی را برعهده دارد که سه دهه پیش تورگوت اوزال نهال آن را کاشت.

افشین زمانی در سرمقاله تهران امروز نوشته اردوغان اعلام کرده است که تغییر قانون اساسی سکولار ترکیه که از زمان حکومت نظامیان بر این کشور جاری شده است از جمله برنامه‌های اوست. اردوغان در شرایطی از تغییر قانون اساسی ترکیه سخن گفته که محافل لاییک و نظامیان سکولار این کشور مسلمان مدافع آن هستند و طبیعتا سخن از تغییر چنین قانونی به چنان مقبولیتی در جامعه نیاز دارد که بتواند مخالفان لاییک و نظامیان سکولار را به انفعال ببرد.

به نظر این مقاله اردوغان و حزب اسلامگرای عدالت و توسعه پس از ۸ سال مدیریت بر ترکیه چنین قدرتی را در خود می‌بینند. نگاهی به دستاوردهای حکومت ۸ ساله اسلام‌گرایان ترکیه در مقایسه با حکومت بیش از نیم قرن لاییک‌ها و نظامیان نشان می‌دهد که ترکیه در دوره ۸ ساله اخیر و به مدیریت اسلامگرایان این کشور توانسته است به درجه قابل قبولی از رشد اقتصادی و کاهش بیکاری برسد و سطح رفاه و زندگی مردم ترکیه را بهبود بدهد.

دولت و مجلس رویارو

"دولت متهم به تقلب در انتخابات نشود" به نقل از رییس مجلس عنوان اصلی فرهیختگان است، "توضیح جزئیاتی از مرگ هدی صابر" تیتر اول آرمان است، سیاست روز در گزارش اصلی خود پرسیده "وزرای برکنار‌شده چه می‌کنند؟" و روزگار از "دستگیری دوازده نفر منسوب به جریان انحرافی" خبر داده است.

در حالی که روزنامه های مختلف در ستون های خبری ویژه خود از ویژه نامه تازه روزنامه ایران نوشته اند و حملاتی که به منقدان دولت کرده است مدیر کیهان به دفاع از آیت الله مصباح یزدی پرداخته که یکی از هدف های حمله و انتقاد روزنامه دولت بوده است.

حسین شریعتمداری در یادداشت خود در نوشته این روزها درباره استاد گرانقدر، علامه محمدتقی مصباح یزدی به روال منطقی رخ نموده و حاشیه نشینان جریان انحرافی زبان به ناسزاگویی علیه ایشان گشوده اند.

ناسزاگویی جریان انحرافی به استاد با توجه به هویت وابسته و از پرده بیرون افتاده این جریان، اگرچه در شنیدن تلخ و ناگوار است ولی به قول حضرت امام نشانه درستی و سلامت راهی است که علامه مصباح یزدی به صلابت پیموده و می پیمایند..

نماینده ولی فقیه در کیهان با اشاره به اوایل انقلاب نوشته در آن زمان جرم شهید مطهری و شهید بهشتی آن بود که بیشتر و پیشتر از دیگران به هویت واقعی سازمان منافقین و پیوند این سازمان تروریستی با بیگانگان پی برده بودند و آگاه کردن مردم از این هویت وابسته و پلشت را وظیفه خود می دانستند. این دقیقاً، همان به اصطلاح جرمی است که حضرت علامه مصباح یزدی- از نگاه جریان انحرافی- مرتکب شده است و معرفی این جریان انحرافی و پیوند خورده با دشمنان بیرونی را وظیفه خود دانسته است. وگرنه تا چند ماه قبل، اعضای این جریان انحرافی با کمتر از پیشوند «علامه بزرگوار»، «حضرت آیت الله» و امثال آن از استاد، یاد نمی کردند!

