سئوال نادران از وزیر علوم ایران در مجلس در مورد مدرک رحیمی

الیاس نادران حق نشر عکس mehr
Image caption آقای نادران پیش از این آقای رحیمی را متهم کرده بود که از مدرک دکترا برای خود استفاده کرده است

الیاس نادران، نماینده مجلس ایران از وزیر علوم این کشور در مورد استفاده محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری از عنوان "دکتر" رسما سئوال کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای نادران امروز سه شنبه ۲۴ خرداد (۱۴ژوئن) با طرح سوال از وزیر علوم گفت که آقای رحیمی، در زمان ریاست خود بر دیوان محاسبات ایران، با استفاده از عنوان "دکتر" فردی را به صورت مکتوب به "دانشگاه بلفورد" معرفی کرده تا با پرداخت پول مدرک "دکترا" بگیرد.

آقای نادران با اشاره به اینکه دانشگاه بلفورد یک دانشگاه اینترنتی است که با دریافت هزینه، مدرک می دهد از کامران دانشجو، وزیر علوم خواست که بگوید "چه افرادی با پرداخت وجه، به خصوص از دانشگاه بلفورد مدرک دانشگاهی اخذ کرده اند؟"

کامران دانشجو، وزیر علوم و آموزش عالی ایران در پاسخ، تحصیلات در دانشگاه بلفورد را از نوع مجازی دانست که با گرفتن پول مدرک می دهد و گفت که به همین علت مدارک آن قابل بررسی نیست.

او گفت: "وزارت علوم از کجا بداند کسی پول داده یا نداده، این وزارتخانه لیستی در این زمینه ندارد".

آقای نادران پیش تر هم آقای رحیمی را متهم کرده بود که بدون داشتن مدرک دکترا، از عنوان "دکتر" برای خود استفاده می کند.

محمدرضا رحیمی در پاسخ به این اتهام، در شکایتی رسمی به دستگاه قضایی گفته بود که از عنوان دکتر برای خود استفاده نکرده و آنچه آقای نادران در این زمینه می گوید "دروغ" است.

آقای نادران امروز در طرح سوال از وزیر علوم گفت که آقای رحیمی، پیش از این گفته است که عده ای با پرداخت پول مدرک دانشگاهی گرفته اند.

آقای نادران با اشاره به اینکه این سخنان از تلویزیون ایران پخش شد، گفت که وزیر علوم نباید نسبت به این ادعا بی طرف باشد، زیرا موضوع دفاع از نظام عالی کشور و لوث شدن مدارک علمی میلیون ها تحصیلکره، مطرح است.

کامران دانشجو، وزیر علوم در پاسخ گفت که همه مدارک دانشگاه های داخل ایران مورد تایید وزارت علوم و معتبر است، اما در مورد دانشگاه های خارج از ایران اگر دانشگاهی معتبر نباشد، مدرک آن اصلا مورد ارزشیابی قرار نمی گیرد.

وزیر علوم گفت: "ما نمی توانیم افراد را اجبار کنیم که قبل از رفتن به چنین دانشگاه هایی یا زمان گرفتن مدرک از آنها به وزارت علوم اطلاع دهند، چرا که این وزارتخانه ابزار قانونی چنین کاری را در اختیار ندارد".

او گفت که این مسئله سابقه ای ۳۲ ساله دارد.

داشتن مدرک تقلبی در بین اعضای دولت های محمود احمدی نژاد پیش از این هم جنجال آفرین شده بود.

علی کردان، در آبان ماه سال ۱۳۸۷ و در حالی که تنها ۳ ماه از انتخابش به عنون وزیر کشور می گذشت، به دلیل استفاده از مدرک دکترای جعلی استیضاح شد و چون نتوانست از مجلس رای اعتماد مجدد بگیرد از کار برکنار شد.

پس از آنکه مدرک دکترای آقای کردان جعلی اعلام شد، نمایندگان مدارک لیساس و فوق لیسانس او را هم که از دانشگاه آزاد گرفته بود مورد تردید قرار دادند.

اما آقای احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، در مراسم اولین سالگرد درگذشت علی کردان در سال ۱۳۸۹، استیضاح آقای کردان را توطئه ای "به کمک استعمار پیر" خواند.

توکلی از تکمیل پرونده رحیمی خبر داد

حق نشر عکس a
Image caption احمد توکلی پیش از این رحیمی را متهمی دانسته بود که "نباید حتی یک ساعت هم معاون رئیس جمهور باشد"

همزمان سایت خبرآنلاین اعلام کرد که احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس ایران در حاشیه جلسه غیرعلنی مجلس گفته است که پرونده آقای رحیمی در حال تکمیل شدن است.

او در جواب سوال خبرنگاران گفت: "این قدر خبر دارم که قوه قضائیه به طور جدی در حال تکمیل پرونده است."

احمد توکلی، روز شنبه ۲۱ خرداد معاون اول رئیس جمهوری را متهمی دانسته بود که "نباید حتی یک ساعت معاون رئیس جمهوری باشد" و افزوده بود "قوه قضائیه باید سریعا او را تحت تعقیب قرار دهد".

این نماینده مجلس از ابراز نظر سه قاضی قوه قضائیه از "قطعی بودن توجه اتهام و قابل تعقیب بودن" آقای رحیمی در جلسه مشترکی با رئیس جمهوری در سال گذشته خبر داده بود و گفته بود که آقای احمدی نژاد سخنان آنها را نپذیرفته و با حمایت از معاون اول خود از "توطئه بر علیه دولت" سخن گفته است.

اتهام آقای رحیمی مدیریت یک شبکه فساد اقتصادی است.

این اتهام در حالی به معاون اول رئیس جمهوری ایران وارد شده است که او ریاست ستاد مبارزه با فساد اقتصادی را به عهده دارد.

مطالب مرتبط