اختلاف دولت با مجلس ایران بار دیگر اوج گرفت

مجلس شورای اسلامی ایران حق نشر عکس FARS
Image caption عضو کمیسیون انرژی مجلس می گوید دولت باید به جای آن که ماهیت تذکرات نمایندگان را زیر سوال ببرد، خود را در مقابل مردم و مجلس پاسخگو بداند

انتشار حدود ۴۰۰ نمونه از "تذکرات نامربوط و دارای ماهیت نقاضای نمایندگان مجلس شورای اسلامی" بر روی پایگاه اطلاع رسانی دولت ایران، با واکنش تند برخی از نمایندگان اصولگرای مجلس مواجه شده است.

حسن غفوری فرد، عضو کمیسیون انرژی مجلس امروز (چهارشنبه ۲۵ خرداد) در واکنش به این تذکرات گفت: "دولت باید به جای آن که ماهیت تذکرات نمایندگان را زیر سوال ببرد، خود را در مقابل مردم و مجلس پاسخگو بداند."

آقای غفوری فرد همچنین "نامربوط بودن" تذکرات نمایندگان مجلس از سوی دولت را "تنها موجب جنجال آفرینی و بزرگ نمایی اختلافات میان دولت و مجلس" دانسته است.

سایت دولت امروز این اقدام را در پاسخ به "جریان سازی های اخیر در باره ۱۰ هزار تذکر نمایندگان به دولتمردان" ذکر کرده و از دریافت ۱۸۶۶ تذکر در سال قبل به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران خبر داده است.

اخیرا فهرستی از سوی معاونت نظارت مجلس ایران در رسانه های ایران منتشر شد که از جمله به تذکرات نمایندگان مجلس به دولت های نهم و دهم اختصاص داشت.

پایگاه اطلاع رسانی دولت نیز گفته است که پیامد رسانه ای شدن "چنین فهرستی" تضعیف دولت "خدمتگزار" است که "برخلاف" اظهارات اخیر آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی منتشر شده است.

کشمکش میان قوای مجریه و مقننه در ایران موضوعی است که با وجود اظهارات مکرر آیت الله خامنه ای، مبنی بر پرهیز مقام های این کشور از علنی کردن انتقادات علیه یکدیگر، همچنان ادامه دارد.

گزارش سایت دولت همچنین حاکی است که درصد زیادی از تذکرات نمایندگان مجلس "ماهیت تقاضا دارد، مثل درخواست هرگونه پروژه ای که اعتبار آن تامین نشده است."

امیدوار رضایی میرقائد عضو هیات رئیسه مجلس ایران این موضوع را رد کرده و گفته است که در آئین نامه داخلی مجلس چنین شرطی مبنی بر لزوم تامین اعتبارات در پروژه ها برای تذکر قانونی از سوی نمایندگان وجود ندارد.

به گفته آقای رضایی میرقائد، گزارش امروز دولت خلاف اصول ۸۸، ۱۳۷ و ۱۳۴ قانون اساسی است و نمایندگان علاوه بر وظایف خود نسبت به عملکرد دولت نیز مسئول هستند.

مطالب مرتبط