حتی صنایع دستی ایران زیر هجوم کالاهای چین، صفحه اول مردم سالاری

این روزنامه وعده داده گفتنی های بسیاری هست که برای همگان شنیدنی است و دیر نیست روزی که این گفتنی های شنیدنی درباره هویت واقعی جریان انحرافی و پیوندهای بیرونی آن گفته شود، ولی در این وجیزه تنها به این سخن خطاب به حضرت آیت الله مصباح یزدی بسنده می کنیم که؛ اگر خدای مهربان شما را دوست نمی داشت، مدال پرافتخار کینه توزی جریان انحرافی علیه حضرتعالی را بر سینه شما نصب نمی فرمود.

ابتکار در سرمقاله خود نوشته "من زنده‌ام"، "ممنوع‌الخروج نیستم"، "ممنوع‌التصویر شدنم را تکذیب می‌کنم"، "من منشوری نشده‌ام"، "در حصر خانگی نیستم" و.... این روزها عبارات و اطلاعیه‌هایی از این دست، به پای ثابت ستون اخبار رسانه‌های مختلف مبدل شده است. اطلاعیه‌هایی از سوی چهره‌هایی که نوبت به آن‌ها رسیده و با خوابیدن شتر شایعه جلوی در خانه آن‌ها، مجبور به واکنش شده‌اند. گستردگی موج خبر گاه چنان است که این افراد برای تکذیب شنیده‌های محفلی، خیابانی، اینترنتی و درگوشی، دست به دامان رسانه‌ها می‌شوند تا شاید مردم باور کنند که آن‌ها هنوز زنده‌اند و مشغول به‌کار یا اینکه زندگی خصوصی‌شان همچنان بر همان پاشنه قبلی می‌چرخد.

به نوشته این روزنامه شایعه گاه از اصغر قاتل و خفاش شب بی‌رحم‌تر و سنگ‌دل‌تر می‌شود و گاه در ستاندن جان مشاهیر و چهره‌ها از عزرائیل هم گزیده‌تر انتخاب می‌کند. گاهی حادثه را درست همان زمانی‌که نباید، حادث می‌کند و گاهی دقیقاً مطابق خواست و میل بخشی از افکار عمومی، اتفاق را افتادنی جلوه‌‌ می‌کند. این موجود عجیب، گاهی از قاضی مرتضوی هم سخت‌تر و سنگین‌تر حکم صادر می‌کند و روزی دیگر چیزی می‌شود شبیه یک مثلث ممنوع عشقی و ماجرای ناصر و لاله و شهلا و.... به گزارش ابتکار در یک هفته‌ای که گذشت، شایعه‌سازان، صادق آهنگران را راهی بهشت کردند، سیاوش قمیشی را کمی آن‌سوتر فرستادند، اسفندیار رحیم‌مشایی را خانه‌نشین کردند، به لغو سفر رئیس‌جمهور به ارمنستان هزارویک دلیل «انحرافی» بستند و هروقت هم کسی آمد که تکذیب کند، طلبکارانه داد سخن داده شد که «تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها».

حال ناخوش اقتصاد کشور

"جبران کسری یارانه ها با نوسانات ارزی" گزارش اصلی جهان صنعت درباره ارز است، جام جم "وعده کاهش ۲۴ ساعته نرخ دلار" را با اهمیت دیده، دنیای اقتصاد همین خبر را با عنوان "وعده مهار دلار تا ظهر امروز" منعکس کرده، خراسان هم از قول رییس بانک مرکزی نوشته "نرخ ارز را به کمتر از قیمت قبل کاهش می دهیم" و ابتکار هم همین گزارش را باعنوان " ۲۴ساعته نرخ ارز را پایین می‌آوریم" در پیشانی صفحه اول خود آورده است.

