سفارت ایران در لندن اتهامات بریتانیا در مورد سوریه را محکوم کرد

ویلیام هیگ حق نشر عکس Getty
Image caption وزیر امور خارجه بریتانیا اخیرا ایران را متهم کرده بود که در سرکوب اعتراضات در سوریه به دولت این کشور کمک می‌کند

سفارت ایران در لندن اتهامات اخیر مقامات بریتانیایی علیه دولت ایران مبنی بر کمک این کشور به دولت سوریه در سرکوب مخالفان را تکذیب و غرب را به داشتن معیارهای دوگانه در مواجهه با وقایع منطقه متهم کرد.

در بیانیه سفارت ایران آمده است: "بعضی مقامات بریتانیایی اخیرا اتهامات بی پایه و اساسی را در رابطه با وقایع سوریه علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرده اند؛ سفارت جمهوری اسلامی ایران این اظهارات بی مورد را به شدت محکوم می کند و اتهامات نادرستی را که به هدف لکه دار کردن وجهه محبوب ایران در منطقه مطرح شده است، قویا تکذیب می نماید".

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا چندی پیش اعلام کرده بود که ایران روش های سرکوب مخالفان را که خود در وقایع دو سال گذشته به کار گرفته، در اختیار دولت سوریه هم قرار داده است.

وزارت امور خارجه ایران در اعتراض به این اظهارات، کاردار سفارت بریتانیا در ایران را احضار کرد و سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم اظهارات آقای هیگ را رد کرد، اما وزارت امور خارجه بریتانیا اتهامات فوق را در بیانیه ای به مناسبت دومین سالگرد انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ تکرار کرد.

اکنون سفارت ایران در بریتانیا در اطلاعیه خود می نویسد: "جمهوری اسلامی ایران معتقد است که ملت های منطقه به دنبال این هستند که بدون هرگونه دخالت خارجی دموکراسی را در کشورهای خود مستقر کنند".

در این اطلاعیه آمده است که اتخاذ "معیارهای دوگانه" توسط بعضی از کشورهای غربی در مواجهه با آرمان های دموکراتیک مردم کشورهای خاورمیانه، علیه خواسته های مشروع آنها است.

سفارت ایران می نویسد: "روشن است که مداخله سیاسی و نظامی در وقایع منطقه باعث انحراف یا سرکوب جنبش های منطقه خواهد شد".

در اطلاعیه سفارت ایران به "شواهد قابل اعتمادی" اشاره شده است که "بخشی از آن در رسانه های بریتانیا هم منتشر شده است" و نشان می دهد که بعضی از کشورهای غربی تجهیزات و آموزش لازم را در اختیار "حکام جبار" منطقه قرار داده اند تا قدرت فرو نشاندن قیام های مردمی را در آنها ایجاد کنند.

سفارت ایران در اطلاعیه خود نوشته است: "تأکید بر وقایع یک کشور و نادیده گرفتن سرکوب قیام ها در کشورهای دیگر نمونه هایی از به کار گرفتن معیارهای دوگانه در تحولات منطقه است".

مقامات ایران به شدت از کم توجهی دولت ها و سازمان های غربی به سرکوب اعتراضات ضد حکومتی شیعیان در بحرین انتقاد می کنند، اما اعتراضات ضد دولتی در سوریه را به تحریک اسرائیل و کشورهای غربی می دانند.

مطالب مرتبط