حذف وزیر اطلاعات از شورای پول ایران

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات حق نشر عکس Reuters
Image caption بر اساس مصوبه جدید دولت، حیدر مصلحی از ادامه عضویت در شواری پول و اعتبار کنار گذاشته شد.

طبق مصوبه جدید دولت ایران و با ابلاغ ریاست جمهوری، وزیر اطلاعات از ادامه عضویت در شورای پول و اعتبار کنار گذاشته شده است.

هیات وزیران در جلسه ای و با استناد به ماده ۸۹ قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه، وزیران کار و امور اجتماعی و تعاون را به عنوان وزرای عضو شورای پول و اعتبار تعیین کرد.

در حالی که تا پیش از این حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات به عنوان یکی از اعضای منتخب دولت در شورای پول و اعتبار به عنوان عالی ترین رکن سیاستگذاری پولی ایران حضور و عضویت داشته است، هیئت وزیران در یکی از جلسات اخیر خود با سلب عضویت وزیر اطلاعات تصویب کرده است که وزیران کار و امور اجتماعی و تعاون، به عنوان وزیران عضو شورای پول و اعتبار تعیین ‌شوند.

در هفته های گذشته اختلاف بین محمود احمدی نژاد و آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، درباره ابقای حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات یکی از خبرهای جنجالی در رسانه های ایران بود و بسیاری از اصولگرایان نسبت به برخورد آقای احمدی نژاد با رهبر ایران واکنش های تندی نشان دادند.

آقای احمدی نژاد در اعتراض به ابقای آقای مصلحی توسط رهبر ایران، حدود دو هفته از حضور در دفتر خود و جلسات هیأت دولت خودداری کرده بود.

بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، ترکیب اعضای شورای پول و اعتبار شامل وزیر امور اقتصادی و دارایی یا معاون وی، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور یا معاون وی، دو تن از وزرا به انتخاب هیأت وزیران، وزیر بازرگانی، دو نفر کارشناس و متخصص پولی و بانکی به پیشنهاد رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تأیید ریاست جمهوری، دادستان کل کشور یا معاون وی، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن، رئیس اتاق تعاون و نمایندگان کمیسیونهای اقتصادی و برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی (هر کدام یک نفر) به عنوان ناظر با انتخاب مجلس می باشد و ریاست شورا بر عهده رئیس کل بانک ‌مرکزی جمهوری‌اسلامی ‌ایران خواهد بود.

بر اساس این قانون دو وزیر به انتخاب هیات وزیران انتخاب می شوند که در یکی از جلسات اخیر هیات دولت، با سلب عضویت وزیر اطلاعات، وزرای کار و امور اجتماعی و تعاون به عنوان وزیران عضو شورای پول و اعتبار تعیین شدند.

مطالب مرتبط