حق نشر عکس a
Image caption تورم - کار علی کاشی در مردم سالاری

طهماسب طلا‌یی‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته چندین وزارتخانه مهم کشور با سردرگمی عجیبی بلا‌تکلیفند و معلوم نیست ادغام می‌شوند یا نه. مجلس بر سیاست‌های ادغامی دولت می‌تازد و دولت بی‌تفاوت کار خود را می‌کند. دولت مجلس را مانع می‌داند و مجلس دولت را شتابزده. اما در این میان آنچه خدشه‌دار شده کار و عمران کشور است که باعث شده برخی مدیران چندشغله با دادن وعده و نویدهای غریب در این شلوغی‌ها جبرانش کنند و به رویاسازی در میان مردم بپردازند؛ رویاهایی که آرزوی تمام ایران است و محقق شدنشان با این شرایط اندکی عجیب.

به نوشته این روزنامه اقتصادی اقتصاد کشور را این روزها از هر طرف می‌بینی ملتهب می‌یابی و افسوس می‌خوری که چه می‌شود ما را. طی ماه اول سال۹۰ بورس اوج می‌گیرد و همه مدیران خوشحال و خندان مصاحبه می‌کنند که بورس ما پربازده است و بهترین، اما به محض آنکه در ماه دوم بازار سرمایه راه سقوط در پیش می‌گیرد بسیاری سکوت می‌کنند و دیگر از بازدهی نمی‌گویند تا از نقد کارشناسانی که از حبابی بودن می‌گفتند، مفری بیابند! انگار گوش کسی بدهکار نیست که هشدار افزایش روزهای منفی کارکرد بورس در سال ۹۰ نویدبخش نیست و مشکلا‌ت تازه‌ای برای این بازار در راه است.

جهان صنعت تاکید کرده چگونه می‌شود ریاست کابینه‌ای که به کارشناسان و نقد‌هایشان پایبند نیست و دولتش را ساختارشکن روش‌های مدیریتی سابق کشور می‌خواند، نداند که روش مدیریتی و سیاستی ساختار‌شکنانه‌اش در ورود نقدینگی‌ها به اقتصاد ، بلا‌ی جان تولید و حتی تجارت شده و بازی خطرناک با ارز و طلا‌ دست آخر بر معیشت مردم موثر واقع شده است.

بهای دلار و وعده کاهش آن

ابتکار در گزارش اصلی خود نوشته این روزها نوسانات قیمت دلار در بازار به حدی رسیده که آینده صنعت و تولید را به چالش کشانده و تولیدکنندگان، نگران آینده‌ای هستند که پیش رویشان قرار دارد. نرخ ارز مرجع در مدت اخیر، با سیاست‌های عمدی بانک مرکزی، با رشد بسیار، در حال حاضر به نزدیک ۱۲۰۰ تومان رسیده و در مقایسه با مصوب بودجه بسیار بیشتر است.

به نوشته این روزنامه سیاست اخیر بانک مرکزی که هدفی جز تک‌نرخی‌کردن نرخ ارز نداشت، نه‌تنها مؤثر واقع نشد، بلکه با اعمال آن، نرخ ارز در بازار آزاد روزبه‌روز افزایش یافته و آن‌را دو نرخی و حتی در برخی موارد، چندنرخی کرده است. حتی به‌گفته فعالان بازار سرمایه، دلار را هر روز تومان گران‌تر می‌بینیم که البته این روند، وضعیتی خوشایند را برای اقتصاد رقم نخواهد زد

الهه بیگی در گزارش اصلی جهان صنعت نوشته با وجود سیاست بانک مرکزی برای تک نرخی کردن نرخ ارز در عمل شاهد افزایش عمدی نرخ‌ها در چهارشنبه گذشته بودیم تا بازار دلا‌ر چند نرخی بماند ضمن اینکه این نهاد پولی و مالی کشور در چند روز گذشته سیاست سکوت را دراین‌باره در پیش گرفته بود تا اینکه در روز گذشته که کارشناسان اقتصادی هشدارهای جدی‌تری را به مقامات دولتی سر دادند آنها اعلا‌م کردند که اگر دولت نرخ ارز را کاهش ندهد تجربه دهه ۷۰ تکرار می‌شود و تورم به ۳۵ درصد می‌رسد.

