ده نماینده مجلس خواهان رسیدگی به علل درگذشت هدی صابر شدند

هدی صابر حق نشر عکس a
Image caption همسر هدی صابر گفته است که چرا به او و فرزندانش اجازه داده نشد در آخرین لحظات زندگی آقای صابر با او ملاقات کنند

ده نماینده اصلاح طلب مجلس ایران، طی تذکری از وزیر دادگستری خواستند تا دلایل فوت هدی رضازاده صابر، از فعالان ملی مذهبی را بررسی و اعلام کند.

روز چهارشنبه، ۲۵ خرداد (۱۵ ژوئن) سایت پارلمان نیوز، متعلق به جناح اصلاح طلب در مجلس، گزارش کرد که این ده نماینده نامه خود خطاب به مرتضی بختیاری، وزیر دادگستری نوشته اند که در خصوص علل درگذشت هدی صابر ابهاماتی وجود دارد که ضروری است تا دستگاه قضا نسبت به رفع آن اقدام نماید.

این در حالی است که روز گذشته فریده جمشیدی، همسر هدی صابر، روزنامه نگار زندانی و فعال ملی مذهبی که به دنبال اعتصاب غذا در زندان درگذشته است، گفت که به قوه قضائیه شکایت می کند و خواستار معرفی عاملین "شهادت" شوهرش می شود.

او اعلام کرد که در صورتی که مقامات ایرانی به خواسته او توجهی نکنند، از نهادهای بین المللی درخواست کمک خواهد کرد.

خانم جمشیدی در مصاحبه با بی بی سی فارسی گفت که از قوه قضائیه می پرسد که چرا به او و فرزندانش اجازه داده نشد در آخرین لحظات زندگی آقای صابر با او ملاقات کنند، چرا از شوهرش مراقبت های پزشکی به عمل نیامد و چرا بر اساس شهادت زندانیان، وی مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود.

او با اشاره به نامه ۶۴ نفر از زندانیان سیاسی اوین گفت که آقای صابر بدلیل اختلال در سیستم گوارشی به بهداری اوین برده شد، اما در آنجا مورد ضرب و شتم "فردی که ظاهرا پزشک اما در واقع از نیروهای امنیتی بوده است" قرار گرفت.

این گروه از زندانیان بند ۳۵۰ اوین با ارسال نامه ای شهادت داده اند که "هدی صابر در هشتمین روز اعتصاب غذای خود در بهداری از سوی مامورانی که حدس می زنند ماموران امنیتی و اطلاعاتی بوده اند به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت."

از سویی دیگر، روز سه شنبه ۲۴ خرداد عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، گفت که آنچه در این پرونده به عنوان ابهام از جانب دادستانی مطرح شده این است که باید گزارش وضعیت زندانی با سرعت بیشتری به دادستانی منتقل می‌شد.

آقای دولت آبادی در کنفرانس مطبوعاتی در مورد وضعیت هدی صابر گفت: "او روز جمعه اظهار کسالت می‌کند. دو بار به بهداری زندان منتقل می‌شود و بعد به دلیل کسالت بیش از حد از طریق رئیس دادسرای زندان به بیمارستان منتقل می‌شود، اما در بیمارستان دچار آنفارکتوس (ایست قلبی) می‌شود."

دادستان تهران گفت: "ما پس از مرگ به کالبدشکافی تاکید داشتیم تا فوت این فرد مانند فوت هاله سحابی به کشور هزینه وارد نکند. جسد دو روز قبل به پزشکی قانونی منتقل شد و روز گذشته پس از معاینات به خانواده تحویل و دفن شد."

هدی رضا زاده صابر در اعتراض به مرگ هاله سحابی که در حین شرکت در مراسم تشییع جنازه پدرش عزت الله سحابی و بدنبال درگیری با مامورین امنیتی دچار ایست قلبی شد و در گذشت، اعتصاب غذا کرده بود.

آقای صابر روز جمعه ۲۰ در زندان اوین پس از ده روز اعتصاب غذای تر، دچار عارضه قلبی شد و روز شنبه در بیمارستان مدرس تهران درگذشت.

پیکر هدی رضا زاده صابر روز دوشنبه و تحت تدابیر شدید امنیتی در قطعه ۱۰۰ بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

براساس گزارش های رسیده از تهران، مراسم ختم هدی صابر روز پنج شنبه ۲۶ خرداد ماه در مسجد قلهک در خیابان دولت برگزار می شود.

مطالب مرتبط