مخالفان حکومت ایران: وزارت اطلاعات مدحی را ربوده است

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

گروه موسوم به "موج سبز" که مخالف حکومت ایران است می گوید که محمدرضا مدحی از نظر این گروه از مخالفان حکومت ایران بوده و وزارت اطلاعات ایران، وی را ربوده است.

آقای مدحی فردی است که به گفته مقامات ایران "نفوذی" دستگاه‌های امنیتی ایران در گروه‌های اپوزیسیون خارج از کشور بوده و موفق شده است طرح براندازی جمهوری اسلامی را که از سوی آنها با کمک کشورهای غربی در حال ایجاد بوده است، خنثی کند.

امیر حسین جهانشاهی و مهرداد خوانساری از رهبران "موج سبز" در یک نشست مطبوعاتی در لندن اعلام کردند که آقای مدحی "هم پیمان مورد اعتماد این گروه" بوده است.

آقای جهانشاهی در خصوص آقای مدحی و رابطه اش با "موج سبز" تاکید کرد که "سردار مدحی مثل تمام کسانی که از داخل حکومت ایران با ما (گروه موج سبز) وصل می شوند امتحانات لازم را برای اینکه ما مطمئن شویم که این اشخاص ۱- جاسوس حکومت (ایران) نیستند و ۲- امکاناتی را که می گویند در دسترس دارند، از وی به عمل آمده. بنابر این امروز به طور روشن می توانیم بگویم که سردار مدحی را ما به عنوان عنصر نفوذی و یا جاسوس حکومت اسلامی (ایران) نمی شناسیم."

الماس فریب

چند روز پیش و در پی نمایش فیلمی از تلویزیون جمهوری اسلامی با موضوع ارتباط شخصی به نام محمدرضا مدحی، با تشکل های مخالفان و دستگاه های اطلاعاتی غربی، یک مقام امنیتی ایران تاکید کرد که وی "عامل نفوذی وزارت اطلاعات" بوده است.

در این فیلم، آقای مدحی مدعی شد که به تجارت الماس در تایلند اشتغال داشته و با اصرار مقامات بلندپایه غربی، از جمله معاون رئیس جمهوری و وزیر خارجه آمریکا و سفرای چند کشور دیگر که با او ملاقات حضوری هم داشتند، پذیرفته است که رهبری حرکتی برای سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی را در دست بگیرد و به این منظور، تعدادی از تشکل ها و فعالان مخالف در خارج با او مذاکره کرده اند.

اما یک "مقام امنیتی" ایران گفت که وقتی قرار بود آقای مدحی ماموریت خود را آغاز کند، عوامل اطلاعاتی جمهوری اسلامی در یک "عملیات نجات" او را به کشور باز گرداندند و به این ترتیب، طرح تشکیل دولت در تبعید، که می بایست مرکزی برای شناسایی، جذب و فعالیت مخالفان حکومت ایران باشد، به انجام نرسید.

پس از پخش این فیلم، بعضی سایت ها نوشتند که آقای مدحی در صدد گرفتن پناهندگی از خارج بود و بعضی دیگر، او را مامور وزارت اطلاعات ایران معرفی کردند که برای ممانعت از پناهندگی چند فرمانده ارشد سپاه پاسداران، به تایلند اعزام شده بود.

تلویزیون جمهوری اسلامی فیلم "الماسی برای فریب" حاوی ماجراهای آقای مدحی را به عنوان یک فیلم "مستند" پخش کرد و سپس، یک مقام وزارت اطلاعات به تفصیل درباره ماجرای این فیلم به عنوان یکی از دستاوردهای این وزارتخانه در پیروزی بر دستگاه های اطلاعاتی قدرتمند جهان سخن گفت.

در مقابل، منابع مخالف حکومت گفته اند که هدف از تولید و پخش این فیلم در آستانه سالگرد انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری، تحت الشعاع قرار دادن این واقعه است به خصوص اینکه یکی از محورهای ماجرای این فیلم، ارتباط جنبش اعتراضی موسوم به "جنبش سبز" با گروه های مختلف سیاسی و مذهبی است.

مطالب مرتبط