به نوشته این روزنامه اما در سوی دیگر ماجرا اتفاقات اخیر باعث شده که شنیده‌هایی تایید نشده به گوش رسد که به رییس کل بانک مرکزی اولتیماتوم داده‌اند به سرعت باید نرخ ارز را کاهش دهد وگرنه در کوتاه‌مدت برکنار خواهد شد!در پی آن آقای رییس کل وادار شد دوباره وعده تازه‌ای دهد که مردم تا ۲۴ ساعت آینده شاهد آثار اقدامات این بانک برای کاهش نرخ ارز و رسیدن آن به پایین‌تر از قیمت قبلی خواهند بود.بهمنی تاکید کرد: قطعا نرخ ارز را کنترل می‌کنیم و در کوتاه‌مدت شاهد فروکش‌کردن نرخ ارز خواهیم بود.دقیقا مثل زمانی که می‌خواستند بازار سکه را کنترل کنند و قرار بود در سوپرمارکت‌ها هم سکه عرضه شود.

محمد حسین روانبخش در مردم سالاری نوشته قیمت دلار و یورو دیروز در بازار آزاد تهران به شدت افزایش یافت وقیمت آنها به ترتیب ۱۸۰۰ و ۱۲۴۵ تومان شد . بانک مرکزی از چهارشنبه هفته گذشته در اقدامی ابتکارآمیز با افزایش عمدی نرخ های انواع ارز وعده تک نرخی کردن نرخ ارز را داده بود ولی از آن روز تاکنون قیمت ارز نه تنها تک نرخی نشده بلکه چند نرخی شده است و داستان "چی می خواستیم، چی شد " برای چندهزارمین بار تکرار شد. اما این دلیل نمی شود که رئیس کل بانک مرکزی دست ازارائه وعدههای قشنگ بردارد.

نویسنده ستون طنز بر اساس گفته های رییس بانک مرکزی چند سئوال مطرح کرده: اول این که کوتاه مدت یعنی چند وقت؟ یک هفته؟ یک ماه؟ یک سال ؟ یک قرن ؟ یک هزاره؟ راستش اگر این زمانها را با عمر جهان (که بنا به نظر دانشمندان چند میلیون سال است) در نظر بگیریم همه کوتاه مدت یا به عبارت بهتر یک چشم به هم زدن است.حالا با این اوصاف، باید به آقای بهمنی گفت که خیلی عجله نکند، راستش مردم راضی نیستند دولت این قدر به خودش فشار بیاورد!

دوم این که برنامه ریزی کردهایم یعنی چی؟ البته در برنامه ریزیهای دقیق دولت شکی نیست. مثلا همانطور که در بالا اشاره شد براساس جدیدترین تصمیم، بانک مرکزی با وعده تک نرخی کردن نرخ ارز قیمت انواع ارز را به صورت عمدی از چهارشنبه گذشته به طور متوسط ۱۰ درصد افزایش داد تا به اصطلاح، هم جلوی رانت را گرفته باشد و هم بازار را سرو سامان داده باشد.

و آخرین سئوال طنز مردم سالاری این است که کمتر از قیمت قبلی یعنی چقدر ؟ راستش ارز هزار تا قیمت قبلی داشته است ! یادش بخیر اول انقلاب دلار حول و حوش ۷ تومان بود بعد بالا آمد. بالا، بالا، بالاتر... هر چی بالاتر بهتر! در یک ماه اخیر ارز فقط ۳۰ جور قیمت مختلف داشته است. همین الان که ما این مطلب را مینوشتیم خبرنگار اقتصادی مان خبر داد که دوباره قیمت ارز تکان تکان خورده است. حالا با این اوصاف، آقای بهمنی می گوید برنامه ریزی کرده ایم تا قیمت ارز به کمتر از قیمت قبلی برسد!

حق نشر عکس a
Image caption هدیه - کار حسین کشتکار در روزنامه جوان

مطالب مرتبط